Odkryto poważną dziurę w popularnym serwisie. Każdy z nas mógł skasować całego YouTube’a

-=SETH=-

-= XBOX GOD =-
Członek Załogi
Administrator
XBF
Super Moderator
Xbox One
V.I.P
Pomocnik
XBOX MANIAK
Game Master
Liga XboxForum.pl
Achievement Hunter
PSforum.pl


Niewiele brakowało, a mielibyśmy internetowy armageddon, a świat do którego przyzwyczailiśmy się przez ostatnie lata, już nigdy nie byłby taki sam. Na szczęście zamiast zdetonować 3/4 naszego życia, pewien dobry człowiek postanowił po prostu zgłosić błąd firmie Google.

Brzmi trochę jak pewien artykuł z satyrycznego serwisu informacyjnego The Onion News Network mówiący o tym, że Obama każdego dnia musi powstrzymywać się przed sprawdzeniem, co się stanie, gdy zdetonuje wszystkie ładunki nuklearne USA. Fakt jest jednak faktem. YouTube do niedawna posiadał bardzo poważną dziurę w swoich skryptach, która pozwalała każdemu użytkownikowi na usunięcie dowolnego filmu znajdującego się na serwerach tej platformy. Można powiedzieć, że jako społeczność internetowa mamy sporo szczęścia, że ten problem odkryty został przez kogoś o zdrowych zmysłach. Wielu prawdopodobnie nie bałoby się sprawdzić, jak wyglądałby współczesny internet bez dobroci YouTube’a.

Wszystko zaczęło się od pewnego programu wprowadzonego w życie przez firmę Google w styczniu tego roku. Programiści biorący w nim udział mają za zadanie odnajdywanie słabych stron oprogramowania i serwisów będących własnością firmy. Wszystko po to, aby zapewnić większe bezpieczeństwo użytkownikom i ich cennym danym, które przechowywane są na dyskach należących do Google. Najlepsi „łowcy bugów” zostają nagrodzeni odpowiednimi kwotami pieniężnymi.

Jednym z takich śmiałków jest Kamil Hismatulin, który wybrany został w lutym do projektu mającego na celu przejrzenie kodu aplikacji YouTube Creator Studio. Po zaledwie paru godzinach przypadkowo natknął się na błąd logiczny, pozwalający mu skasować praktycznie każdy film za pomocą jednego prostego polecenia. Poniżej możecie zobaczyć filmik pokazujący jak przebiega cały proces. Generalnie nie łapię tego od strony technicznej, a tłumaczenie Kamila to dla mnie technologiczny bełkot niczym ze Star Treka. Sam fakt istnienia takiego niedopatrzenia, zwłaszcza że wykorzystać mógł je każdy, jest dosyć przerażający.


Przedstawiciel firmy Google potwierdził, że jest to prawda, a Hismatulin otrzymał nagrodę w wysokości 5000 dolarów. Programista podkreśla, że korporacja podeszła do sprawy bardzo profesjonalnie i zareagowała bardzo szybko na zgłoszenie. Błąd został już usunięty, więc nawet jeżeli spróbujecie go powtórzyć i skasować cały kanał Justina Biebera, to nie macie już szans na sukces takiej operacji. Trochę szkoda.

Czy nie czujecie się trochę zagrożeni tym, że takie błędy istnieją? No, bo mówimy tutaj tylko o YouTubie. Okej, strata tego serwisu i najśmieszniejszych filmików świata byłaby dosyć smutna i być może nawet uroniłbym męską łzę. Ale co by było, gdyby ktoś na przykład usunął wszystkie konta bankowe świata? Albo może coś mniejszego kalibru – pocztę elektroniczną. Jesteśmy tak bardzo przyzwyczajeni do koegzystencji z internetem, że nie wyobrażamy sobie już codziennego życia bez dostępu do sieci. Przynajmniej ja na pewno miałbym problemy z przystosowaniem się do takiego stanu rzeczy.

Jaka jest wasza opinia? Czy tego typu błędy stanowią poważne zagrożenie dla nas, czy w sumie strata jakiejś sieciowej usługi wcale nie byłaby dla ludzkości taka bolesna, jak mi się wydaje?

 

jary84

Użytkownik
Użytkownik
Strata taka czy inna zawsze jest bolesna.
Co nie zmienia faktu że są ludzie którzy wychodzą z założenia że zabezpieczenia są po to by je łamać. I zawsze będą, a to do czego wykorzystają pozyskane w ten sposób możliwości i wiedzę zależy tylko od nich.
 

Jacek Sławiński

Świeżak
Świeżak
5000 dolarów to chyba niewiele...
 

vtec fan

Użytkownik
Użytkownik
5000 dolarów to chyba niewiele...
Lepszy ryc niż nic... ja tam bym się cieszył
 

Kyron

Xbox One
Xbox One
Użytkownik
A ja bym nacisnął delete YT. 5k x 3,3 zł mało trochę. I uważam że nic wielkieg by się nie stało t nie apokalipsa jakaś i ludzie by nagrywali od początku.
 

Rob1N_PL

Xbox One
Xbox One
Użytkownik
Dolar nie jest po 3,3 zł ale fakt że to wciąż mało.

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
 

akir

Xbox One
Xbox One
V.I.P
Pomocnik
Użytkownik
PSforum.pl
3.8
 

mrok

Ryżownik
Ryżownik
Użytkownik
Jednorazowa nagroda za wykrycie jednego buga, wiec stawka calkiem przyzwoita.
 

Do góry Bottom