1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.

Sony ściga użytkowników "Chomika"

Temat na forum 'Aktualności' rozpoczęty przez ROBI772, Luty 20, 2012.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. ROBI772

ROBI772 RGH Użytkownik

Polubienia:
    606
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    PZL
    Znany polski serwis do przechowywania i wymiany plików od dłuższego czasu jest monitorowany, a niektórzy użytkownicy już dostali wezwania do zapłaty.

Wezwania te prosto do skrzynki pocztowej użytkownika dochodzą z wielu stron. Odpowiadają za to tak zwani "e-windykatorzy" zajmujący się właśnie ochroną praw autorskich. Oczywiście za odpowiednią opłatą, którą w imieniu "poszkodowanych" firm ustalają i wysyłają w przedsądowym wezwaniu do zapłaty.

Z prawnego punktu widzenia bardzo trudno będzie jednoznacznie stwierdzić winę osoby, której konto zawiera chronione prawem pliki. Można je bowiem przechowywać na własny użytek oraz udostępniać znajomym i rodzinie. Windykatorzy znaleźli jednak kolejny kruczek - dzięki zbieranym na serwisie punktom uważają, że rozpowszechnianie można podciągnąć pod chęć uzyskania korzyści majątkowej. Sprytnie.

Sprytne dlatego, że wezwania do zapłaty, kierowane między innymi w imieniu Sony za umieszczanie w serwisie ich gier, są poważnym straszakiem i wiele osób zgadza się zapłacić kary byleby uniknąć sądu, gdzie mieliby jednak bardzo duże szanse na wygraną.

W jaki sposób zdobywane są informacje o użytkownikach? Często dochodzi nawet do prowokacji, w których kancelarie same umieszczają pirackie utwory w sieci wysyłając później listy do pobierających je osób. A skąd mają nazwiska? Zabrzmi to zabawnie, ale najczęściej od samych użytkowników. Na serwisach podawany jest najczęściej jedynie adres e-mail, na który wysyłany jest list z prawniczymi "pogróżkami" i prośbą o podanie własnych danych. Wiele osób bojąc się o sprawę w sądzie po prostu je podaje.

Jeżeli jednak ten sposób zawodzi, a e-windykatorzy liczą na większą sumę, zgłaszają sprawę do organów ścigania. Domniemanie popełnienia przestępstwa wystarczy, by prokuratura zebrała odpowiednie dane, które później może udostępnić firmom. Te wystarczy przepisać i już można straszyć.

Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Cóż, nie do końca to wiadomo. Straszenie sądem za niezapłacenie odpowiedniej kary podpada pod paragraf drugi artykułu 191 kodeksu karnego, który stwierdza, że jeśli ktoś stosuje groźbę bezprawną w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze. A tym właśnie można nazwać działanie kancelarii.

Zasada jest prosta - wykorzystuje się nieznajomość prawa i strach przed mądrze brzmiącymi słowami. Wysyła się tysiące maili, ktoś zawsze się złapie.

Rada? Nie odpowiadać, nie podawać danych i pamiętać, że takie groźby też mogą być karane. Poza tym należy pamiętać, że pobieranie utworów z sieci jest według polskiego prawa legalne (nie dotyczy gier i oprogramowania, to jest akurat niedozwolone - pisaliśmy o tym jakiś czas temu). Zabronione jest jedynie ich rozpowszechnianie. Mamy więc prawo domniemywać, że pobierany przez nas plik został w sieci umieszczony całkowicie legalnie. Nie dajcie się więc zastraszać.​

źródło: Gamezilla​

2. Lotnik421 Xbox One

3. Altres

Altres V.I.P V.I.P Użytkownik

Polubienia:
    130
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    Miasto:
    Głuchołazy
    Teraz będziecie się śmiać, ci co wrzucali i pobierają ciągle z chomika.

4. kubagajos

kubagajos Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    6
    Miasto:
    Szydłowiec
    Hehe... bo ACTA słyszałem, że Chomika nie obowiązuje :p

P.S.: ROBI772 - fajny sprzęt :lemo:

5. Ciesiel91

Ciesiel91 V.I.P V.I.P

Polubienia:
    34
    Punkty za osiągnięcia:
    48
    Miasto:
    Warszawa
    Już o tym słyszałem, bo mój kolega dostał pocztą list od chomikuj z wezwaniem do zapłaty. Nie dużo, bo chyba 100 zł. Nie pamiętam już, czy zapłacił, ale podawał tylko imię i nazwisko(do tego zmyślone), bez adresu. A jednak go wyśledzili.

