Muzyke i filmy? Można ściągać. Gry? To już kradzież

Status
Temat zamknięty. Nie możn a w nim odpowiadać.

mat1210

Użytkownik
Użytkownik
Kodeks Internetowy, który został wczoraj dołączony do "Rzeczpospolitej", wyjaśnia i prostuje wiele kwestii związanych z piractwem. I pokazuje, że ściąganie programów komputerowych jest karane, w przeciwieństwie do zasysania muzyki i filmów.

Piractwo to dyżurny temat branży od momentu uchwalenia ustawy o prawie autorskim, ale warto zwrócić uwagę na dołączony do wczorajszej "Rzeczpospolitej" Kodeks Internetowy, który w przystępny sposób objaśnia problematykę praw klientów sklepów internetowych i prawa autorskiego w internecie.Zgodnie z polskimi przepisami ściąganie plików z muzyką lub filmem to dozwolony użytek osobisty. I z tego tytułu użytkownikowi nie grozi odpowiedzialność karna, zaś odpowiedzialność cywilna "jest co najmniej wątpliwa" (co nie znaczy, że autor utworu nie może nas pozwać i wygrać w sądzie). Warunek - pliki nie mogą być udostępniane. Innymi słowy polskie prawo pozwala na pobieranie muzyki i filmów z sieci. Nie ma znaczenia, czy utwór znalazł się w danym miejscu sieci za zgodą twórcy, czy bez niej.


Kampanie reklamowe mają zwrócić uwagę na coraz powszechniejsze zjawisko ściągania plików z muzyką i filmami z internetu. Problem jednak w tym, że zawarty w niej przekaz jest nieprawdziwy.
Muzyki i filmów nie można jednak udostępniać, bo za to już grozi odpowiedzialność karna. Wszystko jedno, czy udostępnimy go w sieci peer-to-peer, czy na swoim koncie YouTube.

Z programami komputerowymi, do których zalicza się również gry, sprawa wygląda już inaczej.

Pobranie pirackiej wersji aplikacji grozi więzieniem. Tu nie można się bronić dozwolonym użytkiem osobistym. Programy komputerowe to również utwory. Są jednak chronione bardziej restrykcyjnie niż muzyka czy film czy teksty. Podstawowa różnica jest taka, że sankcje za czyny związane z programami zostały wpisane do kodeksu karnego.

Innymi słowy, prawo traktuje ściągnięcie gry jako kradzież. I zgodnie z art. 278 kodeksu karnego podlega karze od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Piractwo podpada też pod przepisy dotyczące paserstwa oraz rzecz jasna ustawę o prawie autorskim.

W grę nie wchodzi także przegrywanie programu bliskiemu znajomemu czy też członkowi rodziny. Obok sankcji karnych osobie, która ściąga pirackie wersje programów komputerowych, grozi oczywiście odpowiedzialność cywilna na ogólnych zasadach. Uprawniony może się więc domagać trzykrotności należnego wynagrodzenia. Osobie, która bezprawnie pobrała aplikację, trudno byłoby dowieść, że zrobiła to w sposób świadomy.

Reasumując - muzykę i filmy można sobie ściągać na własny użytek pod warunkiem, że ich nie udostępniamy, natomiast ściąganie lub udostępnianie programów wiąże się z odpowiedzialnością karną. W zasadzie nie bardzo rozumiem, skąd taki drastyczny podział, bo pewnie muzycy i filmowcy chcieliby jednak być traktowani tak jak twórcy softu.

Źródło: gamezilla.pl
 

Jechu

V.I.P
V.I.P
XBOX MANIAK
Użytkownik
Game Master
PSforum.pl
muzykę i filmy można sobie ściągać na własny użytek pod warunkiem, że ich nie udostępniamy, natomiast ściąganie lub udostępnianie programów wiąże się z odpowiedzialnością karną
Nie od dziś to wiadomo, że filmy i mp3 się ściąga z warezów, a nie z torrentów - wtedy nie udostępniamy plików :D
A czy to news, to nie wiem, bo obecna ustawa o prawie autorskim obowiązuje od '94 :)

Ściąganie mp3 z internetu legalne - Wiadomości i informacje z kraju - wydarzenia, komentarze - Dziennik.pl - wiadomości, informacje, rozrywka

Bo ty pijawa jesteś! :D /Bazajaytee
 

Mnih

XBOX MANIAK
XBOX MANIAK
Użytkownik
co za besens, to jest tak jakby pozwolili kraśc ze sklepów chleb, ale bułek już nie..
 

bercik121

Użytkownik
Użytkownik
Przynajmniej można kraść to co legalne :)
 

szychabarca

Użytkownik
Użytkownik
Polskie prawo jest tak dziurawe jak większość dróg, więc nie ma się co dziwić.
 

Hextor

V.I.P
V.I.P
Użytkownik
Śmieszne to prawo... "Bo to Polska, nie elegancja Francja" ;)
 

Bazajaytee

V.I.P
V.I.P
Użytkownik
Mnie się wydaje, że i tak nikt na to nie patrzy. Chociażby jaki procent Polaków ma oryginalnego Windowsa? To podstawa, nie mówiąc już o innych programach...
 
Status
Temat zamknięty. Nie możn a w nim odpowiadać.

Do góry Bottom