1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.

Literatura fantasy i science fiction - znacie jakieś dobre książki?

Temat na forum 'Kosz' rozpoczęty przez MrDraiger, Wrzesień 23, 2012.

1. MrDraiger

MrDraiger V.I.P V.I.P XBOX MANIAK

Polubienia:
    334
    Punkty za osiągnięcia:
    83
    Miasto:
    Inowrocław
    Niedawno pewien użytkownik założył temat o pracy maturalnej, tak też, idę w jego ślady i ja także potrzebuję Waszej pomocy. Co możecie polecić z literatury Fantasy i Science Fiction? Dla ścisłości przytoczę temat pracy maturalnej, który wybiorę z braku laku:

"Science fiction a fantasy. Odwołując się do wybranych przykładów literatury fantastycznej zaprezentuj podobieństwa i różnice w kreacji świata przedstawionego obu odmian gatunkowych."

Że w książkach obyty nie jestem, to jedyne co mi przychodzi do głowy, to Saga Wiedźmin Sapkowskiego, ale to do fantasy, a coś z Science Fiction? Nie to, że jestem całkiem anty do książek, po prostu lektury szkolne mnie na jakiś czas zraziły do książek. Podoba mi się taki temat, bo jak już o czymś czytać, to o czymś co mnie zainteresuje. Btw, jest jakaś ogarnięta książka spod szyldu Mass Effect?

2. Lotnik421 Xbox One

3. rowerser

rowerser Sialalalalallalal V.I.P XBOX MANIAK Użytkownik Game Master

Polubienia:
    141
    Punkty za osiągnięcia:
    43
    Miasto:
    Kozie Byki
    Stanisław Lem.

1 osoba to lubi.
  4. Turin

Turin Ryżownik Ryżownik Użytkownik PSforum.pl

Polubienia:
    296
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    Jeśli chodzi o SyFy to przychodzi mi do głowy twórczość Philipa K. Dicka i powieść Franka Herberta "Diuna"(no i wspomniany wyżej Lem). Osobiście ich nie czytałem, ale chyba są to uznane pozycje. Co do fantasy to jest tego cała masa (zresztą podobnie pewnie jest z science fiction). Pierwsze, co przychodzi na myśl to wszystkie dzieła Tolkiena. Oprócz tego wspomniany przez ciebie Sapkowski, Christopher Paolini i ten jego "Eragon", cykl Stephena Kinga "Mroczna Wieża".

1 osoba to lubi.
  5. KaBooM

KaBooM XBOX MANIAK XBOX MANIAK Użytkownik Świeżak

Polubienia:
    109
    Punkty za osiągnięcia:
    43
    Pan lodowego ogrodu grzędowicza.masz w tej książce te 2 zagadnienia.kosmos +świat magji i miecza.ale nie wiem czy 3 tomy przeczytasz heh. Może na podstawie opowiadań zrób temat,mniej czytania

Albo przedstaw na podstawie np metro2033 -glukhovsky i jakiegoś typowego fantasy.masa takich pozycji jest.
    Fajny temat masz jak dla mnie :-D
    Wysyłane z mojego GT-S6500D za pomocą Tapatalk 2

1 osoba to lubi.
  6. MrDraiger

Polubienia:
    334
    Punkty za osiągnięcia:
    83
    Miasto:
    Inowrocław
    Piszcie oczywiście dalej swoje propozycje, rozważę każdą, z fantasy na pewno wezmę Wiedźmina, a co do sf to się dokopałem do książek Mass Effecta:

Mass Effect (seria) ktoś miał z nimi styczność? Na podstawie takich książek można coś powiedzieć o kreacji świata sf?

@Up widzę po wiki, że Metro 2033 zalicza się do fantastyki postapokaliptycznej, o ile mi to lotto, tak nie chcę, żeby na egzaminie się okazało, że ta książka nie spełnia wymogów tematu itp.

7. KaBooM

KaBooM XBOX MANIAK XBOX MANIAK Użytkownik Świeżak

Polubienia:
    109
    Punkty za osiągnięcia:
    43
  8. Sanrajs

Sanrajs Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    44
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    Olsztyn
    Ja polecam Ci "gre o tron", właśnie czytam pierwszą część tej serii ale muszę przyznać, że jest bardzo wciągająca :D

1 osoba to lubi.
  9. MrDraiger

Polubienia:
    334
    Punkty za osiągnięcia:
    83
    Miasto:
    Inowrocław
    O, zapomniałem całkiem o tym hajpie na Grę o Tron, pomyślę nad tym.

