1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.

Sony żąda zamknięcia serwisu Gametrade.pl

Temat na forum 'Aktualności' rozpoczęty przez NikoBellic91, Październik 2, 2013.

1. NikoBellic91

NikoBellic91 Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    691
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    Tokyo

Oj, oj, coś niedobrego dzieje się w Sony. Przez niezrozumiałe – a może pochopne? – działania koncern może stracić na skrupulatnie budowanym, przyjaznym wizerunku. Głośnym echem odbiła się konferencja na targach E3, na której przedstawiciele firmy zapewnili – dając prztyczka w nos Microsoftowi – że gry na PS4 będzie można swobodnie wymieniać i odsprzedawać. Teraz wygląda na to, że spółka robi coś zupełnie odwrotnego i żąda zamknięcia polskiego serwisu Gametrade.pl.

Gametrade.pl to portal, który powinien być znany polskim graczom – założony w 2009 roku serwis jest platformą wymiany i odsprzedaży używanych kopii gier. Coś jak Allegro, ale skoncentrowane tylko na branży wirtualnej rozrywki i okraszone funkcjami społecznościowymi. Strona nikomu nie wadziła. Do teraz.

Serwis AntyWeb donosi, że europejski oddział Sony Computer Entertainment za pośrednictwem reprezentującej firmę kancelarii prawniczej wysłał do szefa Gametrade.pl, Damiana Legawieca, dokument, w którym twierdzi, że portal ani jego użytkownicy nie mają zgody na „organizowanie sprzedaży, a w szczególności dzierżawy gier telewizyjnych dedykowanych na konsole PlayStation, naruszającym tym samym majątkowe prawa ich producenta”. Oznacza to, że popełniony został czyn określony w art. 116 ust. 3 o prawach autorskich.

Prawnicy żądają więc od Damiana Legawieca zaprzestania prowadzenia Gametrade.pl w obecnej formie serwisu i wykorzystywania go do wspomnianej sprzedaży lub dzierżawy produkcji na konsole PlayStation. W przypadku braku reakcji skutkować będzie to złożeniem pozwu do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Działania europejskiego oddziału Sony są ogromnym zaskoczeniem dla wszystkich, którzy śledzą ostatnie wydarzenia z branży gier. To właśnie koncern Japończyków jawił się jako firma dbająca o interes graczy. To ona przecież nakręciła zaprezentowany na targowej konferencji w trakcie E3 filmik, który w humorystyczny sposób pokazywał, jak bardzo łatwo można wymieniać się grami na PS4. W założeniach miało dać to prztyczka Microsoftowi, który wówczas zamierzał wprowadzić restrykcyjną politykę.

Trudno więc doszukiwać się logiki w działaniu Sony. Na razie przedstawiciele polskiego oddziału firmy nie udzielili komentarza w tej sprawie. Jedno jest pewne – jeśli koncern rzeczywiście pozwie właściciela Gametrade.pl, nie wpłynie to pozytywnie na jego wizerunek, zwłaszcza przed zbliżającą się premierą PS4.

[UPDATE]:

O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli polskiego oddziału Sony. I właśnie go otrzymaliśmy, choć brzmi on dość zaskakująco. Stefan Nabialczyk, product manager w firmie, stwierdził, że SCEP... o niczym nie wiedziało. Jak pisze w przesłanym do nas mailu:

Trzeba przyznać, że jest to nieco dziwna sytuacja. Lokalny oddział firmy nie wie, jakie kroki podjęła centrala na jej własnym terenie? Najwyraźniej pozostaje nam czekać na dalszy rozwój wydarzeń.

Źródło: Sony żąda zamknięcia serwisu Gametrade.pl. A co z wizerunkiem i reklamowaną możliwością wymiany gier? [UPDATE] / CD-Action - Rynek gier, Sony, PlayStation Portable, PlayStation 4, PlayStation Move, PlayStation, PlayStation Vita, PlayStation Suite (PS

2. Lotnik421 Xbox One

3. nollo

nollo Użytkownik Pomocnik Użytkownik

Polubienia:
    222
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    Miasto:
    Zawiercie
    To jest Polska tego się nie rozumie tylko wykonuje..

4. K0TAKU

K0TAKU Banned Użytkownik

Polubienia:
    238
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    Bardzo niefajne działanie Sony, widać że wszelakie korporacje i wielkie firmy nie mogą mieć za długo dobrej renomy wśród ludzi bo im się w dupskach przewraca i odwalają takie numery.

