X-Clamp / RROD / Poprawa chłodzenia

offtopic

Użytkownik
Użytkownik
RROD - głównym czynnikiem wpływającym na tą awarię są bezołowiowe kulki/luty BGA pod GPU/CPU, które są mało elastyczne. Podczas nagrzewania i ochładzania laminat płyty głównej zaczyna się naprężać przez co luty zaczynają pękać co objawia się magicznym RROD. reballing reflow

Pęknięte luty RROD:


Luty OK:




Co będzie potrzebne: - wymiana pasty oraz uszczelnianie tuneli
Pasta termoprzewodząca - ARCTIC SILVER 5, ARCTIC CERAMIQUE(nie przewodzi prądu) lub jakaś inna - ja używam MX2
kawałek tekturki lub czegoś podobnego
Taśma izolacyjna
nożyczki ;)
waciki lub miękka ściereczka
....



Po otwarciu obudowy >> http://x360iso.org/poradniki-sprzet/3761-demontaz-obudowy.html przystępujemy do wymontowania napędu oraz zdjęcia białego tunelu powietrznego. Następnie należy oczywiście zdjąć radiatory na GPU oraz CPU, które przymocowane są do mocowania w kształcie litery X na rewersie płyty głównej.



W tym celu będzie potrzebny nam mały śrubokręt, który wkładamy miedzy „bolec”, a zagięcie na końcu mocowania X i odginamy śrubokręt tak, aby zdjąć mocowanie z bolca.

Następnie postępujemy podobnie z zaczepem obok (nie z przeciwległym).
Zalecana jest szczególna ostrożność, bo w przypadku przerwania ścieżek na płycie głównej naprawa nie będzie taka łatwa.

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=dDAW_tRiGTU[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=yB1puVUdd7c&feature=related[/YOUTUBE]


Po pomyślnym zdjęciu radiatorów należy oczyścić je ze starej pasty, która mocna przylega do radiatora. Do tego celu można użyć szpachelki plastikowej, karty kredytowej lub czegoś podobnego. Pastę zdzieramy delikatnie, aby nie zarysować podstawy radiatora. Po tym zabiegu możemy przemyć podstawę stykającą się z chipem np spirytusem.









Następną operacją jaką zrobimy będzie oczyszczenie GPU oraz CPU. W tego celu można użyć również szpachelki, a następnie wacików
lub miękkiej ściereczki nasączonych spirytusem lub specjalistycznym preparatem - ArctiClean. Robimy to delikatnie, aby nie ukruszyć rdzenia.







Po usunięciu wszelkich pozostałości pasty, nakładamy nową warstwę pasty termoprzewodzącej na rdzeń GPU,
CPU oraz radiator w miejscu styku.







Nakładamy tylko niewielką ilość i rozprowadzamy np szpachelką plastikową zaś pozostałości wystające poza krzemowy rdzeń oczyszczamy, aby nie doszło do zwarcia...
Możemy również nałożyć pastę na dwie kostki pamięci stykające się z radiatorem GPU.

Tak wygląda źle nałożona pasta, pozostałości należy oczyścić.






X-CLAMP - ANTY RROD

Będzie nam potrzebne:
a) M5-.80 x 10 śruba - 8 sztuk
b) podkładka nylonowa #10 - 16 sztuk
c) podkładka metalowa 5mm - 16 sztuk


d) gąbki dystansowe/samoprzylepna taśma piankowa - rolka wystarczy ;)


e) klucz szczękowy/szczypce lub coś podobnego

Następnie odkręcamy np. szczypcami bolce z radiatora GPU oraz CPU - kręcimy w przeciwną stronę do ruchu zegara.


