1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.

Średnia płaca w PL przekroczyła 4 tys. zł brutto - będziemy kraść mniej gier?

Temat na forum 'Aktualności' rozpoczęty przez -=SETH=-, Kwiecień 18, 2014.

1. -=SETH=-

-=SETH=- -= XBOX GOD =- Członek Załogi Administrator Super Moderator Xbox One V.I.P Pomocnik XBOX MANIAK Game Master Liga XboxForum.pl Achievement Hunter PSforum.pl

Polubienia:
    3210
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    مصر

Zabawne, że wraz z informacjami o wzroście polskiej płacy brutto pojawił się raport PwC ujawniający, że piracimy na potęgę.

Powyższy cytat pochodzi z wczorajszego wpisu na Newsweek.pl, a przebijający z informacji optymizm studzi tylko... zajrzenie na własne konto czy rozliczane właśnie PIT-y. Warto zauważyć też, że "czwórka" brutto to defacto 2865 zł "na rękę". Nawet po opodatkowaniu i "ozusowaniu" jest to jednak całkiem wysoka kwota, tym bardziej dziwi więc nowy raport PwC "Analiza wpływu zjawiska piractwa treści wideo na gospodarkę w Polsce".

Jak podaje za raportem Puls Biznesu:
    Razem z tymi liczbami raport podaje idące w setki milionów złotych straty. Na to patrzyłbym jednak z pewną ostrożnością, bo to, że ktoś ukradł film z internetu wcale nie oznacza, że ktoś inny na tym stracił realne pieniądze, a po prostu nie zarobił. Nie przejmując się nawet tymi milionowymi pseudostratami (albo i "utraconymi przez gospodarkę miejscami pracy", sic!) i tak wychodzi na to, że kradniemy na potęgę. A zarabiamy, jak nigdy dotąd!

Dlaczego więc nie wydajemy tych "kokosów" na multimedia? Argument "bo drogo" już nie przejdzie. Cyfrowa dystrybucja rozpieściła graczy oferując setki produktów ze bezcen. Wydaje mi się, że chodzi po prostu o wiedzę - jak duży procent growych piratów po prostu nie wie, że w dzisiejszych czasach istnieje tania i legalna alternatywa.

Alternatywa ta jednak jest, czego nie można powiedzieć o filmach czy serialach. Lukę te wypełniają
    Kinomaniaki, Chomiki, Pobieraczki i inne tego typu nielegalne twory które jednak pokazują, że ludzie chętnie płacą za wirtualną treść. Trzeba im tylko po prostu dostarczyć to, czego naprawdę oczekują, a nie to, na co licencja jest za półdarmo.

Może by tak więc nie marnować czasu i energii na kolejne liczenie piratów i szacowanie abstrakcyjnych strat, a postarać się nawrócić ich na jasną stronę mocy? Ułatwionym dostępem do mediów, szeroką pulą cyfrowych tytułów i prostymi płatnościami za cyfrowe media.

A może mylę się i nie jest to kwestia dostępu do mediów czy wiedzy, a jednak wciąż ceny? W końcu wciąż, uśredniając, na nową grę na PS4 (~ 60 euro) musimy pracować 8 godzin, podczas gdy Norweg na ten sam tytuł zarobi w godzinkę z hakiem, Anglik w trzy godziny, a Niemiec w dwie? Cytowane przez bankier.pl polskie stawki i tak wydają się niezłe, sugerując, że na dzień zarabiamy 250 zł... W rzeczywistości często jest przecież tak, że na grę pracujemy dwa albo trzy dni, podczas gdy zachodni gracze dwie lub trzy godziny.

O ile jeszcze musiałyby wzrosnąć pensje przy obecnej inflacji i cenach, aby piracenie stało się wiochą?​

2. Lotnik421 Xbox One

3. sebolek

sebolek Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    1
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Legionowo
    nie chcę nic narzucać, ale gry np. Batman Lego czy tam inne nowe na allegro płyty są/bywają tańsze od dystrybucji cyfrowej by M$iet... przykład Lego Przygoda cena 180zł na allegro za 150 na spokojnie do dostania... uwaga: Promocje Batman DC 2 lego... cena przed przeceną 69.99 cena po przecenie 69.99 ? można można...

1 osoba to lubi.
  4. kamilradom1910R

kamilradom1910R Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    14
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Radom
    Te wypłaty to napewno w PL :) ?? Bo np. w Radomiu to więcej jak 2000 na rękę (z nadgodzinami) nie da się zarobić... Średnio jest to 1500-1800zł. I tak wszędzie, niezależnie od branży

6 użytkowników lubi ten post.
  5. endione

endione Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    6
    Punkty za osiągnięcia:
    8
    Miasto:
    Białystok
    Niech lepiej powiedzą ile % polaków zarabia mniej niż 2 tys zł wtedy będziemy rozmawiać.

