Błąd: Brudna płyta - naprawa (regulacja lasera)

mik82

Świeżak
Świeżak
Moja początkowa wartość wyniosła 5,98 zmieniłem na 5,02. Pomogło płyty w których wyskakiwał błąd "brudna płyta" teraz śmigają, a te które w ogóle nie chodziły odpalają się, ale wyskakuje czasami błąd.
Mam takie pytanie czy ta minimalna wartość 2,8 dotyczy wszystkich laserów, bo to prawie połowa wartości początkowej mojego lasera?

2Patryk

Świeżak
Świeżak
u mnie w liteonie to troszke inaczej wyglada.
ale chyba znalazłem te 2 potencjometry.
W każdym razie pytanie brzmi czy w owym liteonie jest taki sam zakres tolerancji, a jak nie to jaki jest.
ps. zdjęcie z 5 pk nie działa.

ps.2 wyskakiwał mi błąd z czyszczeniem płytki , ale płytki były nowe wiec chciałem przeczyścić soczewke lasera ( i tak zrobiłe) poczym laser przestał kompletnie odczytywac wszystkie płyty od cd do dvd dl.

2Patryk

Świeżak
Świeżak
nie pomogło :(
po jaką cholere chciałem coś naprawiać jak to w miarę dobrze działało :/
jest możliwość że coś tam uszkodziłem czyszcząc soczewke??

dzisiaj podłączyłem rozkręconego napęda do xboxa i patrzałem jak sie zachowuje laser, więc wygląda to tak:
po włożeniu płyty są trzy próby odczytania , przy każdej próbie w innym miejscu , ale prawie nigdy nie zaczyna od wewnątrz .Jak przesunę laser żeby zaczął czytać od wewnątrz to i tak nie może odpalić gry.

pomoże ktoś??

yako

Użytkownik
Użytkownik
A jako kontrolne pytanie zadam, czym czyściłeś soczewke lasera ??

Chciałem się także podzielić spostrzeżeniami w sprawie zabawy z potencjometrem.
Na niektórych grach pokazywał mi się komunikat iż płyta zabrudzona. Sporadycznie, lecz troche wkurzało.

Moj naped w XBOX to BenQ VAD6038.
Po odkręceniu zaślepki z dysku znalazłem oba potencjometry lecz w moim przypadku znajdowały się one pod wtyczką i ciężko było zmierzyć opór. Dlatego odkręciłem cały mechanizm lasera tak by mieć lepsze dojście do potencjometrów. Przy jednym z nich była litera C a przy drugi D wiec uznałem C-CD, D-DVD.
Dla potencjometru D wartość 3,9. Zmieniłem na 3,5 i komunikat o brudnej płycie pokazywał się częściej. Zmiejszyłem do 3,2 i podobnie. Postanowiłem zwiększyć do 4,3 i jak narazie spokój.
Zobaczymy jak długo.

Pozdrawiam

boob

Użytkownik
Użytkownik
Ja tez mialem dziwny problem. Moj odczyt z potencjometry byl 3.36 Ohm'a. Zmniejszylem na wartosc 3 i nic nie pomoglo. Postanowilem zaryzykowac i zmniejszylem na 2.82. Jednak to tez nic nie pomoglo. Dzis sprobowalem podkrecic do wartosci wyzszej czyli okolo 4,46 i o dziwo zaczelo dzialac wszystko lepiej. wiec jesli komus nie pomaga zmniejszanie oporu niech go sprobuje zwiekszyc ;)

hakfinn

Użytkownik
Użytkownik
Świeżak
Mi już żadne gry nie wchodziły oczywiście kopie zapasowe, wyskakiwała szmatka lub robiła się zwiecha , napęd liteon xbox kupiony w czerwcu 2009 , początkowo laser miał 6,12 skręciłem na 5.06 i wszystko hula no może około 5 płyt poszło do kosza bo miały głębokie rysy, ale dla tych co się jeszcze troszkę obawiają tej operacji jest to prosta sprawa , moim zdaniem nie trzeba czyścić soczewki wystarczy sama kalibracja i jest git. Szkoda że wcześniej nie znalazłem tego tematu bo nie potrzebnie kupiłem nową wypalarkę i teraz mam 7 kopii asasina 2 oraz 5 kopii sabotażu oczywiście teraz śmigają a przed czyszczeniem wywalały błąd.

froq83

Świeżak
Świeżak
kurde mam tez problem z odczytaniem płytek.Wszystkie verby wypalane na 2,4.zawsze wszystko śmigało i ostatnio zaczęły być problemy z batmanem wave3 na ixtreme 1,5 napęd lite-on DG-16D2S.czasem wypisko wsuń wysuń po kilku razach trybił.co innego z sabotażem wave3 który śmigał elegancko.kilka dni temu wgrałem ixtreme 1,6 i sabotaż już w ogóle nie chce czytać albo wsuń wysuń albo dysk DVD wypisuje.dziwne ze batman dalej raz działa raz nie działa. co do gier wave 4 to wypaliłem bioshock 2 i przy pierwszych filmikach przed gra zwiesza mi konsole ;/ Próbowałem sposób z OHmai i czyszczenie ipem ale nic nie daje.ma ktoś pomysł co z tym problemem zrobić?czy to już napęd swój żywot kończy

yako

Użytkownik
Użytkownik
A jako kontrolne pytanie zadam, czym czyściłeś soczewke lasera ??

Chciałem się także podzielić spostrzeżeniami w sprawie zabawy z potencjometrem.
Na niektórych grach pokazywał mi się komunikat iż płyta zabrudzona. Sporadycznie, lecz troche wkurzało.

