Pro Evolution Soccer 2009

Mariusz512

Użytkownik
Użytkownik

Zapowiedź gry:

Każde ze stanowisk z grą Pro Evolution Soccer 2009 w wersji na Xboksa 360 opatrzono na Games Convention informacją, że produkcja tokijskich programistów z Konami gotowa jest w 78%. Zasadniczo znaczy to, że w obecnym stadium rozwoju tytuł powinien być już jak najbardziej grywalny i oferować odbiorcom na tyle solidną dawkę emocji, na ile tylko to możliwe w dwa miesiące przed sklepową premierą. Istotnie – najnowsze dzieło Shingo „Seabassa” Takatsuki i spółki pozostawia niezatarte wrażenie: jeszcze nigdy japońska kopanka nie miała na tym etapie produkcji tak wielkich braków w stosunku do FIFY.

Na tle next-genowego wydania produkcji EA Sports spotkanie z PES-em na X360 jest zaskakująco dużym rozczarowaniem. Nie chodzi tu bynajmniej o spartańskie menusy z ikonami rodem z zeszłorocznej edycji czy niewyszukanym szrafem w tle, bo nie zwiastują one jeszcze żadnej tragedii, choć mogą być poczytane za pierwszy symptom nadchodzącej biedy.

Sprawy zaczynają przybierać naprawdę zły obrót po wybraniu jednej z kilku dostępnych reprezentacji (Brazylii, Włoch, Francji etc.), odczekaniu 30 sekund ładowania i przeniesieniu się na boisko. Na murawie w kolorze intensywnej zieleni biega 22 zawodników, z których jedynie dwójka nie zachowuje się podejrzanie – to bramkarze. Pozostali sportowcy robią wszystko, by w żaden sposób się nie wyróżniać. Brak im umiejętności pokazywania się na pozycjach i jakiejkolwiek chęci do pressingu. Podłączanie się obrońców do akcji trwa wieki, a gdy wreszcie uda się znaleźć kogoś na wolnym polu, nasz zawodnik… zagrywa do innego partnera.

Kompletnie zawodzi system długich podań po ziemi – w większości sytuacji piłkę otrzymują kryci napastnicy, nie zaś hasający przy linii bocznej skrzydłowi, których chcieliśmy uruchomić, widząc ich pozostawionych bez opieki. Podania są w wysokim stopniu zabugowane, co widać nawet po animacji piłkarzy. W chwili kopnięcia łaciatej w kierunku kolegi z zespołu zawodnicy mają tendencję do nienaturalnego pochylania się i wykonywania nogą ruchu, jakby – nie przymierzając – kosili zboże. Szału nie ma też w kwestii strzałów, gdzie zamiast nabierać rozpędu przed uderzeniem, piłkarze regularnie z powodu jakiegoś niewytłumaczalnego widzimisię stają nagle w miejscu i posyłają futbolówkę z czuba prosto w trybuny. W sytuacjach sam na sam trudno z kolei wyzbyć się uczucia, że powodzenie akcji zależy bardziej od szczęścia strzelającego niż faktycznych umiejętności gracza.

Również dośrodkowania nie wnoszą do mechaniki niczego dobrego. Wrzutki w pole karne trwają niemiłosiernie długo i piłka szybuje w powietrzu wysokim łukiem, jakby ktoś zapomniał ją dobrze napompować. Ze wszystkich możliwych ruchów najlepiej wypadają sprint oraz wślizgi, ale one same nie są w stanie nadrobić błędów rozgrywki, kiedy piłka odbija się od pięt zawodników albo rywale zderzają się ze sobą, będąc metr od niej. Błędy gonią jeden za drugim. Do tego dochodzi jeszcze baaaardzo (i jeszcze trochę) wolne tempo meczu, które nasuwa uzasadnione skojarzenia z PES-em 5, a już na pewno diametralnie różni się od przebiegu potyczek w Pro Evolution Soccer 2008.
Ekipie Konami udało się za to utrzymać poziom w kwestii grafiki, przy czym nie sposób uniknąć wrażenia, że oprawa wizualna jest nieco zbyt sterylna. Tym niemniej twarze największych gwiazd futbolu wyglądają realistycznie, a ich stroje nie pozostawiają nic do życzenia. Zmieni się to jednak, gdy reprezentacyjne koszulki zastąpią klubowe trykoty, ponieważ po raz kolejny PES będzie miał licencyjne braki, za sprawą których FIFA 09 zyska nad nim jeszcze jedną przewagę.

Po wstępnych testach tytułu na targach Games Convention trudno mówić o czerpaniu z gry tak dużej przyjemności jak w poprzednich latach. Więcej, grywalność i ogólna prezencja produktu jest jak na razie o wiele słabsza niż w next-genowej FIFIE 09. Kto wie, być może przedstawienie największych atutów tytułu autorzy zostawili sobie na ostatnie 22% developingu albo wszystkie wysiłki Konami skupiły się na wersji PC. Jeśli nie, w przyszłym roku „Seabass” znów będzie zmuszony ogłaszać światu, że PES powstaje zupełnie od nowa.

Zapowiedź z gry-online

Galeria : http://www.gry-online.pl/S026.asp?ID=6613

Filmy : http://www.gametrailers.com/game/10157.html
 

Mr.Hankey

V.I.P
V.I.P
Użytkownik
Odp: Pro Evolution Soccer 2009

Coraz bardziej boję się o nowego PES'a... Ale mimo wszystko ciągle mam nadzieję...
 

rymcio1987

V.I.P
V.I.P
Użytkownik
Odp: Pro Evolution Soccer 2009

No i stało się .. Konami przegrywa z EA .. oglądając filmiki z fifki 09 poprostu nie mogę uwierzyć że EA zrobi/zrobiło taką wspaniałą kopankę !!!
 

Ragada

Użytkownik
Użytkownik
Odp: Pro Evolution Soccer 2009

Tym razem PES zostanie totalnie zmiażdżony :]
 

miszczyn

Użytkownik
Użytkownik
Odp: Pro Evolution Soccer 2009

Fifa zawsze była lepsza od PESA.
 

arni100

Użytkownik
Użytkownik
Odp: Pro Evolution Soccer 2009

ja wstrzymam sie z oceną do ukazania sie obu tytułów bo wtedy dopiero przekonamy sie jak to wszystko wygląda i jaki będzie gameplay choć muszę przyznać że pierwszy raz fifa zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie pozdro !!
 

seba1415

Użytkownik
Użytkownik
Odp: Pro Evolution Soccer 2009

No nie no na X360 fifa na BANK zmiecie PES 2009 ale na kompa nie ma szans ta sama telenowela co rok.
Co do tego że fifa zawsze była lepsza od PES'a moze pod względem licencji jednak PES ządził na PS2 i Xbox ahhh ten doskonały PES 04 na xobx'a pierwszej generacji...
 

Do góry Bottom