1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.

Różnica w GPU i ROP PlayStation 4 oraz Xbox One nie ma znaczenia?

Temat na forum 'Aktualności' rozpoczęty przez -=SETH=-, Listopad 9, 2015.

1. -=SETH=-

-=SETH=- -= XBOX GOD =- Członek Załogi Administrator Super Moderator Xbox One V.I.P Pomocnik XBOX MANIAK Game Master Liga XboxForum.pl Achievement Hunter PSforum.pl

Polubienia:
    3223
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    مصر

Według Dona Williamsona te liczby nadają się tylko do tworzenia przypadkowych zestawień.
    Wiele zostało już powiedziane o różnicach pomiędzy obiema konsolami aktualnej generacji. Szeroko skomentowane zostały GPU każdej z konsol, podobnie jak i liczba ROP (jednostek renderujących) czy ilość pamięci RAM. Oczywiście nie wszystkie informacje zostały ujawnione, ale biorąc pod uwagę działanie gier wieloplatformowych powstała opinia o tym, że jedna z konsol jest lepsza od drugiej. Być może pochopnie, tak przynajmniej twierdzi Don Williamson, który pracował dla Ubisoftu nad silnikiem do gry Splinter Cell: Conviction, ale także pomagał przy Fable, a obecnie pracuje nawet nad swoją własną produkcją. Serwis GamingBolt zapytał go o to, jak różnice pomiędzy konsolami wpływają na ich wydajność.

- Dane takie jak te właściwie nie mają znaczenia, ponieważ różne sprzęty osiągają pożądany efekt w różny sposób. Wraz z różnymi silnikami zbudowanymi po to, by skorzystać z ich sprzętowych właściwości, informacje takie przydają się tylko, gdy chcesz stworzyć wykres z przypadkowych danych i upracie sugerować, że jedna z konsol jest lepsza od drugiej. To sprzeczność, bo obydwie posiadają zmodyfikowane archiktektury Graphics Core Next (Liverpool oraz Durango), są więc do siebie bardzo podobne - odpowiedział Don Williamson. - Świetnym tego przykładem było stare PS2. Miałeś 2MB VRAM wolne po tym, gdy już załadowałeś bufor ramki. Dreamcast miał ogólnie 8MB, a Xbox 64MB dzielonego RAM. Pamiętam, że był czas, gdy wszyscy szaleli i próbowali w ten sposób udowodnić niższość PlayStation 2. Trudno było jednak w tamtym czasie wyjaśnić, że PS2 miało tak szybki system DMA (bezpośredni dostęp do pamięci), że jeśli byłeś odpowiednio zdolny, mogłeś zmieniać je 16 razy na ramkę, co efektywnie dawało aż 32MB pamięci VRAM - dodaje Don.

Co sądzicie o jego argumentacji? Zgadzacie się z nią czy nie do końca?

2. Lotnik421 Xbox One

3. Maik

Maik Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    18
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Szczecin
    Co za bzdury i mydlenie oczu :D.
    Jakiś tam sobie były pracownik przekonuje nas ze niema żadnej różnicy ^^ skoro tak to czemu np. W GTA V jest więcej trawy i szczegółów albo 1/3 gier na xbox one jest w 900p ? Przypadek ? Nie sądzę.

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

4. szonyone

szonyone Xbox One Xbox One Użytkownik Świeżak

Polubienia:
    9
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Bydgoszcz
    Xbox one ma słabe parametry
    Mimo to i tak posiadam ja na stanie
    Lecz prawdę mówiąc Microsoft aby Zamydlic użytkownikom oczy słabymi parametrami wprowadza liczne dodatki do konsoli
    Większy dysk
    Nowy kontroler za 600zl
    Liczne DWG
    To wszystko aby kupić nową konsole i dostać za psie pieniądze gry przy czym wykupić Golda

Niedługo wejdzie nowa konsola
    Właściwie odświeżona
    I miejmy nadzieję że będę mieć lepsze parametry

Dlatego drodzy użytkownicy nie kupujcie różnych odsłon x1
    Poczekajcie

5. krzys1190

krzys1190 Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    1254
    Punkty za osiągnięcia:
    113

Już widzę jak wydadzą Xbox One v2 z lepszymi bebechami. Teoretycznie mogliby to zrobić ale ludzie by ich #brzydkie_słowo!
    To konsola a nie PC.