Moj naped w XBOX to BenQ VAD6038.
Po odkręceniu zaślepki z dysku znalazłem oba potencjometry lecz w moim przypadku znajdowały się one pod wtyczką i ciężko było zmierzyć opór. Dlatego odkręciłem cały mechanizm lasera tak by mieć lepsze dojście do potencjometrów. Przy jednym z nich była litera C a przy drugi D wiec uznałem C-CD, D-DVD.
Dla potencjometru D wartość 3,9. Zmieniłem na 3,5 i komunikat o brudnej płycie pokazywał się częściej. Zmiejszyłem do 3,2 i podobnie. Postanowiłem zwiększyć do 4,3 i jak narazie spokój.
Zobaczymy jak długo.

Pozdrawiam
No i niestety na tych ustawieniach podziałał niecałe 2 miesiace. Potem problemy z odczytywaniem płyt aż reszcie przestał wogóle czytać płyty.
Przy powrocie do 3,9 komunikat nadal sie pokazuje lecz rzadko, wiec postanowilem tak pozostawic i myslec powoli o zmianie napedu.

Pozdrawiam

kornelm

Użytkownik
Użytkownik
ja w samsungu dalem na 1.99 i smiga jak ta lala ;)

marceliii

Użytkownik
Użytkownik
U mnie wyglądało to tak że opór na potencjometrze odpowiedzialnym za dvd był równy 6.85 kohma .
Zmniejszanie oporu odbywało się po jego przekręceniu w lewo .
Próbowałem różnych wartości co 0.5 kohma aż do 3 kohm .
Niestety niżej nie oznaczało wcale lepiej , i tutaj się potwierdziło założenie że kalibracja nie polega na ustawieniu jak najwyższego napięcia , a jak najbardziej optymalnego , co w praktyce nie oznacza wyższego .
Po prostu koledze się trafiło że przy tak dużym czytało lepiej płyty .
Mogę się mylić , ale wypowiedzi kilku forumowiczów w tym temacie tą tezę potwierdzają .
:)
Mi zostaje powoli szukać nowego napędu .

godzia123

Świeżak
Świeżak
Witam,mam takie pytanie,czy da się ustawić laser w x-boxie bez tego urządzenia ??
np.w czasie gdy gra jest włączona to kręcić tą śrubeczką na laserze??
prosze o pomoc!!:(

yako

Użytkownik
Użytkownik
Nie, to nie jest Commodore gdzie ustawiałeś głowice :)
Niestety musisz sie zaopatrzyc w podstawowy miernik potrafiący mierzyć opór w niskich skalach.

Pozdrawiam

kusiu

Użytkownik
Użytkownik
Nie, to nie jest Commodore gdzie ustawiałeś głowice :)
Niestety musisz sie zaopatrzyc w podstawowy miernik potrafiący mierzyć opór w niskich skalach.

Pozdrawiam
hehe, no tak:D popieram w pełni :) Może być to też wina słabo wypalonej płyty, lub zabrudzonego lasera.. Za pomocy miernika podniesiesz go tylko na kilka miesięcy, po czym i tak wyląduje w koszu :)

godzia123

Świeżak
Świeżak
niech ktoś mi wytłumaczy jak to sie kalibruje czy ma być to robione przy włączonej konsoli itp.
i czy za pomocą ----> http://www.img.chh.pl/large_size/1255.jpg takiego miernika da się to zrobić??:)
pozdrawiam:)

godzia123

Świeżak
Świeżak
pliiiisssss pomóż ktoś

yako

Użytkownik
Użytkownik
Po pierwsze nie pisze sie posta pod postem. Od tego jest opcja Edytuj.
Po drugie. Jesli nie potrafisz dobrać najprostszego miernika z odzytem oporu, to mozesz sobie nie poradzic.
Poza tym czytając od początku ten post, dowiedziałbys sie w jaki sposob odczytac i zmienic na potencjometrze.

Poza tym nie ma reguły, czy trzeba wartość podniesc, czy zmniejszyć, Jednym działało tak, drugim działało tak.

Jesli chodzi o twoje pytanie: TAK, taki miernik może być.
Choc jesli dbasz o swojego xboxa i chcesz by ci posłużył jeszcze troche, to daruj sobie zmienianie wartośći na potencjometrze za zainteresuj się wymianą napędu w konsoli na nowy (oferty na allegro, badz w serwisach konsol)

Pozdrawiam

godzia123

Świeżak
Świeżak
ja wsadziłem nowy laser,podłączyłem,i jak wsadzam płyte to tylko na chwilke zakręci płytą i nic...czy to też trzeba kalibrować??(nie wyskakuje "brudna płyta")

yako

Użytkownik
Użytkownik
A jakie są jeszcze objawy ??
Jestes pewien ze zamontowałeś laser dokładnie z tego samego napedu ??
Oraz że został zamontowany poprawnie ??

Jesli nie chce ci czytac plyty zawsze mozesz sprobowac kalibracji lasera.

Pozdrawiam

godzia123

Świeżak
Świeżak
a tam jest jakaś pląba do zdjęcia na laserze albo coś takiego??

yako

Użytkownik
Użytkownik
a tam jest jakaś pląba do zdjęcia na laserze albo coś takiego??
Tego za bardzo nie rozumiem. Tym bardziej iz piszesz wczesniej ze wymieniales laser, a teraz sie pytasz czy są tam jakies plomby na laserze.
Jesli posiadasz jakies naklejki na laserze, to może to byc sticker gwarancyjny.

Do góry Bottom