1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.

Połowa Polaków ogląda pirackie filmy. A ilu z nich gra na kopiach?

Temat na forum 'Aktualności' rozpoczęty przez -=SETH=-, Styczeń 29, 2014.

1. -=SETH=-

-=SETH=- -= XBOX GOD =- Członek Załogi Administrator Super Moderator Xbox One V.I.P Pomocnik XBOX MANIAK Game Master Liga XboxForum.pl Achievement Hunter PSforum.pl

Polubienia:
    3226
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    مصر

Twardych danych nie ma. Z deklaracji na temat wydawanych na gry kwot można jednak wywnioskować, że równie wielu.

Raport Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat rynku audiowizualnego pokazuje, że połowa Polaków jest piratami. 47% z nas w ciągu roku przynajmniej raz obejrzała film z nielegalnego źródła w internecie. 47% z tych nielegalnych widzów przyznaje, że spowodowane jest to wysokimi kosztami dostępu do legalnych filmów czy seriali. Co czwarty ankietowany tłumaczył się natomiast brakiem legalnej alternatywy.

Jak pokazuje życie czasem nawet jak jest legalna alternatywa, to przynajmniej trzykrotnie droższa od pirackiej i o wiele bardziej uciążliwa w użytkowaniu. Legalny dostęp do kultury musi więc nie tylko być zapewniony, ale też być maksymalnie uproszczony. Póki co niestety często zdarza się, że pirackie serwery są wydajniejsze od tych legalnych, na których stoją różne platformy VOD.

W tych dosyć przewidywalnych liczbach jedno mnie jednak zaskoczyło - nieświadomość użytkowników, że piracą. Mowa tutaj o różnych kinomaniakopodobnych serwisach, w których są pobierane opłaty, gdzie przy rejestracji godzimy się na regulamin. Wszystko wygląda legalnie, ale tak naprawdę jest kolejną formą piractwa. Niewiedza i nieznajomość prawa nie usprawiedliwiają takiego działania. W świetle tych informacji zacząłem jednak zastanawiać się jak to wygląda z grami. Jak duży procent growych piratów po prostu nie wie, że w dzisiejszych czasach można inaczej?

Chyba nikt nie może powiedzieć, że nie wiedział o pirackim pochodzeniu swojej gry. ******* sam się na komputer nie ściąga. Ciężko też nieświadomie scrackować grę. Prawda, ale sam rozmawiałem z mniej zaangażowanymi znajomymi graczami (tacy co w ciągu roku grają tyle, ile ja w tydzień), którzy chwalili się, że dwa dni łamali zabezpieczenia Wiedźmina 2. Na moje pytanie "po co", skoro gra ta jest co chwilę dostępna za grosze na GoG-u robili tylko wielkie oczy. Okazuje się, że nie mieli pojęcia o takiej możliwości, a GoG-a w ogóle nie znają. Przyzwyczajeni za młodu do ściągania gier ściągają je nadal, choć już nie są w gimnazjum, a często w poważnych firmach, i mają pozakładane rodziny. Męczą się z zabezpieczeniami i marnują czas na zupełnie zbędne, a przy okazji nielegalne czynności. Podczas gdy Wiedźmin 2, kosztujący nawet bez żadnej promocji 19 dolców, ma w paczce jeszcze instrukcję, poradnik, mapy, artbook, komiks i kilkanaście innych cyfrowych bonusów, a także nie ma DRM-a. Ja to wiem, skoro czytacie Gamezillę, to wy też to wiecie. Tylko co z tego, skoro potencjalny klient nie ma o tym zielonego pojęcia?

Podobną rozmowę odbyłem kiedyś z pewnym studentem, który zawsze ma napięty budżet i wiele potrzeb. Gry lądują na końcu zakupowej listy, co nie oznacza, że w nie nie gra. Zasugerowałem zainteresowanie się Humble Bundle, gdzie ostatnimi czasy można kupić nie tylko "indyki", ale też starsze hity AAA. Zgadnijcie jaka była jego reakcja?

Mówimy o rynku pecetowym, a co mają powiedzieć konsolowcy? Tutaj kłania się niemal zerowa promocja Kolekcji gier od Zaraz w PlayStation Plus. Zaangażowani gracze wiedzą o co chodzi i płacą za dostęp do naprawdę świetnych gier. Masa niedzielnych użytkowników PS3 nie ma jednak pojęcia o istnieniu "Plusa". A jak kiedyś o nim słyszała, to nie zrozumiała zasad działania i zapomniała o temacie.

Normalnie funkcjonujący człowiek nie jest w stanie ograć wszystkiego z PS Plusa. Sam jeszcze nie "odhaczyłem" nawet BioShocka i Metro z lutowej oferty. Jeżeli wy też nie, to zrobicie to na store.sonyentertainmentnetwork.com. Pamiętacie, że przypisać do konta można gry na konsole, których nawet nie mamy?

Przesadzam? Raczej nie, mówię tylko o kilku konkretnych przypadkach, które sygnalizują większy problem. W szerszej perspektywie zbadali go autorzy raportu Game Industry Trends. Z badania opublikowanego pod koniec 2013 roku wynika, że tylko 7% graczy wydaje gry więcej niż 100 zł miesięcznie. Dla przypomnienia - konsolowa nowość to dziś grubo ponad 200 zł. Im bardziej przyjrzymy się statystykom tym ciekawiej. 33% wydaje 51 - 100 zł. Kilkanaście procent ankietowanych wydaje kilkanaście złotych miesięcznie, a aż 13% aktywnych graczy nie płaci za swoje hobby absolutnie nic. Wszyscy grają w Dotę 2, LoL-a, Czołgi i Farmę na Facebooku? Śmiem wątpić. W 2013 roku tylko 8% graczy w swoich preferencjach wskazało udostępniane za darmo MMO. Gry te nie są jednak całkiem darmowe - Polakom zdarza się płacić nawet w grach społecznościowych. Wyraźnie widać więc tu dziurę między ludźmi, którzy grają i tymi, którzy za granie płacą.

"Sposoby kupowania gier" to przede wszystkim tradycyjne sklepy (47%) i zamawianie "pudełek" przez sieć (26%). Mocno stoją też aukcje internetowe, nie ma więc chyba co się dziwić, że kilku moich znajomych nie słyszało o tanich sposobach kupowania gier. Nawet bardzo tanich - pamiętacie jak Adam Bednarek obkupił się za 50 zł?

Da się grać tanio i legalnie. Trzeba tylko o tym wiedzieć. Ale to już leży w interesie SCEP-u, Microsoftu, cdp.pl, Muve.pl, sklepu gram.pl i innych działających na naszym rynku platform sprzedających gry przez sieć. Jak pokazuje przykład płatnego dostępu do streamowaej muzyki, Polacy nie mają nic przeciwko niedrogim, dobrze działającym usługom.​

2. Lotnik421 Xbox One

3. grochu41

grochu41 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    24
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Czerwona Woda
    Gdyby nowe gry na konsole były po 100zł nikt by nie piracił, sprzedaż by wzrosła i zyski pewnie również. Dowodem jest mój kuzyn, który piracił całe życie, teraz wyjechał do anglii i mówi, że tam nie ma takiego czegoś jak u nas. Bierze 50 funtów do kieszeni i kupuje grę nówkę na premierę. Po prostu jest mu głupio piracić coś co ma za 5h pracy.

2 użytkowników lubi ten post.
  4. ufo.pl

ufo.pl Użytkownik Użytkownik Świeżak

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    1
    Temat rzeka. Tak jak kolega wyzej pisze - poki na gre bedziemy pracowac 2-3 dni (albo i dluzej) piractwo nie umrze.

N7000 | Tapatalk 2

5. masti1986

masti1986 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    43
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    Southampton(Wielka Brytania)
    Najgłupsze tłumaczenia jakie można czytać, przecież nie trzeba kupować w dniu premiery. Są jeszcze używane gry, można się wymieniać.

6. Krawol

Krawol Banned Użytkownik

Polubienia:
    114
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    Miasto:
    Warszawa | Otwock
    to nie jest głupie wytłumaczenie, to jest czysta brudna prawda

1 osoba to lubi.
  7. jas8115

jas8115 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    14
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Jeżeli stać kogoś na konsole za 900 zł to ta osoba nie ma pieniędzy na grę za 190 zł?

1 osoba to lubi.
  8. Cronos

Cronos Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    43
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    Tczew, Poland
    Jest dużo prawdy w tym co pisze i może firmy powinny sobie to wziąć do serca.
    Dużo ludzi w ogóle nie słyszało o czymś takim np.jak PS Plus (jak to działa dokładnie)
    za to wszyscy wiedzą co to ******* :)
    wczesniej było coś, że Polska pecetami stoi może dlatego..

9. BE_Mroku_256

BE_Mroku_256 Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    37
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    Posiadacz PS4 i XONE
    Zgadzam się.
    Jeśli kogoś jest stać na konsolę za 800-900 zł to i by nie miał 200 zł na grę ? Jeśli nawet kogoś nie stać żeby kupić grę w dniu premiery, to chyba może trochę poczekać aż stanieję lub kupić używkę ? Jeśli mnie czasami nie stać na grę, to poczekam na obniżkę i wtedy kupuję, ale jak widać nie którzy nie mają szacunku. 'Piraci' powinni zgnić za to .

10. Krawol

Krawol Banned Użytkownik

Polubienia:
    114
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    Miasto:
    Warszawa | Otwock
    jeżeli stać cię na mercedesa to nie stać cię na paliwo? jest gaz :)

słuchaj uważnie człowieku jak wiem że mam za darmo grę z neta i nagrywam na płytkę za 2zł i mam taki sam fun jak bym kupił gre za 200zł
    tylko że te 198zł mogę przeznaczyć na inne życiowe cele!

CZY NIE WARTO DBAĆ O SWÓJ PORTFEL? zadaj pytanie sobie sam :)

//Mercedes na gaz to tak jakby pić piwo z sokiem:
    profanacja :)
    ~z0nk31

heh jeździć v8 za tyle ile ktoś inny płaci za ropę do 1.9tdi :)

1 osoba to lubi.
  11. masti1986

masti1986 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    43
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    Southampton(Wielka Brytania)
    Twoim myśleniem można napisać tak że zatrudnię cię do firmy, i po co mam tobie zapłacic 1500zł za miesiąc jak mogę zaoszczędzić i dać ci tylko 250zł miesięcznie a resztę mogę wydać na inne cele ważniejsze niż ty? Więc szanuj smrodzie czyjąś ciężką pracę i w ramach podziękowania że dali ci fan kup grę za te 200zł. Albo przestań grać skoro cię nie stać na grę POLANDIA kraj bidy i złodziei!

12. Onicniepytaj

Onicniepytaj Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    1699
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    Śląsk!
    Ehhh chcesz oglądać/grać na piratach to oglądaj/graj na piratach. Stać Cię na oryginalne gry to kupujesz oryginalne gry. To cała filozofia.

Niestety nie każdy w Polsce dostaje 2k do łapy co miesiąc.

masti1986 chłopie hamuj trochę. Nie ma powodu by kogokolwiek obrażać. Polska to taki kraj w którym osobie która ma kasę ciśnie się więcej kasy, a osobie która jej po prostu nie ma (o ile!) daje się jak najmniej. Widać to np. po "dodatku do emerytury" - przecież jak miało być, że każdemu po równo dodali by do emerytury to ci "z wyższymi emeryturami" oburzyli się :p.

BE_Mroku_256 na prawdę głupie tłumaczenie. Dzisiejsze czasy są takie, że trzeba liczyć się z każdą sytuacją i 100,200 zł mniej w portfelu domowym może spowodować ciężkie powiązanie miesiąca z miesiącem. PS. Kupiłeś PC. Chciałeś sobie wypróbować Photoshopa, Catie itp itd. Kupiłeś oryginalne te programy? W końcu stać Cię na Peceta :p

I nie udawajcie wszyscy aniołków, że nie macie ani jednego filmu z neta, mp3 czy programu. Bo w takie coś Wam nie uwierzę.

Sorry memory Polska to nie np. Niemcy gdzie za 490 euro kupię samsunga galaxy s4 czyt. +/- połowa "JEDNEJ!" wypłaty dla Polako/Niemca. I to normalnie legalnie w sklepie nie jakiś ebay itp.

Dlatego chce ktoś piracić to niech piraci dla swoich potrzeb oczywiście :p

13. darnokPL

darnokPL Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    1
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Rymanów
    Zapytaj dzieciaka (bo to jest JESZCZE w polsce znaczna część graczy-ktoś na utrzymaniu rodziców), który zbierał i odkładał sobie przez pół roku te 900 zł...
    Jak by gra kosztowała w Polsce 5h pracy(anglia/niemcy/usa), a nie 3-4 dni pracy to statystyki były by całkiem inne...
    BTW, twoje oglądanie seriali/filmów na serwisach typy kinoman/zalukaj/cba też jest piraceniem...

