Wersje konsoli - specyfikacja techniczna

spike200

Memento Mori
V.I.P
Użytkownik
Zebrałem tutaj najważniejsze informacje dot. konsoli xbox 360, przed kupnem konsoli radzę się z nimi zapoznać.

Co musisz wiedzieć zanim kupisz konsolę:

1. Każdy xbox jest taki sam pod względem wydajności, nie ma szybszych i wolniejszych, a ten kto tak mówi, zwyczajnie się nie zna i nie powinieneś z nim robić interesów. Co innego awaryjność, w tym przypadku jest niestety różnie, a to za sprawą znanego wszystkim 3ROD czyli awarii systemu (najczęściej oznacza odklejenie się GPU od płyty głównej spowodowane jej wygięciem pod wpływem zbyt wysokiej temperatury). Microsoft zaczął zapobiegać 3ROD poprzez wydawanie coraz to nowszych płyt głównych, dzielą się one na 6 rodzajów, oto ich dokładny opis:
------
------
Xenon
Produkowany od: Listopada 2005
CPU: 90nm
GPU: 90nm
HDMI: Brak
Zasilacz: 203w

Pierwsza wersja płyt głównych montowanych w konsolach xbox360, była bardzo podatna na 3ROD spowodowany przegrzewaniem się GPU, większość pierwszych konsol padło na tę dolegliwość.

------
Zephyr
Produkowany od: Lipca 2007
CPU: 90nm
GPU: 90nm
HDMI: Tak
Zasilacz: 203w

W tych płytach głównych już zaczęto montować wejścia HDMI, wtedy xbox360 stał się prawdziwą konsolą Hifh Definition. Niestety ta wersja poza dodatkiem kleju epoksydowego do lepszego trzymania GPU przy płycie głównej nie posiadała żadnej ochrony przed 3ROD.

------
Falcon
Produkowany od: Września 2007
CPU: 65nm
GPU: 90nm
HDMI: Tak
Zasilacz: 175w

Pierwsza próba zapobiegnięcia 3ROD, mniejsze CPU wydzielające mniej ciepła i pobierające mniej energii (stąd mniejszy zasilacz) oraz nowe chłodzenie z heat pipe. Ta wersja bardzo zmniejszyła awaryjność konsoli, ale nadal nie zlikwidowała głównej przyczyny ROD'a, czyli przegrzewającego się GPU.

------
Opus
Produkowany od: Czerwca 2008
CPU: 65nm
GPU: 90nm
HDMI: Brak
Zasilacz: 175w

Ta wersja jest montowana tylko w reklamowanych konsolach, większość z nich to xenony, a jak wiadomo one nie posiadały HDMI i obudowy były po prostu nie kompatybilne z falconem. Microsoft wpadł na pomysł, że zrobi falcona bez HDMI i zacznie je montować w starych obudowach. Ten zabieg pozwolił zaoszczędzić firmie miliony funtów poprzez zapobiegnięcie produkcji dodatkowych komponentów jak właśnie nowe obudowy.

------
Jasper
Produkowany od: Październik 08
CPU: 65nm
GPU: 65nm
HDMI: Tak
Zasilacz: 150w

Jasper to jedyne słuszne posunięcie w walce z rodem, mały, 65nm GPU powinien pobierać dużo mniej energii i tym samym wydzielać dużo mniejszą temperaturę.

------
Valhalla
Produkowany od: Brak informacji
CPU: 65nm lub 45nm
GPU: 65nm lub 45nm
HDMI: Tak
Zasilacz: Brak informacji

Valhalla zapowiada się być ostatnią wersją wydana przez M$ przed następcą xbox'a 360, małe podzespoły wykonane w 45nm mają skutecznie zapobiec przegrzewaniu się i zmniejszyć koszty produkcji. Wiele informacji wskazuje na to, że te wersje będą montowane w nowej rewizji xbox'ów 360 o nazwie Slim, małe podzespoły mają podobno wymagać dużo mniejszego chłodzenia a więc pozwolą zaoszczędzić nawet 30% miejsca.
Update: Według ostatnich informacji, GPU i CPU mają być montowane na jednym chipsecie, co pozwoli zaoszczędzić wiele miejsca.
------
------
Żeby nie trafić na starą wersję najlepiej jest sprawdzić datę widoczną z tyłu konsoli lub też jeśli nadal nie jesteś pewien czy masz odpowiednią wersję zobacz TEN temat.

2. Xbox 360 jest także wydawany w różnych zestawach, najnowsze różnią się tylko sprzętem do nich dodawanym. Starsze wersje jednak miały różne płyty główne i napędy (teraz wszystkie posiadają falcony + napędy lite-on). Oto ich dokładny opis:
------
------
Core System
Napęd: Różne, brak Lite-On'a
Pad: Przewodowy
Dysk Twardy: Brak
Headset: Brak
Okablowanie: Kabel AV Standard

Najgorsza z wersji, zawsze montowano w niej stare Xenony co powodowało częste awarie. Ta wersja nie jest już produkowana, została zastąpiona wersją Arcade.