Możemy dodatkowo przylepić gąbki dystansowe, która zapobiegają ukruszeniu rdzenia(żółte kółeczka odpowiadają miejscom przylepienia gąbek):




Teraz przyszedł czas na przykręcenie śrubek wraz z nakładkami do PCB, będą one zastępowały “X” clamp. Postępujemy wg poniższej ilustracji:



Rewers płyty
- śruba
- podkładka metalowa 5mm
- podkładka nylonowa #10
PCB
- podkładka nylonowa #10
- podkładka metalowa 5mm

Wypełniamy wszystkie cztery dziurki ;), a następnie przykładamy radiator i przykręcamy LEKKOśrubki do radiatora, MOCNO NIE DOKRĘCAMY. Z radiatorem od CPU robimy tak samo.

Gdy obydwa radiatory są zamontowane wkładamy płytę główną do koszyka, montujemy Power Button ze światełkami(moduł RF), aby zobaczyć stan konsoli. Podłączamy również napęd, kabel A/V oraz zasilanie. Wentylatorów nie podłączamy.
Włączamy konsolę i odczekujemy ~2 minuty(może trochę dłużej), status konsoli powinien się zmienić na 2 czerwone światełka, czyli przegrzanie konsoli.
Wyłączamy konsolę, wyjmujemy płytę główną z koszyka i dokręcamy mocno śrubki mocujące radiatory, ale z rozwagą, aby nie ukruszyć rdzeni. Montujemy wszystkie graty, czyli wiatraki, napęd, koszyk itp i sprawdzamy czy konsola działa poprawnie.

Modyfikacja ta nie zapewnia 100% naprawienia konsoli!!!.


Instrukcja youtube:

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=7F6iKy8ALOQ&feature=channel[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=BZeBl7vmm7I&feature=channel[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=gXPGovugs3M&feature=channel[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=xq23kcSbRfg&feature=channel[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=Wcl0jDVrX_w&feature=channel[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=x_B5sLLLam0&feature=channel[/YOUTUBE]
-------------------------------------------------------------------------------------------
Po wszystkim przystępujemy do zamontowania radiatorów, przytwierdzamy je delikatnie do bolców mocowania, aby nie ukruszyć krzemowego rdzenia.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Teraz przychodzi czas na założenie tunelu powietrznego i uszczelnienie go izolacją oraz radiator na GPU kawałkiem tekturki... wymiar radiatora to 90x70mm.

Wszytko jest pokazane poniższych na zdjęciach.







Następnym krokiem ku obniżeniu temperatury i poprawy cyrkulacji powietrza jest usunięcie "siatki" przez, którą próbuje się wydostać gorący strumień powietrza. Aby to zrobić potrzebny będzie nam przecinak lub dremel.

Wycinamy jak poniżej, wydajność powinna się zwiększyć o jakieś 10-15%, przy czym wentylatory powinny mniej hałasować - na zdjęciu są widoczne wentylatory firmy Talismoon.








Zmiana nadpęcia wentylatorów na... cdn... - Nie jest to końcowa wersja, brakuje paru szczegółów.


Aby zmienić napięcie wentylatorów ze standardowych 5V na wyższe możemy skorzystać z paru sposobów.

1. Nie wymaga wymiany wentylatorów.

V1.0 Xenon:
Napięcie można ustawić niezależnie, czyli inne dla wentylatora GPU oraz CPU.

Aby uzyskać 12V należy połączyć ze sobą zaznaczone punkty, mamy do wyboru punkty na awersie lub rewersie płyty:

Rewers płyty:
Punkt: Żółty=12v Czarny=CPU Czerwony=GPU



Jeżeli ktoś jeszcze nie wie o co chodzi to zdjęcie powinno rozwiać wątpliwości:



Awers płyty:
GPU - czerwona linia, GPU - czarna linia



--------------------------------------------------------------------------------------------

Aby uzyskać niższe napięcia, należy przeciąć kabelek od wentylatorów oznaczony "ground" czyli kolor czarny oraz brązowy i poprowadzić z wentylatora do przedstawionych poniżej punktów. (wymagany mod 12V)


Napięcie - 7V



Napięcie - 9V

V2.0 Zephyr, V3.0 Falcon, V4.0 Opus & V5.0 Jasper:

W przypadku nowszych rewizji płyt głównych linia zasilająca jest wspólna zarówna dla CPU jak i GPU, więc nie jest możliwe ustawienie 12V dla GPU, a dla CPU 5V.

