Dlaczego Alan Wake pojawił się tylko na Xboksie 360?

Status
Temat zamknięty. Nie możn a w nim odpowiadać.
D

Deleted member 50854

Guest
To jasne - Microsoft wykupił ekskluzywność. Warto jednak dowiedzieć się, co o tym posunięciu sądzi Markus Maki z Remedy, który przy okazji zdradził parę ciekawych informacji o produkcji Alana Wake'a.




Gra miała pierwotnie pojawić się na wszystkie trzy platformy, PC, PlayStation 3 i Xboksa 360. Taka ilość sprzętów docelowych sprawiała ekipie prawdziwy ból głowy. Chodziło przede wszystkim o kwestie techniczne i stworzenie silnika śmigającego na każdym sprzęcie. Sprawa była istotna, bo nad enginem na początku dewelopingu pracowało raptem osiem osób. Były to czasy debiutów PS3 i X360 na rynku, Remedy nie chciało więc kupować jeszcze nie sprawdzonych silników graficznych. Sprawę rozwiązał Microsoft - wykupił u studia ekskluzywność. Wątpliwości związane z technologią zastąpiły wtedy obawy o biznesowe powodzenie całego projektu. Wyłączność ma swoje zalety, ale znacznie ogranicza dostępność gry.

Z perspektywy niecałego roku możemy powiedzieć, że Alan Wake nie zdołał się zbytnio wybić. Sprzedaż niewiele przekraczająca milion egzemplarzy nie jest dużym wynikiem, nawet w porównaniu do exclusive'ów na inne platformy.

Markus Maki mówi jednak, że studio zawsze chciało osiągnąć ambitne cele. Właśnie na nich koncentrowano 100% działań, dlatego też w grze nie ma np. multiplayera. Ten mimo małych "ambicji" przyciąga tysiące nowych graczy. A implementacja tego trybu w pozornie singlowych seriach typu Uncharted, BioShock czy Assassin's Creed udowadnia, że tryb wieloosobowy sprawdza się w najróżniejszych gatunkach.

Maki przyznał też, że strach przed kupnem jeszcze niesprawdzonego silnika od dewelopera third-party nie był dobrym rozwiązaniem. Wtedy wychodzono z założenia, że silnik bez "gry-wizytówki" nie jest godny zaufania. Wkrótce konkurencja pokazała jednak na co stać ich technologię. Możemy się domyślać, że chodzi np. o premierę Gears of War. Deweloper przyznaje, że pod względem technologicznym zostali całkiem szybko pokonani, choć nadal jest dumny z efektów świetlnych.

[Źródło: qj]
•• Dlaczego Alan Wake pojawił się tylko na Xboksie 360? | => Gamezilla.pl
 

Siwy96

Użytkownik
Użytkownik
Dlatego kupiłem xboxa :D
 

MartiiPL

Użytkownik
Użytkownik
Hmm w sumie zle i dobrze :p
 

meelman

Użytkownik
Użytkownik
No to fajnie,że mam taką grę tylko na klocka :)
 

NonbankSpace

Użytkownik
Użytkownik
No i dobrze że się pojawił na Xboxie ;D
 

Jechu

V.I.P
V.I.P
XBOX MANIAK
Użytkownik
Game Master
PSforum.pl
Alan Wake to silna karta przetargowa m$, dla tego tytułu warto kupić Xa :)
 

Pawepek

Użytkownik
Użytkownik
Ta gra jest wy****** w kosmos najlepsza gra obecnej generacji
 

bgszef

Banned
Ta gra jest wy****** w kosmos najlepsza gra obecnej generacji
Bez przesady
 

Altres

V.I.P
V.I.P
Użytkownik
Nie powiem fajnie się grało jeszcze na wakacjach tak wieczorem w całym domu ciemno cicho bo rodzina na wakacjach tylko telewizor świeci klimat się trzyma było nawet przyjemnie, więc szkoda że tak słabo się sprzedał.
 

Hextor

V.I.P
V.I.P
Użytkownik
Alan Wake to silna karta przetargowa m$, dla tego tytułu warto kupić Xa :)
Dla Alan'a i Gears of War'a oraz Forzy 4 - poza tym nie ma nic ciekawego :p
 

sid2007

Użytkownik
Użytkownik
Dla Alan'a i Gears of War'a oraz Forzy 4 - poza tym nie ma nic ciekawego :p
Plus masa świetnie przygotowanych na X360 gier multiplatformowych.
 

Mnih

XBOX MANIAK
XBOX MANIAK
Użytkownik
Dla Alan'a i Gears of War'a oraz Forzy 4 - poza tym nie ma nic ciekawego :p
dopisuj 'wg mnie'.

a co do Alana, to przeszedłem go 2 tygodnie temu, fabuła lepsza niż w niejednej świetnej książce. z niecierpliwością czekam na 2.
 

Marf

Użytkownik
Użytkownik
Ja jeszcze niestety nie ukończyłem Alana,ale grałem dużo (doszedłem do ostatniego odcinku i nie dalej nie grałem).
I z niecierpliwością czekam na dwójke :)
Fajny exclusiv,tylko szkoda,ze sie tak słabo sprzedał.
 

przemo55

Banned
Użytkownik
Na początku może nie sprzedawał się tak dobrze, jednak mam wrażenie, że MS podbudował kondyscję swojego exclusiva i sprzedawał go w wielkich ilościach z konsolami wraz z Forzą 3. A gra na prawdę godna polecenia każdemu, kto szuka w grze czegoś więcej niż przejdź - zapomnij
 

Kuba2255PL

Użytkownik
Użytkownik
Jeśli chodzi o Exy,to nie wymienienie Halo jest dla mnie zbrodnią,ale każdy ma swoje zdanie :)
 

DragonFly

Użytkownik
Użytkownik
powaznie gra naprawde wciagajaca jest :) Bardzo milo ze strony MS ze wykupila prawa do kodu:) (kawal dobrego kodu) brakuje mi tylko kinowki z w/w tytuly wyobrazacie sobie jaka by byla jadka ?
 

Patrolek PL

XBOX MANIAK
XBOX MANIAK
Użytkownik
Wg mnie to tylko Red Dead Redemption, Left 4 Dead 2 i oczywiście Alan Wake, wielka trójca wspaniałych gier, nie ma nic lepszego niż one :D
Chyba specjalnie dla Alana kupie 1100 MSP na te dodatki: The Signal i The Writer, tylko czy wie ktoś czy działają one z PL wersją?
 

Natirus

Użytkownik
Użytkownik
Nic dziwnego ze tak slabo sie sprzedal, dla mnie to byl niewypal roku. Tyle oczekiwania i nadziei, a dostalismy banalna i przewidywalna fabule, monotonna walke, a na plastikowa twarz glownego bohatera nie szlo juz patrzec :/
 

Uped

Użytkownik
Użytkownik
Gra całkiem spoko, nawet na moje wymagania, choć nie lubię takich... gier psychologicznych? Myślę, że exclusive powinno ograniczać się do np. konsol, bo gra na inną platformę to jest nieco źle. Szkoda, że God of War wyszło tylko na PS bo gra przednia.
 

novy66

Xbox One
Xbox One
Użytkownik
Liga XboxForum.pl
Grało się bardzo miło (1500GS jest :)). Jak dla mnie jedna z lepszych gier na Xboxa 360 :)
 
Status
Temat zamknięty. Nie możn a w nim odpowiadać.

Do góry Bottom