A swoją drogą jeśli faktycznie zamkną ten portal to nie będzie to żadną stratą - przynajmniej dla mnie. Kiedyś zrobiłem tam w nieco ponad rok blisko 30 wymian - cholernie mi się ten portal podobał, był bardzo prosty, intuicyjny, czytelny i przyjazny. Aż w końcu ktoś z ekipy zarządzającej Gametrade pomyślał

I tak oto powstał obecny Gametrade. Z wstrętną szatą graficzną, zayebaaany reklamami i zrobiony w taki sposób że wszystko co kiedyś zajmowała jedno kliknięcie teraz zajmuje kliknięć trzydzieści.

Sony...

...zamknijcie ten syf

3 użytkowników lubi ten post.
  5. nollo

nollo Użytkownik Pomocnik Użytkownik

Polubienia:
    222
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    Miasto:
    Zawiercie
    Przez Avkę pomyślałem,że to Jabar Tak krytycznie podszedł do sytuacji : O. Ale tu nie chodzi o to chodzi też o sam fakt,że oddział w Polsce nie zareagował. A to nie jest jakaś stronka,która dopiero co powstała.Nie oszukujmy się jest dobra (Za wyjątkiem weryfikacji płatnej :( ) i dzięki niej można dostać gry nawet za półdarmo a tu taki Klops : O

6. -=DEXTER=-

-=DEXTER=- Pomocnik Pomocnik Użytkownik

Polubienia:
    552
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    Kalisz, Poland
    Nie zamkną gametrade. Mowa tylko o grach na konsole sony, wiec najwyżej zostanie wymiana grami na xboxa i inne konsole.

Wysyłane z mojego GT-N7100 za pomocą Tapatalk 2

7. neo937

neo937 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    22
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Myślę, że tu ma jakiś wpływ to, że ostatnio gametrade oferuje skup, a co za tym idzie sprzedaż gier. Może właśnie o to się czepili? Że serwis skupuje tanio, a przy sprzedaży nalicza sobie prowizję? Kto wie...

A co do takich własnie zagrań marketingowych - z góry było wiadomo, że cała sytuacja z wymianą gier na PS4 zostanie wywrócona do góry nogami. Jak było na E3? Wszystkie decyzje o wymianie gier, płatnych usługach itp. były podejmowane przez MS, a także przez Sony w ostatnich 5 minutach przed targami. Ot, taka zwyczajna walka o klienta. Teraz jak już poszło nie wiadomo ile preorderów PS4, to wracają do swoich starych, "przed-targowych" założeń.

1 osoba to lubi.
  8. Goblin950

Goblin950 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    17
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Okolice Warszawy
    Generalnie prawdę mówiąc to się nie dziwie że sony żąda takich rzeczy, ponieważ gametrade to potęga jeżeli chodzi o sprzedasz slotów na grę z psn, a jak wiadomo jest to łamanie prawa, gdyż sony zezwala na ściągnięcie jednej gry na 2 konsole ale TYLKO dla swojego użytku. Ludzie kupują jakąś grę na psn np The Last of Us za 200 zł, a potem sprzedają slota za 100 zł i tak to właśnie działa.

9. mini21

mini21 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    2
    Punkty za osiągnięcia:
    8
    Miasto:
    Warszawa
    hmm, dla mnie to jest naprawdę dziwne.
    Że taki WIELKI koncern jak Sony zainteresował się takim "malutkim" państewkiem jak Polska i to nie oddział PL, tylko od razu Centrala?
    Brzmi to dla mnie jak dowcip...

A czy w PL nie ma przypadkiem jakiegoś paragrafu, że rzecz kupiona może zostać sprzedana?
    Kiedyś coś mi się takiego obiło o uszy właśnie w sprawach chyba cyfrowej dystrybucji gier, gdzie toczono spór o to, że przedmiot zakupiony w PL można sprzedać, bo takie jest PL prawo, choć w regulaminie serwisu/sprzedawcy jest co innego...
    Wyprowadźcie mnie z błędu...

10. nemesis48s

nemesis48s Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    52
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    radom
    Raczej wątpię żeby zamknęli Gametrade chociaż mnie ta stronka denerwuje teraz nawet mi blokuję stronę jak mam *******a a bez niego reklamy za cały monitor .