6. maxoff

maxoff Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    182
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    O czym Ty mówisz ?
    Jak niedługo... ?
    Te konsole to pewnie jeszcze kilka lat, o ile wytrzymają tyle na rynku, ale nowe to jeszcze nie aż tak szybko...

7. adam_k27

adam_k27 Użytkownik Użytkownik Świeżak

Polubienia:
    14
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Zgadzam się z tym że takie suche zestawienie parametrów nie koniecznie pokazuje możliwości danego sprzętu. Jeśli zestawimy w tabelkach dane liczbowe, typu ilość ROP, przepustowość pamięci itd. to może się wydawać że PS4 jest znacznie wydajniejsze niż Xbox One. W praktyce wychodzi na to, że jest wydajniejsze, ale raczej nieznacznie. Po premierze nowego systemu z DX12 dla Xboxa ta różnica jeszcze się zmniejszy. Mało kto zaś patrzy na to, że Xbox One ma wydajniejszy CPU, a to też może mieć w pewnych przypadkach znaczenie. Poza tym jak ludzie widzą różnicę w przepustowości RAMu to wydaje im się że, PS4 miażdży XO, bo ma nie tylko więcej jednostek renderujących ale tez szybszy RAM. Tymczasem przewaga w tych dwóch elementach się nie kumuluje. XO ma poza tym szybką pamięć eSRAM, co zapewnia mu wystarczającą przepustowość, a PS4 po prostu musi mieć szybszy RAM aby móc nakarmić danymi te dodatkowe jednostki renderujące, bo w przeciwnym razie te dodatkowe jednostki zapewniałyby mu jedynie większą produkcję ciepła.

8. krzys1190

krzys1190 Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    1254
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Nie ma szan by XO dogoniło graficznie PS4, DDR3 to nie DDR5, czego by tam nie odblokowano to nadal będzie DDR3.

9. qba123

qba123 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    30
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    większej głupoty dawno nie czytałem

10. maxoff

Polubienia:
    182
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    Na początku myślałem że i owszem programiści nie mogą ogarnąć XO stąd stare gry były o krok w tyle za PS4 (pamiętacie Battlefield4, NFS i Call of Duty - porty jeszcze ze starych lastgenów).
    Czekałem na nowe wypusty gier multiplatformowych i nadal lipa, XO nie daje rady w większości gier, stąd ciągle niższa rozdzielczość...
    Nawet Halo5 która notabene jest powiedzmy sobie "wizytówką" ONE i miała pokazać że konsola uciągnie 1080p. nie miała zapewnione ciągłego FullHD (przy większych akcjach rozdzielczość była obniżana).
    Zgadzam się z większością że aż tak ogromnej różnicy wizualnie nie widać i to jest chociaż na PLUS dla ONE i każdy może sobie wybrać platformę do gry która pod jakimiś względami mu bardziej odpowiada.
    Gdyby jednak MS podczas konstruowania ONE poszedł do rozum do głowy i zamiast przeżytku jakim jest DDR3 włożył jak w przypadku PS4 DDR5 to i owszem ONE był by łeb w łeb z Pleyem, a może i był by znów ciut wydajniejszą platformą do gier.
    Jednak stało się inaczej, nic tego nie zmieni i kropka.

11. jagmar

jagmar Xbox One Xbox One Użytkownik Świeżak

Polubienia:
    159
    Punkty za osiągnięcia:
    43
    Pytanie tylko czy naprawdę zwykły śmiertelnik bez wpatrywania się w oba ekrany obok siebie z bliska jest w stanie tą różnicę odczuć... a dzieki temu że konsola M$ jest pod tym względeł słabsza to próbują to nadrabiać innymi rzeczami.... GWG, Wsteczka Kompatybilność, EA Accesss... i prawdę mówiąc mi to bardziej odpowiada ;)

VortaL lubi to.
  12. Quertin

Quertin Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    33
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    Zagorzyce(Rzeszów)
    Dokładnie, czytasz mi w myślach. Mam dokładnie taką samą opinię o XOne i tej zas*anej grafice.

13. Onicniepytaj

Onicniepytaj Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    1697
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    Śląsk!
    haha mi to lata. Jak narazie nie mam najmniejszej ochoty zmieniać na PS4 bądź dokupywać. Jeszcze mam dużo exów z PS3 do ogrania :).

