1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.

To koniec wakacji dla piratów, jesień będzie gorąca.

Temat na forum 'Aktualności' rozpoczęty przez jarek43_16, Wrzesień 30, 2009.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. jarek43_16

jarek43_16 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    4
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    Lisów
    Uważaj, też możesz trafić za kraty.

To koniec wakacji dla piratów, jesień będzie gorąca – zapowiadają policja i firmy zwalczające piractwo. Czy rzeczywiście? Spójrzmy.

Tylko w sierpniu działania policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą na terenie kraju pokazały całą masę przypadków korzystania przez firmy z nielegalnego oprogramowania.

Do przeszukań doszło, między innymi, w firmie projektującej urządzenia przemysłowe w Szamotułach, firmie szkoleniowej działającej we Wrocławiu, firmie w Opolu, firmach i mieszkaniach prywatnych w województwie lubelskim, a nieco wcześniej także w znanej firmie architektonicznej z Gdańska.

Według wstępnych szacunków wartość nielegalnego oprogramowania zabezpieczonego przez policję w ramach działań w Szamotułach i Gdańsku oraz podczas jednego przeszukania we Wrocławiu wynosi ok. 560 tysięcy złotych. Jak wyglądały interwencje? Pokazujemy ze szczegółami.

Szamotuły

26 sierpnia policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu ujawnili nielegalne oprogramowanie komputerowe w firmie projektującej urządzenia przemysłowe.

Policja z Poznania wraz z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach (przy współpracy z KWP w Katowicach), weszli do dwóch oddziałów firmy z powiatów szamotulskiego i lublinieckiego. Podczas przeszukania zabezpieczonych zostało 8 twardych dysków i laptop.

Wrocław

Dzień później policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu podczas realizacji sprawy operacyjnej zatrzymali 42-letniego mężczyznę, podejrzanego o użytkowanie nielegalnego oprogramowania komputerowego do celów komercyjnych.

Podejrzany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej organizował szkolenia z zakresu obsługi programów komputerowych. Policjanci zabezpieczyli 15 dysków twardych zawierających, między innymi, nielegalne oprogramowanie.

Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat pięciu. Ponadto, podczas działań na terenie giełdy elektronicznej policja zatrzymała dwóch kolejnych mężczyzn (w wieku 24 i 28 lat) podejrzanych o rozprowadzanie nielegalnie zwielokrotnionych płyt DVD i CDR z filmami i programami komputerowymi.

W tej sprawie zabezpieczono ponad 1100 płyt. Straty, jakie powstały na szkodę producentów, wstępnie oszacowano na kwotę około 100 tysięcy złotych.

Opole

28 sierpnia policjanci z Opola dokonali przeszukania w firmie 26-letniego mieszkańca miasta, który od początku tego roku zajmował się sprzedażą przez Internet przerobionych konsoli x-box 360, dzięki którym można odtwarzać pirackie gry i programy.

W trakcie przeszukania policja znalazła na dwóch komputerach podejrzanego pirackie kopie programów komputerowych, m.in. nielegalne kopie programu Windows oraz programy, do których były dołączone tzw. cracki, a także 11 płyt DVD (zawierające m.in. systemy operacyjne Windows). Wartość zabezpieczonych programów i nielegalnie przerobionych konsol szacuje się na około 15 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze są obecnie w trakcie ustalania liczby osób, które kupiły nielegalnie przerobione konsole.

Jeżeli podejrzenia policjantów się potwierdzą, mężczyzna odpowie przed sądem za wprowadzanie do obrotu nielegalnie przerobionych konsol do gier, które umożliwiały odczyt pirackich płyt z programami. Grozi za to kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Gdańsk

12 sierpnia gdańscy policjanci zwalczający korupcję i przestępczość gospodarczą Komendy Miejskiej w Gdańsku, razem ze specjalistami do spraw informatyki śledczej, weszli do jednego z biur architektonicznych na terenie Wrzeszcza (mieli informację, że pracownicy tej firmy używają nielegalnych oprogramowań do projektowania. Od kogo? Nietrudno się domyśleć).

Lublin

20 i 21 sierpnia zaatakowali funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Wspierani przez policjantów z Kraśnika, Chełma, Ryk i Lublina dokonali przeszukań w dwóch firmach oraz trzech prywatnych mieszkaniach.

Ich działania poprzedzone były obserwacją różnych serwisów internetowych m.in. witryn ogłoszeniowych, portali aukcyjnych, na których zamieszczane były oferty dotyczące przerabiania konsol.

