1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.

E74 - penny fix

Temat na forum 'Artykuły' rozpoczęty przez offtopic, Kwiecień 2, 2009.

1. offtopic

offtopic Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    7
    Punkty za osiągnięcia:
    38

Przyczyną usterki E74 jest uszkodzenie bądź przegrzanie układu skalującego obraz ANA/HANA znajdującego się blisko złącza AV, może też to być wina samego kabla więc radzę sprawdzić to najpierw. W niektórych przypadkach jest to problem z GPU i może być naprawione poprzez standardowego x-clamp'a. Jeżeli x-clamp nie pomoże to trzeba skorzystać z metody "penny-fix" czyli nacisku na chip ANA/HANA.

Będą nam potrzebne:

1. 10-12 monet - jednopensówek, ale że żyjemy w Polsce to zamiennikiem mogą być monety: 5 groszy lub 50 groszy....
    1 pens ma grubość 1.61mm, a 5 groszy 1mm, więc będzie nam potrzeba 15-18 5-cio groszówek, niemały majątek będzie trzeba zainwestować. ;)
    2. Klej kropelka lub pochodny - do przyklejenia ze sobą monet.
    3. Taśma izolacyjna
    4. Suszarka do włosów.
    5. Rozebrana konsola :)

Pierwsze co robimy to bierzemy 5-cio groszówki i sklejamy klejem, aby utworzyć stos z monet tak jak na poniższym zdjęciu.

Można skleić np 3 monety ze sobą, a następnie okleić taśmą izolacyjną i dopiero przykleić następną taką partie do siebie, aby uzyskać stos pożądanej długości.
    Teraz możemy sprawdzić czy stos monet pasuje, będzie to widoczne przez to, że shroud, czyli biały tunel powietrzny będzie trochę wyżej niż radiator GPU. Jak na zdjęciu.

Jak widać na poniższych zdjęciach shroud trochę wystaje ponad radiator GPU, czyli jest OK.

Następnie podłączamy zasilanie i kabel AV, włączamy konsolę i nagrzewamy chip ANA/HANA suszarką do włosów przez jakieś ~2 min, powinien wyskoczyć błąd przegrzania konsoli - 2 czerwone światełka. Nagrzewamy również po rewersie płyty:

Następnie szybko wyłączamy konsolę, zakładamy sklejone monety na chip ANA/HANA i składamy wszystko do kupy. Konsola powinna załapać.
    Jest to sposób, który w 100% nie rozwiązuje problemu E74 i po pewnym czasie rrod zapewne wróci. Jedynym pewnym rozwiązaniem jest wysłanie konsoli do PROFESJONALNEGO serwisu.

2. Lotnik421 Xbox One

3. prezeslion

prezeslion Świeżak Świeżak

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    1
  4. Brabus535

Brabus535 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    Miasto:
    Warszawa
    te monety dociskaja bardziej kości pamięci.

5. prezeslion

prezeslion Świeżak Świeżak

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    1
    acha bo myślałem ze to ma chłodzić

6. deffc0n

deffc0n Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    5
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    -==P0LAND==-
    Ludzie kiedy wy sie opamietacie z takimi dziwnymi pomyslami i narzedziami jak suszarka do wlosow ?
    Czy nie lepiej to oddac do serwisu ktory wie co do czego sluzy i nie bedzie bardziej tego psuc tylko naprawi .

7. offtopic

offtopic Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    7
    Punkty za osiągnięcia:
    38
    Ten poradnik jest dla ludzi, którzy nie chcą oddawać konsoli do serwisu, więc jak masz jakieś inne propozycje to chętnie przeczytam.

8. gumis

gumis Świeżak Świeżak

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    Witam gram na kablu do monitora i wyskoczył mi błąd E74(na ekranie czarne tło i białe napisy w różnym języku w polskim też i na szmym dole pisze błąd E74) tak jak na pierwszym obrazku, myślałem że to kabel ale podłączyłem konsole do kabla z telewizora i dalej wyskakuje błąd E74... Wie ktoś jak można to naprawidż ???

Znaczenie:
    E74: AV cable error... kabel AV jest uszkodzony, sprawdź czy na innym kablu ten błąd występuje. Jeśli tak to w 90% scaler chip "ANA"/"HANA" jest uszkodzony

Dziękuje za pomoc...