Należy połączyć ze sobą dwa punkty jak na zdjęciu i tu też mamy do wyboru po której stronie płyty głównej chcemy lutować - czerwona linia:

Rewers płyty:



Awers płyty:



--------------------------------------------------------------------------------------------

Aby uzyskać niższe napięcia, należy przeciąć kabelek od wentylatorów oznaczony "ground" czyli kolor czarny oraz brązowy i poprowadzić z wentylatora do przedstawionych poniżej punktów. (wymagany mod 12V)

Napięcie - 7V



Napięcie - 9V

(Wentylatory Sunon oraz Nidec mają odwrócone zasilanie)


2.
Drugim sposobem jest pociągnięcie napięcia z głównego gniazda zasilania. Można dzięki temu uzyskać napięcie o wartości 12V, a następnie niższe przy użyciu odpowiedniego rezystora(20 Ohm 5W) lub potencjometru, można również użyć taniego regulatora ZALMAN FAN MATE 2.

Wystarczy przylutować tylko kabelek do żółtego punktu 12V, oraz drugi kabelek do czarnego punktu GND, a następnie poprowadzić do wentylatora...



żółty punkt = 12V
czerwony punkt = 5V Standby - czyli nawet po wyłączeniu konsoli napięcie płynie, dopiero po wyłączeniu zasilacza napięcie zanika.
czarny punkt = ground (GND)

Schemat poniżej:


3.
Jeżeli nie chcemy nic lutować to wystarczy pociągnąć zewnętrzne zasilanie do wentylatora np z zasilacza uniwersalnego ze skokową zmianę napięcia - jest tego masa na allegro. Wymagane jest tylko wolne gniazdko.

Ogradzam używania przeróżnych Intercoolerów, ponieważ wnoszą więcej złego niż dobrego:


Oraz nie radzę czerpać napięcie z kabla zasilającego DVD, ponieważ również występują przeróżne problemy.



blabla
Delta (Bardzo głośny)
Dc Brushless (Głośny)
Nidec (Cichy)
Sunon (Cichszy od Dc Brushless, ale głośniejszy od Nidec, czyli pośrodku)

1 GND Blue
2 V+ Brown
3 GND Black
4 V+ Red

V+ Starts at +5.4 VDC and climbs to +11.8 VDC within 30 sec of power on
 

bujemuje

Użytkownik
Użytkownik
czekam na CDN . jak cos to podaj jak zrobic na 8v bo przy 12v chodza jak suszarki .
 

Maciek797

Użytkownik
Użytkownik
wlasnie czekam jak zmienic napiecie na 8 V i ta izolacja na radiatorach nie bedzie sie topic ? Chyba jednak sam tego nie zrobie wole kupic jaspera i miec spokój ;]
 

offtopic

Użytkownik
Użytkownik
Mały update.
 

bujemuje

Użytkownik
Użytkownik
o tak wlasnie czy czasem klej z tasmy izolacyjnej sie nie stopi i nic nie zrobi albo czy cala tasma sie nie stopi ?
 

offtopic

Użytkownik
Użytkownik
Nie powinno być z tym problemu, ale jak ktoś się boi to od czasu do czasu zawsze można zajrzeć do konsoli czy izolacja trzyma.
 

miedzianek

Użytkownik
Użytkownik
co do tych tekturek/tasmy...toz to jak mikrofalowka sie robi
 

Danke

Użytkownik
Użytkownik
Do autora: Szykujesz jakąś aktualizacje poprawy chłodzenia? Bo czekam ;]
 

offtopic

Użytkownik
Użytkownik
A co chcesz konkretnie zobaczyć jeszcze w tym tutku ??
 