Oferowane usługi polegały na odpłatnym instalowaniu specjalnego oprogramowania oraz wmontowywaniu układów elektronicznych umożliwiających obejście fabrycznych zabezpieczeń, co w efekcie umożliwiało korzystanie z pirackich gier.

Obecnie trwa szacowanie strat, jakie w wyniku przestępczej działalności poniosły firmy, producenci i dystrybutorzy oryginalnych gier.

Oprócz poważnych konsekwencji finansowych wobec firm oraz osób prywatnych, u których ujawniono nielegalne oprogramowanie, osobom winnym popełnienia tego przestępstwa grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

A to dopiero początek

Bartłomiej Witucki, koordynator i rzecznik BSA w Polsce jest przekonany, że wkrótce na terenie całego kraju dojdzie do kolejnych przeszukań w firmach podejrzewanych o korzystanie z nielegalnego oprogramowania.

Według szacunków IDC skala piractwa komputerowego w Polsce (w 2008 roku) wyniosła 56%, zaś wartość nielegalnego oprogramowania oszacowano na ponad 648 mln dolarów.

Ostrzegamy naszych czytelników przed korzystaniem z nielegalnych programów. Pamiętaj, policja nie śpi i coraz łatwiej, za coś co wciąż wielu osobom wydaje się "drobiazgiem" trafić za kratki.... A co wy myślicie o tej sytuacji? Czekamy na wasze opinie i komentarze.

Kod:
    http://www.hotmoney.pl/artykul/strzez-sie-swojego-komputera-9645

Wg mnie co wyczytałem to głównie chodzi o jakieś firmy zajmujące się przerabianiem konsol, itp. a tak nawiasem mówiąc poszli by pierwszego napotkanego domu i tam znaleźli by na pewno jakieś piraty.

2. Lotnik421 Xbox One

3. kj5

kj5 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    16
    Punkty za osiągnięcia:
    38
    Miasto:
    Jastrzębie Zdrój
    Omg, weście idzcie z tymi tytułami jak Fakt....
    **** nei mam piratów i nic mi nie zrobią.
    Pozdrawiam

4. hardin

hardin Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    I dobrze, że ludzie zaczynają się coraz bardziej bać, może w końcu sobie uświadomią, że piractwo to jest kradzież tylko za to nie kradną. Bo należy zadać sobie pytanie dlaczego kradniemy ściągamy gry z internetu a nie kradniemy z sklepu... ...Bo jak byśmy ukradli ze sklepu możemy iść nawet do więzienia a jak będą takie same kary za kradzież ze sklepu jak za kradzież z sieci to piractwo spadnie

5. MTTy2k

MTTy2k Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    Miasto:
    Wrocław
    A jak dla mnie trzeba być idiotą, żeby w poważnej firmie (która pewnie przynosi niezłe profity) używać nielegalnego oprogramowania. No i ta nagonka na dobrodziejów przerabiających konsole również mnie niepokoi. A osoby, które najgłośniej krzyczą żeby kupować oryginały niech spojrzą na swój dysk twardy, ale w PC, to taka sama kradzież :)

6. ledzio

ledzio Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    6
    Miasto:
    bytom
    No ja was trochę ludzie nie czaje najpierw kupujecie konsole i mówicie o boże jak ****o** bo gry drogie a potem jak już są piraty to nie wszyscy ale są tacy mówią że to takich to ino zamknąć bo to złodzieje tylko inaczej .
    A ja powiem tak po to to robią żeby z tego korzystać więc jak mam szanse grę mieć tylko za 2,50 (zalarzy jaka płyta) to ja wole wydać np 10 i mieć 6 gier niż 250 i mieć 1 co potem sie znudzi i za to cene jej nie sprzedam D:

7. wisien

wisien Banned

Polubienia:
    1
    Punkty za osiągnięcia:
    0

zauwaz ze te programy sa wiele, wiele drozsze nic teoretyczna grzywna za ich nielegalne posiadanie

8. VanDreadPL

VanDreadPL Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    1
    Takie pytanko
    nie masz na komputerze żadnej muzyki, filmu, programów, które ściągnąłeś z internetu?? bo jakoś nie wierze.

Do prywatnych domów nie wchodzą chyba że ktoś zgłosi że Kowalski u siebie w domu kopiuje płyty i je potem sprzedaje na stadionie

9. hardin

hardin Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    Ja nie pisałem, że nie piracę nigdzie:) Ale ja tylko napisałem czemu ludzie piracą

10. MTTy2k

MTTy2k Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    Miasto:
    Wrocław
    Masz w tym trochę rację, pewnie po takiej kontroli kupują od razu wszystko a wcześniej lecieli na farta, jeśli raz wpadnie kontrol to na pewno nie ostatni. Ale z tego co wyczytałem, biuro architektoniczne? U mnie w mieście nawet małe zakłady fotograficzne mają photoshop'a z licencją.