------
Premium
Napęd: Różne, od kwietnia 2008 montowany tylko Lite-On.
Pad: Bezprzewodowy
Dysk Twardy: 20gb
Headset: Tak
HDMI: Tak i Nie (zależnie od wersji, patrz punkt 1.)
Okablowanie: Component i AV Standard

Ta wersja już nie jest produkowana, została zastąpiona wersją Premium 60gb z dołączonym 60gb dyskiem twardym. Ostatnie egzemplarze miały montowanie nieprzerabialne napędy Lite-On.

------
Arcade
Napęd: Benq, od kwietnia 2008 montowany tylko Lite-On.
Pad: Bezprzewodowy
Dysk Twardy: Brak
Headset: Brak
HDMI: Tak
Okablowanie: AV Standard

------
Premium 60gb
Napęd: tylko Lite-On.
Pad: Bezprzewodowy
Dysk Twardy: 60gb
Headset: Tak
HDMI: Tak
Okablowanie: Component i AV Standard

------
Elite
Napęd: Różne, od kwietnia 2008 montowany tylko Lite-On.
Pad: Bezprzewodowy
Dysk Twardy: 120gb
Headset: Tak
HDMI: Tak
Okablowanie: HDMI
------
------
3. Od kwietnia 2008 w konsolach montowane są nowe napędy Lite-On , są one nieprzerabialne (jedyne wyjście to wymiana napędu, koszt do 300zł).. Napędy są już przerabialne, koszt w zależności od wersji napędu waha się między 30zł a 60zł.

4. Jeśli chcesz w pełni cieszyć się konsolą musisz posiadać telewizor HD lub co najmniej monitor, granie na zwykłym kineskopowym telewizorze mija się z celem i nie dostarczy tylu wrażeń co granie w wysokiej rozdzielczości.

5. Obraz wyświetlany przez xbox'a jest przesyłany w 720p (w przypadku połączenia kablem component) i 1080p (w przypadku połączenia kablem HDMI), ale 90% gier wysyła obraz w rozdzielczości do 720p i nie ma sensu się pchać w ogromne telewizory z obsługą full HD jeśli masz zamiar ich używać głównie do grania.


Co robić aby twoja konsola wytrzymała jak najdłużej:

1. Najważniejsza rzecz to zapewnienie konsoli odpowiedniej temperatury, trzymanie konsoli w szafce czy zastawianie tylnego wylotu (np. przez przysunięcie konsoli do ściany) w 99% skończy się ROD'em. Staraj się postawić konsolę w takim miejscu, gdzie będzie miała idealny przepływ powietrza a nic się jej nie stanie.

2. Pod żadnym pozorem nie ruszaj konsoli gdy płyta jest w środku, w 90% przypadków płyta porysuje się (i to dość głęboko) a w najgorszym napęd się uszkodzi.

3. Ja trzymam swoją konsolę w pozycji poziomej i radzę wam robić to samo, w pozycji pionowej konsola jest narażona na upadek i płyty częściej się rysują (jest to udowodnione).

4. W przypadku gdy xbox pokaże nam 3 diody:
-1.Bez paniki! to nie koniecznie oznacza najgorsze
-2.Przeczytaj TEN temat i poszukaj ewentualnego rozwiązania na forum
-3.Nie stosuj domowych sposobów typu opalarka czy owijanie w ręczniki, w 90% uśmierci to konsolę i żaden serwis nie będzie chciał jej przyjąć.
-4.Jeśli okaże się że jest to odklejenie się GPU od płyty głównej, nic nie kombinuj tylko idź do specjalisty, który robi tzw. Reballing czyli ponowne wlutowanie GPU na kulkach z Pb. Jest to jedyny skuteczny sposób na tę dolegliwość (koszt 150-250zł)
-5.Jeśli nie przerabiałeś swojego xboxa i tym samym gwarancja nadal jest ważna, zadzwoń na infolinię microsoftu a oni wyślą kuriera po twoją konsolę i za kilka tygodni wróci z nową płytą główną (oczywiście wszystko bezpłatnie).


5
. Przed ew. przeróbką konsoli pograj przynajmniej kilka dni w nowe gry (lub ew. ich darmowe dema), wyciskają one wszystkie soki z konsoli i można się skutecznie upewnić czy konsola nie ma jakiejś wady fabrycznej, przez którą musiałaby być reklamowana.

No i chyba tyle, jeśli nadal czegoś nie wiesz, pisz w tym temacie a postaram się powiększyć ten FAQ o nowe pozycje.
 

skinny500

Użytkownik
Użytkownik
Odp: Podstawowe informacje dot. konsoli xbox 360.