11. Seban_ZA

Seban_ZA Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    54
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    TRN/BDG
    Prawo prawem. Microsoft mówi, że przerabianie konsoli w celu odpalenia kopii jest nielegalne(ban)
    Polskie prawo zezwala na utworzenie kopii zapasowej(na płytce napisane jest co innego)
    Na co mi kopia gry jak Microsoft zabrania modyfikowac w taki sposób aby odpalała kopie.
    Co do newsa to zpewne chodzi o gry cyfrowe. Kupujesz na dwa konta i sprzedajesz.

12. PidzamaSGaming

PidzamaSGaming Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    50
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    Worszoł
    I bardzo dobrze sony
    Oby cos z tym zrobili , serwisem w sensie

Wysłane z mojego MT27i za pomocą Tapatalk 2

13. Hiszpan3lek

Hiszpan3lek Banned Użytkownik

Polubienia:
    67
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    Benidorm
    No i wyszlo ze japonce to zdrajcy... nigdy z tego serwisu nie korzystalem ale jezeli ktos uzywa nie mam nic przeciwko

14. K0TAKU

K0TAKU Banned Użytkownik

Polubienia:
    238
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    To że Ty nie masz nic przeciwko nikogo nie obchodzi - Sony ma coś przeciwko a to jest problem :D

15. Kazik321

Kazik321 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    2
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Płock

Święte słowa ! Pomijając fakt, że każda pierdółka tam jest płatna i wszystko jest cenzurowane (tj. nr telefonu itp. co utrudnia wymianę) ;D

1 osoba to lubi.
  16. newuser1

newuser1 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    94
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Żeby była jasność. Prawnikowi chodzi o dzierżawę gier bez zgody SCEE. Co na GT odbywa się na masową skalę i dlatego interweniują.
    MS wlepia bany za lewe konta i obrót nimi, Sony działa inaczej jak widać. Życzę zamknięcia całego serwisu Damiankowi za kłamstwa w komentarzach, miliard reklam, cenzurę i byłe opłaty obowiązkowe za weryfikację.

1 osoba to lubi.
  17. xtomashx

xtomashx Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    13
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Gametrade kiedyś było świetnym prostym i czytelnym serwisem. Teraz to choinka z reklamami i zakazami wszystkiego jak nie zapłacisz. Rozumiem że musi generować jakiś zysk jednak Legawiec się chyba w tym zagalopował (np coroczna już zniesiona weryfikacja która od samego początku była jednorazowa jednak cicha zmiana regulaminowa przerodziła ją w haracz).

Dlaczego Sony się czepia ? Za reklamy na portalach/forach w stylu "Gta 5 za pół ceny" które wręcz nawoływały do dzielenia slotami. Doszły także wypożyczenia slotów i jakieś dziwne akcje po których ludzie zostawali bez pieniędzy i gier więc pewnie ktoś zgłosił sprawę do japończyków i lawina ruszyła.

18. Testtest2

Testtest2 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    44
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Z serwisu nie korzystałem nigdy, ale z profilu/regulaminu który z ciekawości przeczytałem nie wynika żeby w jakikolwiek sposób łamali POLSKIE PRAWO. Że są prawdopodobnie łamane jakieś postanowienia licencyjne to Sony może ich pocałować głęboko i soczyście między cztery litery.

19. newuser1

newuser1 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    94
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Mylisz się. Regulamin, a to co się działo to co innego.

20. BlindObserver

BlindObserver Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    17
    Punkty za osiągnięcia:
    8
    Miasto:
    Poznań
    Z tego pisma od prawnika nic nie wynika, ale ludzie mówią, że chodzi o oferty sprzedaży slotów na PS3. To akurat jest nielegalne. Do sprzedaży i wymiany gier nie mogą się przyczepić, bo w Polsce jest to usankcjonowane prawnie.

21. Testtest2

Testtest2 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    44
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    To powiedz co się działo i w jaki sposób łamali POLSKIE PRAWO?!

Ja uważam że jest to sprzedaż całkowicie LEGALNA w majestacie POLSKIEGO PRAWA. Jeżeli uważasz inaczej to napisz którzy paragraf kodeksu karnego jest łamany?!

Dla ciekawskich zapraszam na moje ulubione forum prawne , gdzie wypowiadają się ludzie o wiele bardziej znający się na prawie ode mnie:
    § Prawo autorskie vs. cyfrowe pliki – Forum Prawne

Wczytywanie...

Poleć forum