1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.

Brutalne gry kupimy wyłącznie za okazaniem dowodu? Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmian

Temat na forum 'Aktualności' rozpoczęty przez -=SETH=-, Kwiecień 13, 2015.

1. -=SETH=-

-=SETH=- -= XBOX GOD =- Członek Załogi Administrator Super Moderator Xbox One V.I.P Pomocnik XBOX MANIAK Game Master Liga XboxForum.pl Achievement Hunter PSforum.pl

Polubienia:
    3226
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    مصر

Profesor Irena Lipowicz rozmawiała z dziennikarzem Gazety Wyborczej o bardzo ciekawym temacie. Według Rzecznik Praw Obywatelskich niezbędne są zmiany w przepisach i dystrybucji gier wideo.

Dyskusja na temat sprzedaży brutalnych gier wideo toczy się w naszym kraju systematycznie. Zazwyczaj w okolicach wyborów pojawiają się głosy dotyczące ograniczenia sprzedaży produkcji pokroju Grand Theft Auto V (GTA V) dzieciom.

Tym razem prof. Irena Lipowicz postanowiła poruszyć ten temat na łamach Gazety Wyborczej, gdzie dokładnie przedstawiła problem:

Rzecznik Praw Obywatelskich dostrzega nieprzestrzeganie w Polsce oznaczeń PEGI – w zasadzie u nas bez najmniejszych przeszkód każdy zainteresowany kupi pozycję, która jest dozwolona od 18 roku życia:

Zdaniem prof. Lipowicz po gry powinniśmy pójść do sklepu z dowodem – podobnie jak to ma miejsce z alkoholem:

W tekście pojawia się nawet wzmianka, że przez gry wzrosła w naszym kraju liczba samobójstw:

Problem regulacji dostępności gier wideo jest bardzo interesującym zagadnieniem. W krajach zachodnich – warto tutaj na pewno wymienić Niemcy oraz Wielką Brytanię – wszystkie klasyfikacje są przestrzegane od wielu lat.

Ostatnio nawet wspominaliśmy o nauczycielach z hrabstwa Cheshire, którzy mają interweniować, gdy dzieci zachowują się agresywnie, a to zachowanie może być spowodowane przez gry wideo.

Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Jesteście za zaostrzeniem przepisów dotyczących dystrybucji gier?

2. Lotnik421 Xbox One

3. NikoBellic91

NikoBellic91 Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    691
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    Tokyo
    To i tak nic nie da. Przecież każdy rodzic ma dowód osobisty, więc nie ma problemu kupić 10 latkowi GTA V. Oczywiście nie będę komentował inteligencji rodzica kupującego grę +18 takiemu 10-latkowi, bo to trzeba by było kilka tomów wywodzić.

4. Raffcio

Raffcio Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    18
    Punkty za osiągnięcia:
    18
  5. Fabiosek1

Fabiosek1 Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    59
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    Strzelin
    Pomysł jest TOTALNIE bez sensu. Mówiąc jakie gry to są złe i prowadzą na złą ścieżkę niech zaczną pilnować bardziej tych co chleją i ćpają. Zgadza się, że kupienie na komunię dziecku Grand Theft Auto V jest absurdem, bo wiadomo co tam jest, ale mówiąc o grach jako złych rzeczach... no ta baba jest po prostu żałosna. Nawet jakby do tego doszło (a wiemy, że nie dojdzie) to co to za problem poprosić kuzyna/kumpla/brata/kogokolwiek o zakup tej gry. Przecież tak jak w przypadku alkoholu nikt do domu nie zapuka i nie sprawdzi, czy dziecko gra w grę nieodpowiednią dla siebie. Ludzie szukają po prostu sensacji na siłę i nic więcej. Boli ich chyba to ile zarabia taki Rockstar, a oni. I w sumie to tyle.

6. Onicniepytaj

Onicniepytaj Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    1699
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    Śląsk!
    Totalni bezmózgowcy już nie mają co zmyślać.

Niech sobie poczytają numer "Egzorcysta" bo tam też takie beznadzieje piszą..

Masakra..

7. Rob1N_PL

Rob1N_PL Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    224
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    Pomysł jak najbardziej świetny. Płakać się chce jak słyszę czat w gta5. Sam znam jednego takiego co ledwo w pieluchę przestał walic a w gta 5 gra. Może rodzic który będzie musiał okazać dowód zastanowi się nad wyborem gry dla gówniarza.

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

8. warone

warone Banned Użytkownik

Polubienia:
    324
    Punkty za osiągnięcia:
    83
    Miasto:
    Belgia
    Jak najbardziej za , teraz wiadomo jak wyżej napisane dzieciak poprosi kogoś o zakup ale dla mnie mogą nawet w konsoli zamontować czytnik dowodów mniej bachorów będzie się wysłuchiwało w grach .

