1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.

Czy gry wideo mogą uzależniać?

Temat na forum 'Aktualności' rozpoczęty przez -=SETH=-, Styczeń 7, 2016.

1. -=SETH=-

-=SETH=- -= XBOX GOD =- Członek Załogi Administrator Super Moderator Xbox One V.I.P Pomocnik XBOX MANIAK Game Master Liga XboxForum.pl Achievement Hunter PSforum.pl

Polubienia:
    3212
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    مصر

Douglas Gentile, psycholog ze Stanowego Uniwersytetu Iowa, badał kwestię uzależnienia od gier wideo przez ostatnie dekady. Wygląda na to, że zjawisko nie dość, że istnieje to jest całkiem poważnym problemem.

W rozmowie z CNN Gentile przyznał, że kilkanaście lat temu nikt nie traktował problemu związanego z uzależnianiem się od gier wideo poważnie.

Z badań Gentile’a wynika, że około 8,5% amerykańskich dzieci grających w gry wideo jest uzależnione od tej formy rozrywki. Po przeprowadzeniu badania poza Stanami Zjednoczonymi wyszło, że kraj pochodzenia nie ma większego znaczenia. Gentile porównał swoje wyniki z badaniami naukowców z innych krajów, zauważając, że są dosyć zbieżne.

Gentile zwrócił uwagę, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest rozwój technologiczny, a konkretnie Internetu za sprawą którego dzieci bez żadnego problemu mogą w sposób niekontrolowany uzależnić się od gier wideo.

Gentile zauważył także, że przyczyną uzależnienia są implementowane w gry mechanizmy nagrody, które nie różnią się za bardzo od tych, jakie możemy znaleźć w kasynach. Wysokie wyniki, wydawane przez urządzenie dźwięki, systemy osiągnięć – to wszystko generuje poczucie sztucznej satysfakcji, za którą poszczególni gracze podążają, uzależniając się jeszcze bardziej.

Autor badań dodaje później, że oczywiście nie znaczy to, iż gry wideo są złe, co po prostu zdrowe hobby w pewnym momencie może zmienić się w niekontrolowane uzależnienie, które wpływa negatywnie na życie danej osoby.

Jak piszę CNN, jednym z przykładów uzależnienia od gier wideo jest Mathieu Griffin z Południowej Kalifornii. Chłopiec jest zaledwie szesnastolatkiem, który przeszedł już leczenie. Według jego matki, chłopiec nadal odczuwa lęki i cierpi na depresję.

Griffin poznał gry wideo w wieku dziesięciu lat. Rodzice z początku ignorowali problem, zauważając jedynie, że zachowanie chłopca zaczęło się zmieniać. Jednym z problemów stała się postępująca alienacja Griffina.

Rodzice wysłali chłopca na leczenie w stanie Utah, gdzie spędził sześć tygodni na łonie natury, z daleka od gier wideo. Po powrocie do domu Griffin zaczął cierpieć na depresję i stany lękowe. Chłopiec uważa, że przyczyną są tutaj jego problemy, przed którymi próbował uciec w świat elektronicznej rozrywki.

2. Lotnik421 Xbox One

3. KubaFreeStyle

KubaFreeStyle Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    94
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    Zamość
    Ja nie jestem w stanie się uzależnić. Uwielbiam granie, natomiast pochłaniają mnie też inne obowiązki. Po ok. 3h grania już po prostu mi się nie chce i muszę odpocząć ;)

4. szefol84

szefol84 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    44
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    Świętochłowice-ObeRschlesien
    Sądzę że gry mogą uzależniać. Przed narodzinami syna grałem bez opamiętania po 8h dziennie i nie było to dla mnie nic dziwnego. Twierdzę że to było już uzaleznienie siedzenie 8h przed TV i napalanie się nad wirtualnym światem. Szczęście urodził mi się syn i wyrwał mnie z tego nałogu. Teraz gram może 10h tygodniowo i nie czuję niedosytu grania. Najgorsze jest w tym nałogu to że człowiek twierdzi i uprawiedliwia że przecież nic złego nie robi a jednak świat w okół niego zmienia się daimetralnie.
    Gry mogą i uzależniają, gracze sami muszą wiedzieć gdzie jet granica. Uzależnienie dotyka tych młodych i tych starszych graczy i tu nie ma żadnej różnicy poza tą że tego młodego mogą jeszcze rodzice uratować a tego co ma rodzinę tylko żona lub dzieci ponieważ sam może nie widzieć problemu.

5. Onicniepytaj

Onicniepytaj Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    1661
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    Śląsk!
    Wszystko może uzależnić, nawet praca. Dlatego jest taka choroba jak pracoholizm.
    Nawet picie kawy uzależnia. Ile jest osób, które jak nie wypiją kawy nie potrafią dobrze funkcjonować..

6. Cesash21

Cesash21 Xbox One Xbox One Użytkownik Świeżak

Polubienia:
    28
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Irlandia
    Uzależnia, ja potrafiłem po 18-20h z małymi przerwami grać, ale to tylko w MMORPG. Na konsoli czy to w singlu czy jakiś co-op tego ze mnie nie zrobi, natomiast rozbudowana gra multi tak. Tak ostro grałem ostatnio w Guild Wars 2 przez około 9 miesięcy, ale to nie trwa wiecznie, bo jak zwykle przy takiej intensywności po prostu człowiek poczuje przesyt i daje sobie spokój. Koniec końców, nigdy nie zaniedbałem siebie, ani obowiązków, choć zgodzę się z ograniczaniem kontaktu z rodziną i znajomymi, bo przy takim graniu po prostu brak czasu, a jak by się znalazł to tak jak wyżej opisane - i tak bym tylko myślał o grze.

Wczytywanie...

Poleć forum