6. ESLORD

ESLORD V.I.P V.I.P Pomocnik XBOX MANIAK Użytkownik

Polubienia:
    759
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    Londyn
    Oczywiście że nie obowiązuje, ponieważ w regulaminie pisze, że zakładając konto użytkownik dzierżawi przestrzeń dyskową, zatem to nie serwis jest odpowiedzialny za to co zamieszczają użytkownicy bo w świetle prawa dyski z pirackim oprogramowaniem nie należą do userów i to ich trzeba pojedynczo wyławiać ;-)

7. MrDraiger

MrDraiger V.I.P V.I.P XBOX MANIAK

Polubienia:
    334
    Punkty za osiągnięcia:
    83
    Miasto:
    Inowrocław
    Ohoho, czyli to mogę być jak, konto jest, raz wykupiłem 1gb do teraz zostało 200mb transferu, chociaż nie powiem, wygodny był ten chomikuj, bo sprawdzony, wystarczyło dopisać "chomikuj" do wszystkiego czego się chciało doszukać w necie, od programów, cracków, dlc, poradników po albumy muzyczne.... prawie się tym przejąłem, zobaczymy czy jakiś list przyjdzie :D

8. ZDZISIU222

ZDZISIU222 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    14
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Dlatego najlepiej ściągać z ruskich serwerów :D A co do sprawy. Pewnie będzie tak jak z "wielką akcją" ścigania piratów CD Projektu. Chwilę się pobawią a potem stwierdzą, że im się to nie opyla.

9. CrossSleet5

CrossSleet5 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    1
    Punkty za osiągnięcia:
    8
    w ogóle w ramach czego jest to prowadzone? ACTA została podpisana, ale ma być referendum etc. więc nie weszła jeszcze w życie.
    Nie wiem czy SOPA weszła w USA, to w ramach tego? Ale Chomik to polski serwis

10. MiedzianeJaja

MiedzianeJaja Świeżak Świeżak

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    1
    W sumie to nie jest głupie. Można spreparować sobie taki list i wysyłać podajac swoje konto bankowe. Ja bym zażądał 50 zł i napisał że w ramach tej kwoty wszystkie ściagniete rzeczy juz nie są piratami i można uzywać jako oryginały. Ciekawe ilu by się frajerów złapało zanim by mnie nie zamkneli :devilish:

11. Simo

Simo Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    7
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Jastrzębie Zdrój
    Ja tam z chomika wogóle nie korzystam, przecież tam są strasznie drogie transfery. 9GB za 8zł to na rapideo mam 150gb za 50zł. Płacisz raz możesz śćiągać z rapideo rapid share turbobit filesonic i wiele wiele wiele innych serwisów z pełną prędkością, polecam. A jeśli chodzi o seriale do programów to nie ma lepszej strony od serials.ws

12. Accelerator

Accelerator Świeżak Świeżak

Polubienia:
    2
    Punkty za osiągnięcia:
    3
    Miasto:
    Złotów
  13. speed980

speed980 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    3
    Punkty za osiągnięcia:
    8
    Miasto:
    Glowno
    Dostalem podobny list ok. rok temu.Tez bylo do zaplaty 100pln i straszenie sadem,olalem sprawe i nic.Uwazajcie, ludzie sa bardzo przedsiebiorczy, uwazam to za scieme zeby wyciagnac kase, ale ostroznosci nigdy za wiele.

14. Onicniepytaj

Onicniepytaj Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    1694
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    Śląsk!
    Hmm miałem konto na chomikuj - tylko do ściągania nic nie wrzucałem (bo nie wrzucam już od ponad paru lat, za czasów rapidshara wrzucało się kilkaset giga :D), wykupiłem też transfer na ściąganie :). Lecz za chiny nie pamiętam na jaki fikcyjny mail założyłem to konto na chomiku.

15. ESLORD

ESLORD V.I.P V.I.P Pomocnik XBOX MANIAK Użytkownik

Polubienia:
    759
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    Londyn
    sprawdzają cię po adresie IP i MAC, a szczegółowe informacje dostają od twojego ISP, więc "fikcyjny mail" tutaj nie jest im potrzebny do niczego.

16. MrDraiger

MrDraiger V.I.P V.I.P XBOX MANIAK

Polubienia:
    334
    Punkty za osiągnięcia:
    83
    Miasto:
    Inowrocław
    Tylko ciekawe kogo wzywają do zapłaty, czy userów którzy mają obszerne chomiki i udostępniają pliki na potęgę czy takich zwykłych ściągaczy jak ja, którzy od czasu do czasu coś pobiorą z chomikuj.pl :p

17. CasperPL

CasperPL Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    Miasto:
    Babimost
    nie używam chomikuj.pl. Nie wolę ściąganie z piratów.

18. kufer111

kufer111 Banned

Polubienia:
    10
    Punkty za osiągnięcia:
    0
    Miasto:
    Zdolny Śląsk
    ""Nieznajomosc prawa"" -glowny chwyt tych wielkich korporacjii ktore chca kazdy grosz na potencjalnych ""uzyszkodnikow sieci"" i zwyklych internautow

p.s. ja bym na miejscu anonimow lupnol zato jescze raz SONY.

19. Altres

Altres V.I.P V.I.P Użytkownik

Polubienia:
    130
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    Miasto:
    Głuchołazy
    W ramach prawa Polskiego które zakazuje piractwa.

Wczytywanie...
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum