X-Clamp / RROD / Poprawa chłodzenia

pako00

Świeżak
Świeżak
W tym poradniku przy zmianie napiecia na wentylatorach, brakuje fotek przy xenonie dla 7v i 9v. Mógłb7y ktos to uzupełnić bo chaciałbym zrobić 7V bo 12 strasznie głośno chodzi.
 

graveler

Użytkownik
Użytkownik
Witam,
zamierzam dołożyć dodatkowe chłodzenie do swojej 360-tki, nad mały radiator GPU i częściowo nad radiator CPU - podobnie jak zrobił to Daniu. Obecnie założyłem na zewnątrz wiatrak 120mm. Ale nie podoba mi się za bardzo to rozwiązanie i chciałbym wcisnąć bezpośrednio pod obudowę jakiś mniejszy wentylator, np. 80mm x80mm x10mm. Oczywiście z góry zrobię otwór na który zrobię maskownice. Mam obecnie na CPU aluminiowy radiator, który prawie dotyka górnej obudowy i muszę go przyciąć z góry lub założyć ten z heatpipe (krótszy). Nie chcę żeby wentylator wystawał z obudowy...

W związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy mogę przyciąć z góry ten aluminiowy radiator bez wyjmowania go z płyty, czy lepiej nie ryzykować i zdjąć go w celu przycięcia?

2. Jeśli zdejmę radiator, to czy przy ponownym składaniu użyć oryginalnych blaszek, czy skręcić go na popularne śrubki (X-clamp)? Boję się że te blaszki nie będą dociskały wystarczająco radiatora po pierwszym rozebraniu...

3. Jaki maksymalny wiatrak da się włożyć pomiędzy radiator i przód obudowy przy założonym radiatorze z heatpipe? Daniu masz 50x50 - da radę wcisnąć większy bez dodatkowych przeróbek?

4. Na spodzie mojej płyty głównej nie ma gumowych thermopad'ów - dokupić je i założyć czy są zbędne, jeśli nie było ich w oryginale? Słyszałem o sposobie z gumkami do wycierania, ale nie wiem czy są lepsze np od tych:
http://allegro.pl/th...1256815619.html

5. Czy mogę założyć ewentualnie chłodzenie tylko na pamięci w górnej części obudowy, a pamięci na spodzie płyty zostawić bez niczego?

6. Czy mogę całkowicie pozbyć się tej blachy co jest na spodzie górnej obudowy??

Z góry serdeczne dzięki za pomoc. Jak skończę przerabiać konsolę to na pewno się pochwalę, bo póki co 1200mm na górze obudowy to żadna nowość :)
 

opeael2

Pomocnik
Pomocnik
XBOX MANIAK
Użytkownik
PSforum.pl
Suchajcie

gdzieś na forum slektrody znalazłem taka fotkę

http://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/pict0036_8725.jpg

czy takie rozwiązanie ( ten wiatrak nad gpu) cos daje?? czy jakbym jeszcze uszczelnił kartonikiem to ciepłe powietrze byłoby lepiej odprowadzane do tych wiatrakow z tyłu konsolki??

co o tym myslicie??
 

graveler

Użytkownik
Użytkownik
Ja zrobiłem następujące modyfikacje w celu zabezpieczenia konsoli przed RROD'em - nigdy go nie miała i mam nadzieję, że nie będzie miała :)

Modyfikacje:
- wymieniłem pasty na CPU i GPU (Arctic MX2)
- spolerowałem radiatory
- założyłem miedziane i aluminiowe radiatory na pamięci i układy pod napędem (hana/ana)
- nowe, ulepszone thermopady na pamięci pod płytą główną
- wiatrak 40mm na radiator CPU i 60 mm nad heatpipe od GPU - przymocowany do spodu górnej obudowy
- okno + diody punktowe i tylko 2 - nie chciałem robić choinki :p - diody są podłączone pod 5v i dodatkowy włącznik, więc jeśli konsola jest podłączona do prądu to można ją podświetlić bez włączania konsoli :D
- ulepszony tunel odprowadzający ciepło - podzielony na 2 części i założona metalowa osłona na GPU - przedłużony tunel i dodatkowy radiator :)
- wycięta tylna część metalowego koszyka w celu lepszego przepływu powietrza




 

opeael2

Pomocnik
Pomocnik
XBOX MANIAK
Użytkownik
PSforum.pl
graveler mam parę pytanek....może laicznych ale wole spytac....
w jakim celu poleruje sie radiatory?? żeby lepiej odprowadzały ciepło z pasty i procesorow?? i czym to zrobić??
ten wiatrak z boku radiatora na cpu ma za zadanie pchać cieple powietrze ku tylnych wiatrakow które je wyciągaja??
aha no i jakie ma zadanie ten wiatraczek w odudowie?? wyciągać ciepłe powietrze z heatpipe poza obudowe??

pozdrawiam
 

graveler

Użytkownik
Użytkownik
1. dokładnie po to by pasta lepiej przewodziła ciepło - w każdym miejscu styku radiatora z rdzeniem procka grubość jej warstwy jest taka sama - poleruje na szkle (równa powierzchnia) papierem wodnym kolejno od 400 do 1500 kończąc.
2. Wiatrak 40mm jest na tyle radiatora i pobiera chłodne powietrze z wentylatora na obudowie, chłodząc radiator, jednocześnie "pcha" ciepło z radiatora do tylnych wentylatorów
3. Ten w obudowie 60mm zaciąga chłodne powietrze z zewnątrz do środka konsoli, i chłodzi heatpipe oraz częściowo radiator na CPU

nie polecam montownia wiatraków z przodu obudowy które miałyby wyciągać powietrze. Nie można zaburzać cyrkulacji powietrza w środku konsoli, więc najlepiej ustawiać wiatraki tak żeby pchały powietrze z przodu w stronę tyłu obudowy. Takie jest moje zdanie.
 

opeael2

Pomocnik
Pomocnik
XBOX MANIAK
Użytkownik
PSforum.pl
aha ale można chyba zamiast takiego na odudowie przykręcić mały wiatraczek bezpośrednio do heatpipe?? aha i jak rozwiązałeś kwestie zaislania tych wiatraczkow??
 

graveler

Użytkownik
Użytkownik
Tak. jak najbardziej można tak zrobić, miałem tak zrobione za pierwszym razem. Ale ten przykręcony do obudowy bierze powietrze z zewnątrz więc lepiej się to sprawdza. Co do zasilania to zobacz zdjęcie 2 i 3 - wyprowadziłem wtyczkę z molexem od kompa,a potem dałem przejściówkę z molexa na 3 pin - coś takiego: BRAK ZŁĄCZ 3 PIN? SZYBKIE ROZWIĄZANIE = AAB C12 (1312623847) - Aukcje internetowe Allegro
Masz od razu 12v i 5v - ja użyłem 12v do wentylatorów i 5v dla diod podświetlających obudowę, tylko trzeba zastosować włącznik dla 5v,bo jest na standby, czyli jak tylko włożysz wtyczkę do kontaktu to podaje prąd.
Schemat jak podłaczyć molexa znajdziejsz w necie, jak nie to mogę podesłać Ci zdjęcie na miala.
 

pawelekk25

Świeżak
Świeżak
ktos zakladal inne wiatraki zamist orginalnych bo ceny uzywek sa kosmiczne a talismoon whisper nie ma juz chyba nigdzie ktos pisal ze pasuja 60mm bo akurat znalazlem po dobrej cenie sa troche glosniejsze od orginalnych ale maja 7000tys obrotow a nie 4500
 

spin997

Użytkownik
Użytkownik
Świeżak
Witam
Mam pewien problem. Tzn nie wiem czy to jest problem czy tak powinno być :p Moja konsolka jakiś czas temu dostała RRODA (zimne luty). Oddałem ją do serwisu ale tam powiedzieli że mogą naprawić ale nie dają żadnej gwarancji ile pochodzi. Powiedzieli że równie dobrze może działać tydzień i rok... oddałem. Naprawili... i pochodziła tydzień :p 70pln poszło... Zrobiłem mod z gumkami i ku mojemu zdziwieniu konsola działała jakieś pół roku. Teraz znowu wyskoczył RROD.

Wymieniłem pastę termoprzewodzącą, zrobiłem xclamy, wyciołem tylnie siateczki oraz uszczelniłem chłodzenie taśmą izolacyjną. W zabawe z lutowaniem wiatraczków się nie bawiłem ponieważ nie gram zbyt dużo i nigdy nie miałem problemu z przegrzaniem konsoli.

