1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.

Jak wymienić mikro kontroler?

Temat na forum 'Sprzęt' rozpoczęty przez Halome, Lipiec 24, 2009.

1. Halome

Halome Świeżak Świeżak

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    1
    Miasto:
    Bełchatów
    Jak wymienić mikro kontroler i naprawić przerwane ścieżki?

To mój pierwszy post, tak więc witam wszystkich.

Chciałbym zadać pare pytań dotyczących naprawy płyty głównej.
    Dokładniej chodzi mi o przerwane ścieżki i przepalony mikro kontroler.

Mam dwie płyty główne.
    Na jednej mam właśnie przerwane ścieżki (między kostką ram a otworem do mocowania radiatora). Tych ścieżek jest cztery, obszar tego przerwania, drapnięcia to 0,5x0,5cm.
    Na drugiej płycie mam przepalony mikro kontroler (jakiś geniusz opalał go zapalniczką, nie wiem dlaczego - wolałem nie pytać...).
    I tu moje pytania: Czy lepiej postarać się naprawić przerwane ścieżki (jeśli tak, to w jaki sposób mogę to zrobić, jakich narzędzi i materiałów użyć), czy lepiej wymienić ten mikro kontroler (Jeśli tak, to także chciałbym wiedzieć - jak i czym).

Nie mogę zrobić obu tych rzeczy, ponieważ mam tylko jeden działający mikro kontroler a dwie płyty główne.

Pozdrawiam.

2. Lotnik421 Xbox One

3. Kris89

Kris89 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    2
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Szczecin
    hmmm, jesli niewiesz jak to zrobic i czym, to podejrzewam ze niemasz tez umiejetnosci, ktore sa potrzebne przy takich dokladnych pracach. zalecam powierzenie tej roboty specjaliscie ;) a tak pozatym to nienapisales o jaka plyte glowna chodzi ;p mysle ze w dziale gielda moglbys napisac, dokladnie opisac usterke i podac wersje plyt glownych zdjecia itd. pozdrawiam :)

4. Halome

Halome Świeżak Świeżak

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    1
    Miasto:
    Bełchatów
    Wiem, że ścieżki można poprowadzić lakierem przewodzącym lub lutownicą z cienkim grotem. Mikro kontroler można ponoć wymienić używając hot aira, aby nóżki się stopiły. Jednak chciałbym wiedzieć, czy te sposoby są bezpieczne i czy nie uszkodzą płyty, lub podzespołów. Nie mogę pisać w dziale giełda, bo mam poniżej 20 postów.
    Chodzi oczywiście o płytę xboxa 360, jest to płyta Xenon wyprodukowana w 2006 roku.
    Cała konsola trzymała się dobrze, ponieważ miała poprawiane chłodzenie, dodatkowo zamontowany wiatrak z boku obudowy. Do czasu aż przypadkiem drapnąłem te ścieżki.

5. xboxik

xboxik Banned

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    0
  6. fryc88

fryc88 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    29
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    Tuchola
    Pod warunkiem, że ścieżki są przerwane tylko powierzchniowo (płyta główna składa się z minimum 3-4 warstw ścieżek) - jeśli któreś wewnętrzne uległy uszkodzeniu - praktycznie nie ma szans naprawić. Ogólnie polecam cienki grot w lutownicy kolbowej małej mocy, cienki drucik lakierowany (np. z cewki od starych słuchawek) i do dzieła.

Co do 'mikro kontrolera' zapewne jest lutowany powierzchniowo, zapewne ktoś nie miał stacji lutowniczej na gorące powietrze, więc tak jak mówisz - użył zapalniczki lub opalarki - jeśli ścieżki dookoła są uszkodzone - odpuść sobie; jeśli sam układ jest wypalony, opalony, popękany, jeśli masz drugi taki sam sprawny np. z innej płyty, to owszem, gorącym powietrzem możesz dać radę go wymienić. Jeśli brakuje ci również tego układu to odradzam naprawę - koszt zamówienia takiego nowego w większości przypadków przewyższy cenę samej płyty.

Poza tym - jeśli nigdy tego nie robiłeś to raczej odradzam...

7. Halome

Halome Świeżak Świeżak

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    1
    Miasto:
    Bełchatów
    Myślę, że przerwanie nie jest głębokie.
    Podaję linki do zdjęć płyty w tym obszarze, proszę - pomóżcie ocenić.

[​IMG][​IMG]

___

Słuchajcie, wpadłem na taki mały pomysł.
    Żeby na taśmie bezbarwnej (lub jakimś innym, samoprzylepnym, bezbarwnym materiale) od strony klejącej, "namalować" ścieżki np przewodzącym lakierem i tą taśme (ten materiał) przylepić, po prostu.
    Co sądzicie o czymś takim?

8. Apacer

Apacer Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    4
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Polkowice
    Lepiej ścieżki naprawić, poprowadzić zastępczy obwód z punktów przejścia przez płyte. gorzej z dolutowaniem bo ida też pod układ bga samsunga, ale oskrobać z maski ścieżki i lutować. Zrobić się zrobi, jeśli już się lutowało smd, najlepiej grotowa.

9. Qazimodo

Qazimodo Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    4
    Punkty za osiągnięcia:
    38
    Miasto:
    Alfa Centauri
    tak jak kolego powyżej napisał da sie to zrobić ,sam tak naprawiałem
    ale moje pytanko : te elementy dookoła układu pamięci są jakieś oblepione i brudne to od pasty termoprzewodzącej ? czy jakieś inne zjawisko ?

10. chomik001

chomik001 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    Miasto:
    legnica
    scieżek ci bedzie trudno zrobić bo musisz mieć naprawde cienką igłe i nerwy

11. Halome

Halome Świeżak Świeżak

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    1
    Miasto:
    Bełchatów
    Tak, to jest pasta termoprzewodząca :)
    Ok, czyli zrobić się to da, tak więc zrobie :) Chciałem wiedzieć czy to nie będzie strata czasu. Dzięki :)

Wczytywanie...

Poleć forum