Danke

Użytkownik
Użytkownik
Coś co zabezpieczy przed RRoD'em??
 

przemek2205

Świeżak
Świeżak
Witam mam pytanie o co chodzi (wymagany mod 12) ja mam tą nową płytę i wentylator brushless i trzeba czarny"GND" odciąć czy któryś z + i podłączyć
 

offtopic

Użytkownik
Użytkownik
Coś co zabezpieczy przed RRoD'em??
Czyli jakiś X-Clamp.
Witam mam pytanie o co chodzi (wymagany mod 12) ja mam tą nową płytę i wentylator brushless i trzeba czarny"GND" odciąć czy któryś z + i podłączyć
Na początku musisz zrobić moda 12V(jest on wymagany aby uzyskać niższe napięcie), a następnie przeciąć kabelki GND(czarny i brązowy) i z wentylatora przylutować do punktu 7V lub 9V w zależności jakie napięcie chcesz uzyskać.
 

przemek2205

Świeżak
Świeżak
a ten mod 12 to jest jeden ze sposobów (awers płyty,rewers płyty) i trzeba te dwa awers i rewers przylutować czy jeden z nich wybrać pozdrawiam
 

offtopic

Użytkownik
Użytkownik
Tylko jeden z nich.
 

Danke

Użytkownik
Użytkownik
Tak, Chodzi mi o X-clamp'a
 

miedzianek

Użytkownik
Użytkownik
no wlasnie,o co chodzi z xclampem?jak mam konsolke z 2006 to przyda sie czy moge zyc bez niego?
 

bliss

Użytkownik
Użytkownik
dopiero teraz, kiedy ktos odwiezyl ten tutorial wpadl mi w rece, swietny, mam w planie mala modernizacje konsoli poto by ja zabezpieczyc przed RRodem, podziekowania dla offtopic, ladnie wszystko prezentujesz, przyczniasz sie spolecznosc fanow X-kloca, mala sugestia z mojej strony gdybys stworzyl swoj kanal na youtubie i wszystko prezentowal w zgrabnie przygotowanych filmach,mogloby to jeszcze bardziej do nas przemawiac ze swojej strony napewno sledzilbym to co sie dzieje na tym kanale regularnie dodajac go do subskrypcji, myslales o tym ?
 

offtopic

Użytkownik
Użytkownik
Tak, Chodzi mi o X-clamp'a
Dałem mały update.

dopiero teraz, kiedy ktos odwiezyl ten tutorial wpadl mi w rece, swietny, mam w planie mala modernizacje konsoli poto by ja zabezpieczyc przed RRodem, podziekowania dla offtopic, ladnie wszystko prezentujesz, przyczniasz sie spolecznosc fanow X-kloca, mala sugestia z mojej strony gdybys stworzyl swoj kanal na youtubie i wszystko prezentowal w zgrabnie przygotowanych filmach,mogloby to jeszcze bardziej do nas przemawiac ze swojej strony napewno sledzilbym to co sie dzieje na tym kanale regularnie dodajac go do subskrypcji, myslales o tym ?
Dzięki, ale nie mam czasu w domu na youtube, a że w pracy mam trochę więcej czasu dla siebie to opisze, to i owo.
 

miedzianek

Użytkownik
Użytkownik
dzieki za ten nowy poradnik!tego szukalem :D

PS.Mozesz mi powiedziec w jakim sklepie qpic te podkladki metalowe/gumowe?
 

Ziomek922

Świeżak
Świeżak
Ja kupiłem w Castoramie wydałem na wszystko 5,40 ;p
moje może troche głupie pytanie ale wole się wcześniej spytać zanim zrobie:
śruby są troche większe niż otwory w obudowie a na 1 zdjęciu jest przełożona śruba przez metalowy koszyk tzn chodzi mi o to czy musze rozwiercić czy coś ten koszyk by śruba weszła czy nie jest konieczne mocowanie do tego koszyka ??
 

Do góry Bottom