1 osoba to lubi.
  6. arial_adriano

arial_adriano Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    6
    Punkty za osiągnięcia:
    8
    Miasto:
    Bełchatów
    nie ma się co jarać, prezenterzy Zet'ki trafnie określili że to hasło o 4000 padło ze względu na zbliżające się wybory, więc ci, którzy w tych wyborach będą brać udział kładą standardowo ścieme ludziom przed oczy. Po wyborach średnia (ta prawdziwa) będzie tak samo okrutnie niska jak zawsze i to my będziemy tymi którzy będą odczuwać to na własnej skórze. A gry były, są i będą piracone i sam przyznaję że dopiero od kiedy zacząłem jeździć do pracy za granicę to stać mnie na to żeby od czasu do czasu kupić sobie jakąś dobrą grę tak jak to z resztą zamierzam w bliższej przyszłości uczynić z MGS V PP. No chyba że ktoś jest rozwydrzonym smarkiem i dwa razy w miesiącu woła na bogatego ojca że ma mu kupić grę X, a później grę Y bo jak nie to przestanie się uczyć.

7. Testtest2

Testtest2 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    44
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Trochę matematyki. 4000 zł brutto to wg "artykułu" 2865 zł netto. Pracując średnio 168 godzin tygodniowo wychodzi 17.05 zł na godzinę. Przy średniej cenie nowej gry wg "artykułu" 60 euro (na dzień dzisiejszy 250,97 zł) wychodzi że na nową grę trzeba pracować średnio 14 godzin i 43 minuty. Jak nie liczyć nie wychodzi jak wg bankier.pl 8 godzin. Wnioski wysuńcie sami dlaczego mało osób kupuje nowe gry ...

8. maxoff

maxoff Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    182
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    Coś żeś się nie pomylił z tym netto ?
    Podatek od wynagrodzenia to chyba 19%, więc od kwoty 4000 to będzie ok. 3361 netto.

Aha a Ci co nie bardzo się orientują w zarobkach w naszym kraju to proponowałbym polukać po serwisach ogłoszeniowych oferujących pracę - tam śerdnie zarobki na godzinę to ok. 5-7zł, a w porywach do 10zł - także ciekaw jestem skąd oni ciągle takie wysokie średnie biorą w tym kraju...

A no zapomniałem o pensji posła do Europarlamentu - za 1 dzień pracy dostanie 6 tyś. EURO (czyli ok. 24 tyś zł !) - znaczy się jeśli nie dostanie się jego kandydatura na następne wybory, to w lipcu przeracuje on tylko 1 dzień i za to otrzyma takie wynagrodzenie (słyszałem dziś w radju i to nie bujda - więc takowe zarobki napędzają tą naszą średnią i stąd ona taka, a nie inna)...

9. L4mia

L4mia Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    44
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    KRK
    policzmy tą średnią:
    1 prezes zarabia miesięcznie 100.000 i ma pod sobą 50 pracowników którym płaci po 2000 - i mamy średnią płacę 3900 na łebka
    czyli idąc logiką twórcy tego tematu prezes kupi pracownikom gry bo wyszła przecież wysoka średnia płacy

10. Krzysztof PL

Krzysztof PL Użytkownik Użytkownik Świeżak

Polubienia:
    23
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Kraków
    Będziemy kraść jeszcze więcej, bo więcej pieniędzy = więcej płyt do nagrywania :D

11. Testtest2

Testtest2 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    44
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    No się nie pomyliłem ... bo z wypłaty ci zabierają podatki+emeryturę+chorobowe+rentę i inne gówna że średnio (bez używania kalkulatora) zabierają Ci 30% z wypłaty brutto. Bez obrazy, ale spytaj mamy/taty to Ci wytłumaczy ...

Kto szuka pracy po ogłoszeniach albo w PUP`ach? U mnie w mieście byle mechanik dostaje na okresie próbnym 3000 brutto.

A to że sami pozwalamy rządzić sobą złodziejami to już rozmowa na kiedy indziej.

Tak wiemy ... dlatego używa się mediany, a ta też (co mnie zdziwiło) wyszła ponad 4000 zł brutto.
    Dla tych co nie wiedzą co to mediana. Znaczy to że połowa polaków zarabia powyżej 4000 , a druga połowa poniżej.

Źródło:
    http://forsal.pl/artykuly/771786,zarobki-w-polsce-w-2013-roku-wedlug-branz-i-regionow.html

12. djploki

djploki Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    250
    Punkty za osiągnięcia:
    83
    Miasto:
    Jelenia Góra
    To wszystko to tylko marketingowy-przedwyborczy bełkot, który nic nie wnosi. Pewien nasz były prezydent do tej pory nie oddał mi 100 milionów. I co. I nic. I tak jest i będzie w tym chorym kraju.

13. Coller22

Coller22 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    104
    Punkty za osiągnięcia:
    43
    Miasto:
    Konin
    Skomentuje to tak: dzięki temu tematowi (zarobki w Polsce i jeszcze mniejsze piracenie) na chwilę poczułem się podróżnikiem w czasie bo przecież 1 kwietnia był ponad 2 tyg temu :D

14. z0nk31

z0nk31 Banned V.I.P Pomocnik Użytkownik Game Master PSforum.pl

Polubienia:
    958
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    Łódź
    dajcie mi chociaż 15,- netto na godzinę to przestanę narzekać.
    ciekawe jak oni wyliczyli takie statystyki skoro co chwila trąbią o bezrobociu.
    Kto został uwzględniony a kto pominięty ?
    bo statystyczny kowalski na pewno nie ma 4000,- brutto.
    nawet mój kierownik tyle nie ma, ba, nawet brygadzista tyle nie wyciska.
    wkurzający post

15. Onicniepytaj

Onicniepytaj Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    1655
    Punkty za osiągnięcia:
    113
    Miasto:
    Śląsk!
    Pozostawię ten news bez komentarza bo jest idealny na portale typu interia, wp, onet..

Może zaraz wyjdzie news, że bezrobocie w PL spada.. I jest masa miejsc pracy, tylko po prostu brak ludzi..

16. ariel111c

ariel111c Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    17
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Jak taki prezesik jeden z drugim biorą po 30.000 za m-c to nic dziwnego,że taka średnia wychodzi. Niech lepiej powiedzą ile zarabia przeciętny "Kowalski" ciołki jedne z GUS'u :mad-new:

17. pajak

pajak Świeżak Świeżak

Polubienia:
    18
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    No dobra, może ja się wypowiem. Wynik średni jest tu tak nieadekwatny, że aż absurdalny (mediana byłaby tu chyba bardziej miarodajna- nice try mainstream media). Pamiętajcie, że wszystkie pensje, czy to świni z sejmu (na czele z Tusem i jego bandą), prezesów, lekarzy, opierd*lających się urzędasów, jak zarówno nasze są w tą średnią wliczane, więc pomyślcie, czy to jest miarodajne.

Dalej, od 2004 r. (od przystąpienia do naszej "wspaniałej" socjalistycznej Unii) realna wartość pensji zmalała, większość ludzi musi wiązać jakoś koniec z końcem i nie mają nawet 50 ziko na grę.

18. Jacław

Jacław V.I.P V.I.P Użytkownik PSforum.pl

Polubienia:
    186
    Punkty za osiągnięcia:
    43
    Zamiast narzekać to trzeba się wziąć za robotę. A to jaką kto ma pracę zależy tylko i wyłącznie od niego i taka jest prawda.

1 osoba to lubi.
  19. djploki

djploki Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    250
    Punkty za osiągnięcia:
    83
    Miasto:
    Jelenia Góra
    To prawda, ale nie do końca. Nie wszyscy ludzie-w tym ja mają głowę do nauki. Dziś wyższe wykształcenie w jakimkolwiek kierunku nie daje pewności na pracę. Tak naprawdę to ciężko znaleźć kierunek i zawód w jakim będzie można znaleźć pewne zatrudnienie a przy tym i dobrą płacę. Napisałeś "wziąć się za robotę" tylko coraz ciężej jakąkolwiek tutaj można znaleźć.

20. Master50

Master50 Banned

Polubienia:
    14
    Punkty za osiągnięcia:
    0
    Ludzie mają pracować po 12h dziennie żeby ich na gry było stać?

Ile by przeciętny pirat nie zarabiał i tak nie kupi orginału chyba ,że musi. Średnia krajowa to jest 1200zl przeważnie... na 160h. Tak odkładając na grę w rok się może kupi 2.

21. maxoff

maxoff Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    182
    Punkty za osiągnięcia:
    63
    Jakoś mało miarodjna ta twoja odpowiedź... pamietasz jeszcze był kiedyś taki Prezydent Polski, a wykształcenie miał zawodowe i jak się ma to do tego co mówisz ?
    Teraz ludzie mają wyższe lub są po studiach i gonią na ścierze w markecie, albo za kilka złotych na godzinę w fabryce w akordzie na 3 zmiany - by tylko związać koniec z końcem.
    Owszem niektórym się uda mając dobre wykształcenie znaleźć godną pracę, ale wierz mi mam sporo znajomych z wyższym wykształceniem i chwytają się byle jakiej pracy by tylko móc wyzywić dzieci i rodzinę !

Wczytywanie...

Poleć forum