Microsoft zaczął zapobiegać 3ROD poprzez wydawanie coraz to nowszych płyt głównych, dzielą się one na 6 rodzajów, oto ich dokładny opis:

Żeby nie trafić na starą wersję najlepiej jest sprawdzić datę widoczną z tyłu konsoli lub też jeśli nadal nie jesteś pewien czy masz odpowiednią wersję zobacz ten temat:
Chyba tam brakuje opisów. Nie tylko tam, ale w kilku miejscach tego faq
 

spike200

Memento Mori
V.I.P
Użytkownik
Odp: Podstawowe informacje dot. konsoli xbox 360.

No tak, sorry. Już chyba wszystko poprawione.
 

komandos55

Świeżak
Świeżak
ale jak ktos ma kineskopowy telewizor to bedzie mogl grac tylko ze bedziej gorzej widac tak?
 

spike200

Memento Mori
V.I.P
Użytkownik
Dokładnie tak
 

Laurences

Użytkownik
Użytkownik
Moment coś nie kumam ;] Czyli jeśli kupie Premium 60GB to jest 20 Gb wbudowanego dysku i 60 zew. ? I nie ma zasady że w Premium 60GB montowane są zawsze np falcony ?
 

spike200

Memento Mori
V.I.P
Użytkownik
Premium 60gb ma tylko zewnętrzny dysk 60gb, omyłkowo napisałem że posiada 20gb, już poprawione ;)
 

pupil

Świeżak
Świeżak
Witam,czy wszystkie ost. wersje xboxa można "przerobić";)?Jeżeli nie to ,ktore?
Proszę o wyrozumiałość,jestem tu nowy i zielony:D
 

bishop

Świeżak
Świeżak
Witam
Powyżej napisane jest że Xenon był produkowany od listopada 2005 a Zephyr produkowany od lipca 2007. W Zephyrze zaczęto montować pierwsze wejścia HDMI. Hm... to dziwne bo kolega chce mi sprzedać iksa z datą produkcji 12-09-2006 i tam już jest HDMI. Z opisu powyżej wynika że Zephyra produkowano tylko parę miesięcy (a dokładnie 3) bo od września były produkowane Falcony. Chciałbym się upewnić co do wersji bo chciałbym kupić tego iksa. pozdrawiam
 

cisio1910

Świeżak
Świeżak
chcę podłączyć internet do mojego Xboxa lecz nie wiem jak bo mam modem mobilny a w instrukcji jest opisane jak podłączyć jak się ma stacjonarny proszę o pomoc
 

czarny66669

Świeżak
Świeżak
 

kacpi010

Świeżak
Świeżak
Czyli z tego co tu wyczytałem to tego iksa nie da rady przerobić?
http://allegro.pl/item513290767_nowy_xbox_360_elite_65nm_hdmi_iextreme_2_napedy.html
 

viru

Użytkownik
Użytkownik
Kupiłem wersje falcon i mam pytanie jakie jest ryzyko złapania roda w tej wersji ? czy warto zając się poprawą chłodzenia ? i czy w tej wersji jest taki "tunel powietrzny" do radiatorów ?
 

Goku

Użytkownik
Użytkownik
Opcja szukaj nie boli . Następnym razem poszukaj i jak nie znajdziesz to pisz
http://x360iso.org/showthread.php?t=4702&highlight=Wersje+konsoli
Dziękuje się należy :)
 

Qunik93

Użytkownik
Użytkownik
Opis jest jakiś nie świeży...
Przecież Falcon ma i gpu i cpu w 65nm ! (zasilacz 175 watt).
 

ripsta

Świeżak
Świeżak
i mozna zmienic ze naped lite-on jets przerabialny
 

Glubluk

Świeżak
Świeżak
premium 60gb ma tak na prawde 48,8gb nie wiem co z ponad 10gb pewno demowki zajmuja i system
 

gozda

Użytkownik
Użytkownik
Ale dysk masz 60 gb.. Demówki możesz skasować.
To tak jakbyś mówił że w laptopie nie masz 200 gb dysku tylko 190 bo dostałeś go z preinstalowaną Vistą.

Co do liteona - właśnie, też miałem wrażenie, że od jakiegoś czasu ludzie już przerabiają.
 

sloniu

trolololololo
V.I.P
Użytkownik
U mnie demka zajmowały 1GB a reszta z 10 GB jest ZAJĘTA FABRYCZNIE przez system! Lite-On jest przerabialny iXtreme 1.5.
 

gozda

Użytkownik
Użytkownik
Aż sprawdzę u siebie w domu jak to jest. Chociaż nawet gdyby system zajmował 10 gb to nie można byłoby stwierdzić że nie prawdą jest że xbox ma dysk 60, skoro ma..
Ale wydaje mi się to wartością zawyżoną, bo gdzie by się te 10 gb zmieściły w konsolach bezdyskowych? Albo jak to mieścili w konsolach z 20gb?:) No jeśli dawaliby dysk 20 gb, mówili, ze jest 20 gb i z tego zabierali 10 na starcie to faktycznie byłoby o co walczyć ;)
 

Do góry Bottom