11. zywiec99

zywiec99 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    6
    Miasto:
    Piła
    Piractwo było, jest i będzie w takiej czy innej formie. Można się z tym zgadzać, albo i nie. Jak ktoś zarabia 1000 zł i ma na utrzymaniu dom czy rodzinę, to ciężko mu rzucić pieniążki na gierkę i ja to rozumiem. Zresztą, ani tymi grami nie handuje czy rozpowszechnia w inny sposób, a np. sprawi przyjemność swojemu dzieciakowi na gwiazdkę czy urodziny. To, że to rozumiem nie znaczy, że to popieram, ale takie mamy czasy. Jak dorównamy gospodarczo Wielkiej Brytanii czy Niemcom sytuacja na pewno się zmieni.
    Co innego ludzie robiący na tym pieniądze, koszący hajs za czyjąś pracę - tych to karać za wszelką cenę. To samo tyczy się wszystkich firm pracujących na nielegalnych oprogramowaniach, które czerpią przecież dzięki nim swoje zyski.

12. dud22

dud22 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    1
    Punkty za osiągnięcia:
    8
    Miasto:
    Tel Awiw/Dąbrowa Górnicza/Warszawa
    ha-ha---ha -----ha ... który to już temat? co jakiś czas ktoś daje taki temat i co :p
    Nie straszcie tu ludzi bo i tak oleją . . Wpadną na chate... trudno stało sie :p koniec

Edit: przypomnę że każdy kto "piraci" jest świadomy tego co robi ;]

13. Dawidek

Dawidek Banned

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    0
    Miasto:
    Ciechanów
    Mysle ze "najazdy" beda tylko na handlarzy nielegalnego oprogramowania wiekszosci ...

14. Tomek2009

Tomek2009 Banned

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    0
    Musieli by wbijać do każdego mieszkania i domu:)

15. norberdo

norberdo Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    Miasto:
    zGora
    i pół polski wysyłać do pierdla :D

16. bunker.lp

bunker.lp Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    6
    Miasto:
    Kwidzyn
    Nie czytałem całego (tylko podpunkty i ich początki), ale zauważyłem, że nie weszli nikomu do mieszkania chyba, że to była jakaś firma, lub rozprowadzanie nielegalnego oprogramowania lub rozpowszechnianie piractwa. Więc przestańcie ludzi straszyć, że na chatę ci się wbiją bo muszą mieć nakaz z sądu i dowody, a puki nie rozpowszechniam nieoryginalnego oprogramowania to nie wejdą, chyba, że mam firmę i rutynowo muszą sprawdzić wszystkie licencje...

17. synek03

synek03 Xbox One Xbox One Użytkownik

Polubienia:
    228
    Punkty za osiągnięcia:
    43
    nie pół Polski by do pierdla wsadzili ale 95% kraju.... wyobraź sobie że ponad 80% kompów w Polsce z windowsem jeździ na jednym cd-key. do tego muzyka, filmy, ebooki itd. Musieli by prawie cały kraj zamknąć, a wiadomo że tego nie zrobią. Bo jakby to zrobili to kto by zarabiał na kraj? I tak by upadła Polska. Proste. A to że takie akcje robią to norma, tylko raz na jakiś czas to rozgłaśniają :)

18. tomciopaluch

tomciopaluch Banned

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    0
    Miasto:
    Bochnia, Poland
    od dawna raz na czas robi sie szum dookola piractwa zeby kazdy wiedzial ze ktos cos z tym robi a prawda jest taka ze to tylko chwilowy szum ktory szybko mija i nikt sobie z tego nic nie robi

19. L4mia

L4mia Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    44
    Punkty za osiągnięcia:
    28
    Miasto:
    KRK
    a ja mam te artykuły w głębokim poważaniu - to pic na wodę i woda na młyn oszołomów

20. Archont666

Archont666 Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    0
    Punkty za osiągnięcia:
    16
    Miasto:
    Żory
    Sranie w Banie,takie to gadanie.Non stop o tym słyszę,a i tak mam to w D.

21. flo

flo Użytkownik Użytkownik

Polubienia:
    11
    Punkty za osiągnięcia:
    18
    Miasto:
    się biorą dzieci?
    **** w ta sama banie i dokladam rowniez i swoja D :D
    nie boje sie bo w tym kraju wszystko jest "inaczej" :)

ps. nabijajmy dalej posty w takich nic-nie-wnoszacych-tematach zasmiecajacych tylko forum

Wczytywanie...
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum