Wentylator na obudowie HIT czy MIT!!! sprawdzenie

lejtek

Użytkownik
Użytkownik
Dziś pobawię się w pogromcę mitów, a na warsztat wezmę oklepany już temat: „Czy dodatkowy wentylator na obudowie xbox’a daje niższą temperaturę?”
Przeczytałem na ten temat setki postów obejrzałem dziesiątki filmików na youtube i mimo wszystko nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Postanowiłem przekonać się na własnej skórze. Zaznaczam, że nigdy wcześniej nawet nie otworzyłem obudowy mojego ixa więc byłem zupełnym laikiem.
Najpierw testy. Temperaturę sprawdzałem w FSD jak w dashlunchu i były one bardzo zbliżone.
CPU – 56*C GPU – 58*C MEM – 59*C
Wentylator tylny „BRUSHLESS” ustawiony w FSD na 65% (wył niemiłosiernie).

Co zrobiłem:
1) Wymieniłem pastę termoprzewodzącą na CPU i GPU - dało to niewielki spadek temperatury okoł1*C na CPU i GPU ale zawsze coś.

2) Wstawiłem osławiony wentylator na górną część obudowy, nad radiatorem GPU i częściowo CPU (płyta główna – falcon). 80x80x25 „Tacens Aura II” wybrałem go ponieważ jest praktycznie bezgłośny. I tu wielkie zdziwienie bo temperatura spadłe niebotycznie. Uzyskałem wyniki na ustawieniu w FSD auto: CPU – 50*C GPU – 53*C MEM – 56*C. Hałas spadł. Podczas grania (około 2h) wentylator w niektórych momentach zwiększa obroty ale temperatura nie przekroczyła 60*C (da się to ustawić w daschlaunchu 3.02 nie wiem jak w starszych wersjach).

3) Wyciąłem metalową kratkę za wentylatorem. Plastikowej nie ruszałem (trochę mi jej szkoda:p)

4) Wymieniłem również tylny wentylator na Nidec (kupiony u użytkownika „Akir” polecam) który jest naprawdę dużo cichszy. Temperatura nieco wzrosła ale o jakieś 0,5*C. Natomiast jest teraz cisza i spokój.
Byłem bardzo sceptycznie nastawiony do tego wentylatora ale wyniki pozytywnie mnie zaskoczyły. Fakt że trochę szpeci to obudowę ale najważniejsze, że daje wymierne korzyści.


Co planuję jeszcze zrobić:
Przy najbliższej okazji spróbuję dodać podkładki termoprzewodzące na RAM od spodu. I myślałem jeszcze o zrobieniu dodatkowego tunelu do tego zewnętrznego wentylatora (tak aby wdmuchiwane powietrze nie rozchodziło się po obudowie tylko było skierowane wprost na radiatory i kierowało się prosto do oryginalnego tunelu.
Robiłem to bardziej z nudów niż z wyższej potrzeby. Nie łudzę się, że ustrzeże mnie to przed RRODem. Głównym celem było raczej uciszenie klocka co się udało. Pisząc te wypociny chciałem odpowiedzieć na pytanie, czy dodatkowy wentylator coś daje, opierając się na własnych doświadczeniach (zauważyłem, że wielu ludzi na różnych forach uważa się za ekspertów i bez żadnego doświadczenia krzyczą, że to nic nie da).

A tu jak wygląda mój brzydal:p

http://imageshack.us/photo/my-images/515/img20120711123107.jpg/
 

koba144

Świeżak
Świeżak
Tez sobie sprawiłem wentylator na górnej obudowie i temperatura spadła o 5 stopni niby nic ale zawsze coś...no i fajnie świeci wieczorem...

a tu tak to wyglada....

http://img860.imageshack.us/img860/8895/1004051.jpg

i jak świeci

http://img850.imageshack.us/img850/9506/1004050d.jpg
 

krisr77

Pomocnik
Pomocnik
Użytkownik
maly ten wentylator i nie tam gdzie trzeba. 14cm bezposrednio nad GPU (niestety do tego trzeba miec RGH i wywalic calkiem naped) i temperatury by ci spadly do 40-45 stopni :)
 

ESLORD

V.I.P
V.I.P
Pomocnik
XBOX MANIAK
Użytkownik
imo lepiej puścić większy prąd na wentylator, będzie szybciej kręcił. Kto ma RGH ten wie o co mi chodzi.
 

lejtek

Użytkownik
Użytkownik
mam rgh i bawilem sie ustawieniami wentylatora ale żeby mieć sensowna temp. musialem dać wentyle na 65% a to wydawało z siebie straszne dźwięki, a jak pisałem głównie chodziło mi o ciszę

Wysyłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk 2
 

Piotrek ELO

Użytkownik
Użytkownik
Mam pytanie bo posiadam falcona bez przeróbek (ani LT ani RGH) i chciałbym wiedzieć skąd dać zasilanie na ten wiatraczek i jaki byście mi wiatrak polecili ?
 

Do góry Bottom