9. Piri

Piri V.I.P V.I.P Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    Miasto:
    Włoszczowa :)
    Gumiś , sorry za slownictwo ale czy ty jestes k*rwa slepy "? Nie wiesz jak mozna to naprawic ? A co jest u gory ? Sposob babci na dzem ?

10. gumis

gumis Świeżak Świeżak

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    Wiem ale pytam bo nie wiem jak to sprawdzić czy to jest ANA/HANA na 100% dlatego pytam...

11. sebolek

sebolek Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    1
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Legionowo
    wsadz kabel w d... i sprawdz... rany hdmi wsadz pożycz kable myśl..

12. xboxik

xboxik Banned

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    0
  13. x-press

x-press Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    6
    E74 i po pewnym czasie "rrod" zapewne wroci...heh.

14. adidas2009

adidas2009 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    Miasto:
    Polnocna czesc kraju ;).
    Czy w ogole kiedykolwiek w serwisie odlutował dla wlasnej ciekawosci chip ANA?

Tak to wlasnie przez zaznaczone luty wyskakuje blad E74, czyli nie robimy zadnego "Penny FIX" i zadnego docisku tylko bierzemy lutownice z cieniutkim grotem i dobra cyne i poprawiamy luty.
    Pod Chipem nic niema, gola plytka zadnych lutow, sa tylko te z boku i to jest ich wina. ;)

15. Qazimodo

Qazimodo Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    4
    Punkty za osiągnięcia:
    38
    Miasto:
    Alfa Centauri
    i tu się w pełni zgadzam z @adidas2009 jest tylko małe "ale" tak lutowane chipy ana/hana były tylko w starszych konsolach
    w nowych konsolach te chipy nie mają już wyprowadzeń w postaci wystajacych nóżek
    tylko są to układy bga gdzie pola lutownicze są pod układem i jedynym sposobem jest nagrzanie tej "kości" lub całkowite odlutowanie i ponowne przylutowanie lub sposób na monety jak w tutorialu (czyli fizyczne dociśnięcie układu do płyty)

16. bleszynski

bleszynski Użytkownik Użytkownik Świeżak

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    1
    Miasto:
    moneymore
    to totalna lipa lepiej oddać xbox-a do serwisu !!!
    ja bym tak nie robił ;(

17. adidas2009

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    Miasto:
    Polnocna czesc kraju ;).
    podaj mi jakis taki...
    ty bys oddal ja do serwisu

Prostym sposobem na naprawe jest: docisk jednorazowy i zrobienie w tunelu, tuneliku dla chipa ;).

Cos takiego, tylko bez tych monet, najlepiej ta przegrode zrobic z kartonu i dobrze wyciac.

P.S. Jak komus nie odpala miniaturki to tu jest obrazek: http://odsiebie.com/pokaz/6235336---19e5.html

18. kopnijkrzeslo

kopnijkrzeslo Świeżak Świeżak

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    1
    Ktos wie moze jak to jest z tym penny fixem przy zastosowaniu go na ram? Wyskoczyl mi rrod 0110 i wszyscy w necie polecaja ten sposob, rzekomo rrod po nim prawie nie wraca, gdy zastosuje sie ten trik na pamieciach.

19. strusic

strusic Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    Miasto:
    Sosnowiec
    U mnie jest dziwna sprawa. Niedawno wyskoczył mi rrod. Zrobiłem Xclampa, ale w ogóle nie pomógł (z błędy 0102 mam 0020). Ale zauważyłem coś dziwnego. Jak poluzuje śruby pod GPU to zamiast rroda mam E74, jak je dokręcę to mam rrod 0020. I teraz co to może być? Płyta to Xenon, czyli ANA jest na nóżkach (w ogóle to ja mam radiator na tym oO).

20. adidas2009

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    Miasto:
    Polnocna czesc kraju ;).
    Xenon ma leżące ;)

Docisk i zgrzej to.

21. strusic

strusic Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    Miasto:
    Sosnowiec
    Jak leżące jak widzę, że ma nóżki. :p Jak go zacząłem grzać suszarką to tylko radiator się odkleił. Nóżki wyglądały na sprawne, jednak potraktowałem je lutownicą. Nic to nie dało jednak. :p Dalej E74 z kodem błędu 1022 (tak sprawdzałem na innym kablu :p).

Wczytywanie...

Poleć forum