14. Rossatti

Rossatti Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    68
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    Warszawa
    Widzicie w Polsce jest tak ze nasze pieniądze w przeciwieństwie do krajów zachodnich ma małą siłę nabywczą. I tak jak koledzy wyżej powiedzieli ze nawet to 100 czy 200 zł może nadszarpnąć miesiąc i później jest trudniej. Powiedzenie, że jak kupiłeś sobie konsole za 900 zł to czemu Cię nie stać na grę za 200zł mija się z celem. Znam nie jedną osobę, która na konsole za 900 zł musiała zbierać przez rok :) albo dłużej i co takim osobą należy odmówić grania na konsoli bo nie mają 200 zł na grę?

Nie pochwalam piractwa bo jednak ktoś się napracował żeby stworzyć grę, nakręcić film czy nagrać piosenkę, ale niekiedy to jest za drogie w stosunku do naszych zarobków. Niemcom, Anglikom czy Szwajcarom to wisi czy zapłacą 150 euro bo w stosunku ich pensji to niewiele, natomiast osoba która zarabia 1500zl i zbierała na konsole powiedzmy rok nie ma takiego zaplecza finansowego, ale dlaczego odrazu jej nie powiedzieć: ej kolego jesteś za biedny żeby grać więc nie kupuj konsoli. To się również tyczy filmów czy muzyki. Sam nieraz idąc do kina mówię sobie że jak film będzie fajny to kupie dvd bo warto nagradzać ludzi, którzy robią dobre kino, ale nieraz wracam wkurzony ze wydałem kasę na bilet a film okazał się totalną nędzą.

Nie twierdzę, że jedna i druga firma nie poniosła jakiś kosztów przy produkcji ale litości mogę zaoszczędzić nie nie kupować płyty, pudełka czy wydrukowanej okładki a wersje cyfrową, i też będzie mi się oglądało i grało super.

Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli tylko w Polsce zrobią niższe ceny to będzie totalna głupota bo wtedy i Niemcy i Francja i Anglia również będą musieli zmniejszyć koszt zakupu a co za tym idzie nie zrobią tego bo muszą najpierw wydoić bogatszych bo to oni są targetem.

W ramach podsumowania każdy ma wolny wybór chcesz pirać, nie chcesz nie pirać wolna wola. Ale czasem piracą nie dlatego, że jest są źli do szpiku kości ale że nie maja 200zł w jeden miesiąc a też chcą pograć w najnowsze gierki. A może jak coś im się spodoba to zaoszczędzą i kupią w sklepie. natomiast sklepy również powinny pomyśleć o tym aby dać ludziom alternatywę, tańszą alternatywę!

1 osoba to lubi.
  15. Testtest2

Testtest2 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    44
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    1) Nie znam nikogo kto NIE oglądał jakiegoś ściągniętego filmu/serialu z sieci.

Powód jest żałośnie prosty. Przykład na serialu "House". W swoim czasie jak w USA (na sieci) leciał sezon 5 to w Polsce nie było jeszcze w TV dostępny nawet sezon 1. Więc o czym my tu gadamy? Mam czekać 10 lat aż będę mógł serial obejrzeć? W 100% legalnego sposobu na jego obejrzenie w Polsce w tym czasie nie było i tak jest z wieloma serialami.

2) Programy. Kiedyś instalowałem wszystko jak leci. Teraz praktycznie wszystkie programy mam legalne. Poza tym takie "kopie zapasowe" z internatu to dobry tester funkcjonalności programu. Mój jak i chyba większości znajomych PC/Laptop pod tym względem jest w 100% legalny. Problemu nie widzę.

3) Gry. Ps2/X360 mam nie przerobione bo kupowałem i kupuje tylko używki za nie więcej niż 20 zł, poza tym lubię multi i dlatego nie przerabiałem. Jednak rozumiem dzieci które dostały konsolę że grają na "kopiach zapasowych". Nie pochwalam , ale rozumiem. Dzieciak dostał konsolę za 1000zł. Tylko który rodzic da teraz dzieciakowi 200zł na grę? Jedyne wyjście to odłożyć sobie kieszonkowe na modyfikację konsoli ect.

Podsumowując. Niech autor nie sieje zamieszania. W Polsce jest 10000000000 innych problemów do rozwiązania, a nie pierdoły że jakiś gówniarz ściągnie sobie gierkę z internetu ...