14. adam_k27

adam_k27 Użytkownik Użytkownik Świeżak

Polubienia:
    14
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Ale PS4 nie jest wydajniejszy w przetwarzaniu grafiki dlatego, że ma GDDR5 zamiast kombinacji DDR3+eSRAM, tylko dlatego że GPU w PS4 ma więcej jednostek renderujących. Tyle że przy większej ilości tychże jednostek, aby mieć z nich jakichś sensowny pożytek PS4 MUSI mieć pamięć o większej przepustowości (ale też o większych opóźnieniach o czym jakoś nikt nie wspomina, a co ma wpływ na wydajność CPU). W końcu gdyby DDR3 była przeżytkiem to nie montowano by jej w komputerach PC.

15. maxoff

Polubienia:
    182
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    adam_k27 - wiesz mi to w zasadzie lotto co dana konsola ma w środku, jaki GPU, ESRAM, DDR3, DDR5 czy ilość jednostek renderujących itp...
    Dla mnie w środku konsoli mogą pracować nawet "niebieskie smerfy" i napędzać całą konsolę - byle obraz który generuje był dobry, bo mając już te lata co mam nie rajcuje mnie zupełnie to co producent podaje w specyfikacji technicznej na papierze tylko to co mogę dostrzec, zaobserwować lub w inny sposób odczuć.
    A i owszem w komputerach PC montuje się nadal DDR3 ale to podstawowa pamięć ale większość producentów kart grafiki już od dawien dawna montuje w kartach pamięci DDR5 z jednego tylko powodu - bo są wydajniejsze przy renderowaniu grafiki (widziałeś gdzieś jakieś nowe k. grafiki zarówno GeForce czy Radeony z DDR3 na pokładzie)?
    Ale jak pisałem wcześniej wielkich różnic w obrazie nie ma więc każdy gracz może wybrać konsole która w jego mniemaniu mu bardziej odpowiada.
    Jak już ktoś mądrze wspomniał MS dodaje dużo więcej dodatków do konsol i dodatkowo ta wsteczna kompatybilność także działa na plus więc jeśli komuś to odpowiada to kupuje ONE, a jak ktoś woli wydajniejszą konsole bez tylu dodatków to PS4 i tyle...
    Myślę że temat wydajności XBOX ONE Vs. PS4 był już tyle razy wałkowany że nie ma sensu rozpisywać się nad wyższością jednej czy drugiej platformy bo każdy zdążył się już z tematem dawno temu zapoznać, teraz raczej martwił bym się tylko tym by zaczęły wychodzić w końcu jakieś porządne gierki, bo jakoś mam wrażenie że ta generacja słabo jest w tym temacie zasilana dobrymi pozycjami.
    Pamiętam kiedyś dobre czasy X360 / PS3 - tam od w zasadzie samego początku gierek był wysyp, aż człowiek żałował że doba jest za krótka bo nie wystarcza czasu na granie :)

krzys1190 lubi to.
  16. Wnfds

Wnfds Świeżak Świeżak

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    1
    Ostatnia edycja: Listopad 15, 2015
  17. VortaL

VortaL Xbox One Xbox One Użytkownik Świeżak

Polubienia:
    8
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Posiadam dokładnie takie samo zdanie - wiedząc, że jest słabsza i tak ją kupię ze względu na wyżej podane przez Ciebie korzyści.

Moim zdaniem wydanie nowej konsoli typu v2.. itp. mija się z celem, bo zrobią z tego PC i duch konsoli zostanie zatracony.

18. Kil3r

Kil3r Użytkownik Użytkownik Świeżak

Polubienia:
    1
    Punkty za osiągnięcia:
    8
    Miasto:
    Dąbrowa Górnicza
    A po co mieli dawac ddr5 skoro zalozyli ze pamiec esram bedzie równie szybka dla grafiki ?

19. maxoff

Polubienia:
    182
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    Szkoda tylko że na założeniach się skończyło, bo efektu na plus w wydajności niestety nadal nie widać.

20. k4cp3r

k4cp3r Świeżak Świeżak

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    1
    I ty to tak poprostu siedząc przed tv widzisz gołym okiem że na xo jest strasznie gorsza grafika. Ludzie, zastanówcie się co piszecie.

21. Kozubek1945

Kozubek1945 Użytkownik Użytkownik Świeżak

Polubienia:
    4
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Gram w battlefronta z ea acess i ta gra wymiata,tylko grafika jest średnia,liczne spaki fps w multi,nie wiem moze to dlatego ze gramy przed premiera?

Wczytywanie...

Poleć forum