Ale do rzeczy :p Po tych wszystkich czynnościach wiatraki zachowują się nieco dziwnie. Tzn strasznie głośno chodzą. Zaraz po włączeniu konsola działa tak jak wcześniej ale po jakiś 2-3min wiatraki zaczynają szaleć. Na razie grałem max 1h i nic się nie stało. Tylko te wiatraki strasznie głośno działają. I tu moje pytanie. Czy to normalne? A może za mocno dokręciłem radiatorki do CPU i GPU?? Albo wręcz odwrotnie. Dałem za grube podkładki i radiatorki dokręcone są za lekko?

pozdrawiam i liczę na pomoc :)
 

FRUNEK1

Banned
Użytkownik
ten poradnik mi bardzo pomógł.naprawiłem tym swoją konsolę i dodałem jeszcze wentylatory firmy Talismoon i działa już 3 lata
 

f1older

Xbox One
Xbox One
Użytkownik
nie wiem, na ile skuteczna jest ta metoda w tutejszym tutku, ale korzystałem z niej i moja konsola powstała, po wigilijnym rrodzie. :)
btw, teraz już chyba jestem pełnoprawnym pro-userem xboxa, skoro się już na swojego pierwszego rroda załapałem. :D
generalnie, dość dziwny przypadek miałem, bo rrod pokazał mi się nie po jakims dłuższym katowaniu, a po wgraniu(bezproblemowym) emu xboxa 1szego. shenmue2 uruchomiłem, pograłem kilkanaście minut, po czym chciałem resnąć konsolę, by RedDeadR włączyć. i już się tylko rrod pokazał.
zrobiłem wszystko wg tutka(włącznie z xclampem, i wymianą pasty. nic więcej), i konsola po pierwszych wahaniach zatrybiła. katowałem ją ponad 6 godzin, i teraz się nawet zbytnio nie nagrzewa. uruchamia się elegancko, dziś też się uruchomiła, kiedy zimna była.
konsola w sumie za free mi wpadła, więc się nie pochlastam, jak znowu padnie. aby z miesiąc jeszcze pochodziła. :D
 

darnokPL

Użytkownik
Użytkownik
Na tym forum jest wszystko :D
 

rufus1977

Użytkownik
Użytkownik
Szybkie pytanie ,jaki jest rozstaw otworów w radiatorach?
Mam zamiar zstosować inne radiatory ,zanim rozgrzebie konsole chcę przygotować sobie części.
 

graveler

Użytkownik
Użytkownik
6 cm od środka otworu

 

rufus1977

Użytkownik
Użytkownik
Czyli cooler z LGA 775 się nie nada ,trzeba coś pokombinowac.
 

KNAR

Użytkownik
Użytkownik
Najtaniej chyba będzie wsadzić radiator z cpu na gpu, wyprowadzić napęd na zewnątrz jak go potrzebujesz i dodać jeden/dwa wentyklatory nad radiatory.

Coś takiego


Tylko tutaj gość trochę uciął radiator na cpu aby wentylatory do obudowy się zmieściły.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

adrian199002

Użytkownik
Użytkownik
Moja konsola znajduje się w takim położeniu

Na xboxie leży dekoder c+. Po godzinie grania (albo oglądania) jest w półce wysoka temperatura. Chciałbym zwiększyć chłodzenie jednak bez wycinania itp. Dodam że mam jeszcze gwarancję na konsolę. Myślałem nad podstawką, która miała niby zwiększyć chłodzenie sprzętu (tak mi się wydawało) jednak widzę na forum że te podstawki nic nie dają. Dlatego mam pytanie w jaki sposób mogę zwiększyć chłodzenie sprzętu znajdującego się w półce?
 

akir

Xbox One
Xbox One
V.I.P
Pomocnik
Użytkownik
PSforum.pl
Wyciągając je z tej półki
 

adrian199002

Użytkownik
Użytkownik
Nie mam za bardzo jak bo na półce stoi TV. A pomogłoby zdjęcie z xboxa dekodera i przestawienie go obok? Może jednak pomogłaby trochę ta podstawka chłodziła bu to powietrze wewnątrz szafki?
 

Do góry Bottom