16. damianwroc

damianwroc Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    10
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Odezwał się polski murzyn. Pozwoliłem sobie przerobić twoje zdanie, brzmi nieco lepiej :)
    Tak więc szanuj ,,smrodzie'' czyjąś pracę i w ramach podziękowania, że dali ci fan kup grę za 200 funtów albo przestań się odzywać w tematach, które cie nie dotyczą :)

17. Grzehooo

Grzehooo Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    4
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Łódź, Poland, Poland
    Temat jest cholernie długi i jeszcze głębszy. Skoro PL pecetami stoi to trzeba to jakoś wykorzystać, a dostęp to P2P jest super prosty. Nie popieram grania na kopiach i szanować pracę trzeba, opłacić rachunki, utrzymać się.
    Ważna w tym temacie jest kwestia dostępności. jak widzę w PL VOD to odrzuca mnie od tego. Korzystałem z Last.fm i tam jak się chce słuchać to masz reklamy jak nie to płacisz i są to kwoty minimalne nawet jak na polskie warunki, z przyjemnością wpłaciłem hajs i było to dostępne wszędzie.
    Co do konsol to tylko ktoś spoza tematu nie wie, że konsola to nie jest coś do zarabiania, zarabia się na grach.

Artykuł sam w sobie zacny i załadowany informacjami, aby więcej takich.

18. Diabolique

Diabolique Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    48
    Punkty za osiągnięcia:
    48
    i nie kupuje. jestem zepsuty do kazdego atomu. przyklad idzie z gory :)

1 osoba to lubi.
  19. Seban_ZA

Seban_ZA Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    54
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    TRN/BDG
    Sam oglądam czasem pirackie filmy. Co do gier to jest trochę inaczej. Koledzy tu pisali zdania "stać Cie na konsolę/PC to stać Cie na kupowanie gier"
    Mam przerobionego Xboxa 360 i mogę mieć każdą grę jaką chcę. Miałem odpalonych grubo ponad 200 gier i nabiłem Gamescoru ponad 25 tys. Z czego wniosek, że średnio 1/8 gier przeszedłem na 100%. Od przyszłej generacji mam zamiar grać na oryginałach bo zrozumiałem, że po co piracić. Zamiast płytek, które kupiłem pieniążki wydałbym na parę gierek oryginalnych. PS 3 ma to do siebie, że kupując PS+ mam około 30 gier za ok 200zł. Gdybym miał grac na oryginałach to kupiłbym PS3 zamiast Xboxa 360. PS4 także ma PS+ i dlatego to będzie następna konsola, pierwsza na której nie będą łamał regulamin korzystania z konsoli;)

20. wielblad13

wielblad13 Świeżak Świeżak

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    1
    to działa do pewnego czasu... w krytycznym momencie za takie oszczędności urywa się łby i sra do środka ;)
    do tej pory społeczeństwa nie dopracowały idealnego modelu podziału dóbr a co za tym idzie również zapłaty za pracę... np jak wyważyć efekt skali ??? w sumie niewielka ilość pracowników tworzy gry dla milionów graczy czy to znaczy że ich praca jest ważniejsza od innej ??? ok jest piractwo i co z tego ??? pokaż mi informatyków przymierających głodem ??? pokaż mi te biedne firmy "produkujące" gry... owszem padają te firmy ale biedy to tam raczej bym nie szukał... czyli piractwo nie doprowadziło branży do skrajnej biedy !!! a skoro jest tak powszechne to znaczy tylko tyle że "legalni gracze" przepłacają znaczne sumy za gry !!! pomyśl czy lepiej zabezpieczając grę firmy obniżają ceny ??? nie hehehe więc nie obrażaj ludzi swoją jednostronnościom...
    a **** na nasz kraj ile wlezie hehe w sumie mi ciebie żal bo ani z ciebie anglik ani polak !!! tam jesteś zerem a jak wrócisz będziesz zerem w niby własnym kraju czego ci życzę z całego serca po tym co napisałeś :)

21. nollo

nollo Użytkownik Pomocnik Użytkownik

Polubienia:
    222
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    Miasto:
    Zawiercie
    Ja myślałem ze mamusia uczyła was "bogaczy" jak szanować pieniądze.. W normalnym świecie czyt. Przed era dostawania na Komunie ipadow i innych gniotow. Każdy normalny dzieciak aby kupić sb grę,konsole to zbierał sb pieniądze przez długi czas. To jak zarabiam min krajowa to nie mogę uzbierać sb na xboxa ? Pudzian ma H3 w gazie ? No i co z tego jest gorszy ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Wczytywanie...

Poleć forum