9. Reaper44

Reaper44 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    7
    Punkty za osiągnięcia:
    8
    W 100 % popieram decyzję przestrzegania klasyfikacji wiekowej. Nie bez powodu jest PEGI i +18 na niektórych grach pokroju GTA lub Hitman. Zwyczajnie jak wszyscy na tym forum dobrze wiedzą, nie są to gry dla niedojrzałych odbiorców ( czyt. dzieci ), a rodzice którzy kupują dzieciom takie gry po prostu są wyjątkowo nie rozważni ( delikatnie to ujmując ). Faktem jest to, że media czasami wyolbrzymiają mówiąc, ze gry są złe, be itp. po prostu odwracając uwagę od niekompetencji niektórych ludzi, którzy podobno zajmują się wychowywaniem :D

marthinez lubi to.
  10. z0nk31

z0nk31 Banned V.I.P Pomocnik Użytkownik Game Master PSforum.pl

Polubienia:
    958
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    Łódź
    Taaaa a świstak siedzi i zawija.
    W dobie cyfryzacji i zakładania lewych kont gdzie dzieciaki i tak wpisują datę urodzin jaka im się podoba to spali na panewce.
    zresztą jak nie miałem dowodu i nie chcieli mi piwa sprzedać to złapało się jakiegoś mietka spod sklepu i już się chlało więc z grami będzie identycznie: sąsiad czy brat zawsze pomogą.
    zresztą jak dzieciak ma nasrane we łbie to gry i przemoc w nich zawarta nie jest wytłumaczeniem, zanim gry się rozpowszechniły to winę za brutalne zachowania zwalano na filmy.
    także powód zawsze się znajdzie byleby tylko patologiczni rodzice mogli stwierdzić że "To nie jest nasza wina, my dobrze wychowaliśmy Jasia. To wina gier, to przez nie Jasio zamordował 13 kolegów. Widział to w grze a wcześniej w filmie".

warone i Onicniepytaj lubią to.
  11. nemesis48s

nemesis48s Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    52
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    radom
    Może to trochę utrudni dostęp do brutalnych gier dzieciom ale zawsze się znajdzie ktoś kto kupi dziecku tą grę nawet rodzic który jest często nie świadomy o oznaczeniach wiekowych na grach.Jednak moim zdaniem taka gra nie może wpłynąć na zdrowego umysłowo dzieciaka jeszcze pamiętam jak w szkole na informatyce grało się w mortala a w domu strzelało się do policjantów w GTA, podejrzewam że większość graczy grało w młodości w jakiegoś Doom'a albo Quake i teraz są zdrowymi ludźmi nie mającymi na sumieniu rodziców albo 13 kolegów.Oczywiście znajdą się jednostki wyłamujące się z tej reguły i zawsze jest duży szum medialny wokół takich spraw ale tak naprawdę to jest mały odsetek ludzi którzy i tak prawdopodobnie nawet bez gier zabili by pół szkoły.

12. LoKo6264

LoKo6264 Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    32
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    Sunset City
    Fakt, ja mam 14 lat i gram w gta przez 1,5 roku i dalej mam bardzo dobre zachowanie nie wpadam w żadne bójki itp. sytuacje oceni mi się nie pogarszają itd. Poza tym myślę o grze jak w niej jestem, a nie w miejscach publicznych i raczej większość* ludzi sobie nie wyobraża scen np. GTA w miejscu publicznym, że biorę giwerę i wszystkich rozstrzeluję. Tylko oczywiście znajdą się tacy geniusze, którzy przez gry popełnią samobójstwo albo kolegów/rodziców itp. osoby zabiją...Lecz to są nieliczne jednostki, a raczej się powinno patrzeć na zdecydowaną większość ludzi a nie na pewnie nawet mniej niż 1% graczy geniuszu którzy nie odróżniają świata rzeczywistego od wirtualnego.
    No i też jak to większość osób wcześniej napisała również się do tego podpinam i dodam coś od siebie bo tego jeszcze nie było: Można poprosić kogoś nawet chociażby kogoś dorosłego który stoi obok sklepu i odpalić mu parę zeta za to żeby nam tą grę +18 kupił. A wiadomo dla hajsu ludzie wszystko zrobią :p. I od siebie chciałem dodać jak to wcześniej napisałem że jest zawsze allegro. Chociażby wystarczy się ze sprzedającym który podaje GG/nr telefonu itp. w opisie napisać do niego i wyśle nam przesyłkę pobraniową chociażby i nawet się w konta nie trzeba bawić i chociażby jakiś 10-latek sobie tak grę kupi.

13. kratylos

kratylos Xbox One Xbox One Użytkownik Świeżak

Polubienia:
    19
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Lodz
    wg mnie dobrze ze zwraca się uwagę na ignorowanie pegi i przez rodzicow i przez sprzedawców
    czasami jak wejdę na chat gry teoretycznie +18 to po glosach mam wrażenie ze to gra 7+ to jest chore
    sorry sam jestem graczem od dziecka i rodzicem obecnie ja potrafię bez znaczka pegi ocenic gry i wiem 10-12 latkowi tytulow +18 nie należy dawac do zabawy podobnie jak alkoholu czy innych używek
    ciekawe jak pojawia się fotki ze empików z premiery gta 5 na pcty ile osob na fotkach bedze +18 :D

Wczytywanie...

Poleć forum