Co do Gwiezdnych Wojen, nie mam zbytnio czasu i pieniędzy, by przeczytać wszystkie, a na pojedynczej książce z tak wielkiego kanonu nie chcę się wypowiadać. Coś jest dobrego i w miarę krótkiego (mieszczącego się w jednej, ew dwóch książkach) z SF? W sumie, to nawet nie wiem, z czym ten gatunek się je, mnie to się kojarzy z kosmosem, futurystyczny design, odległa przyszłość, statki kosmiczne itp, pasowałoby mi to do tematu maturalnego, ponieważ miałbym argumenty na różnice w przedstawieniu świata, z jednej strony smoki,rycerze,miasta,podróże,walki bronią białą (fantasy) a z drugiej właśnie futurystyka, przyszłość, lasery, super technologie itp.

10. z0nk31

z0nk31 Banned V.I.P Pomocnik Użytkownik Game Master PSforum.pl

Polubienia:
    958
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    Łódź
    może po prostu Tolkien ?

1 osoba to lubi.
  11. ad1

ad1 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    147
    Punkty za osiągnięcia:
    43
    Miasto:
    Śląsk
    Harry Potter :p?

Wysłano z X8 z użyciem Tapatalk

1 osoba to lubi.
  12. Hextor

Hextor V.I.P V.I.P Użytkownik

Polubienia:
    144
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    Miasto:
    Warszawa
    Generalnie jako fantasy bardziej bym polecił Grę o tron właśnie. Z tego względu jak tam wykreowany jest cały świat oraz postaci, ale to już twoja decyzja :)

13. MrDraiger

Polubienia:
    334
    Punkty za osiągnięcia:
    83
    Miasto:
    Inowrocław
    No dobra, to co podajecie to zalicza się do fantasy, o ten gatunek się raczej nie martwię, bo jak sami wiecie i widzicie, jest w czym przebierać, ale ciągle nie wiem, co z SF, chociaż właśnie doszukałem się książki sf, która zainspirowała twórców serii S.T.A.L.K.E.R. Piknik na skraju drogi

@Up w ogóle nic nie wiem o tej maturze (no jakby nie patrzeć, zdaje się ją raz w życiu, więc skąd tu doświadczenie?) nie wiem, czy wystarczy mi opisać treściwie i wyczerpać temat z jednej książki Fantasy i SF, czy wziąć po dwie z gatunku, żeby mieć większy wgląd w te gatunki itp..

14. Hextor

Hextor V.I.P V.I.P Użytkownik

Polubienia:
    144
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    Miasto:
    Warszawa
    No jak masz porównać to raczej nawet nie ma opcji żebyś opisał nawet dogłębnie tylko jedną książkę.

Z SF przychodzi mi na myśl tylko Lem, jakoś nigdy nie gustowałem w tym gatunku.

@Down

No jak najbardziej wiem o co chodzi :p Rozmowa jakoś dziwnie się toczy, to przez to tak napisałem :D

15. MrDraiger

Polubienia:
    334
    Punkty za osiągnięcia:
    83
    Miasto:
    Inowrocław
    Dla ścisłości, miałem na myśli jedną książkę z fantasy i jedną z sf, myślałem, że o tak oczywistych rzeczach nie będziemy rozmawiać :p

16. scorpion22

scorpion22 Banned

Polubienia:
    24
    Punkty za osiągnięcia:
    0
    z SF może Obcy : Ósmy pasażer Nostromo albo Decydujące starcie Alana Deana Fostera ?

1 osoba to lubi.
  17. h-y-d-e

h-y-d-e Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    Miasto:
    Siemianowice
    Odp: Literatura fantasy i science fiction - znacie jakieś dobre książki?

Wpisz w google science fiction albo fantastyka naukowa i wysypie ci się mnóstwo autorów

18. MrDraiger

Polubienia:
    334
    Punkty za osiągnięcia:
    83
    Miasto:
    Inowrocław
    Już tak szukałem, ale wolałem też tutaj się zapytać, może ktoś czytał coś z tych gatunków i z chęcią poleci, zawsze można spróbować :)

19. Littbarski

Littbarski Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    13
    Punkty za osiągnięcia:
    8
    Miasto:
    UK
    Mogę polecić ci kilka książek. Po kolei:

Arkadij i Borys Strugacki, Poniedziałek zaczyna się w sobotę
    Frank Herbert, cykl Diuna
    Orson Scott Card, cykl o Enderze