Xbox One i nowa polityka DRM – informacje o funkcjach i wymogach

mat1210

Użytkownik
Użytkownik


Firma Microsoft sprostowała kilka informacji dotyczących wczorajszego wycofania się z zabezpieczeń, jakie miały zostać zastosowane w konsoli Xbox One. Przypominamy, że Don Mattrick, szef dywizji Microsoftu zajmującej się rozrywką elektroniczną, napisał, że sprzęt nie będzie wymagał łączenia się z siecią co 24 godziny, a gry na płytach będzie można wymieniać swobodnie (jak na Xboksie 360). Mimo tego, Microsoft nie rezygnuje z części wcześniej zaprezentowanych pomysłów i musiał usunąć parę obiecanych funkcji.

Jedno połączenie z siecią wymagane

Zacznijmy od tego, że po uruchomieniu konsoli będzie trzeba połączyć się raz z Internetem, aby ściągnąć aktualizację szykowaną na premierę. Marc Whitten, wiceprezes oddziału zajmującego się Xboksem, wytłumaczył w serwisie IGN, że wynika to z rozbieżności w czasie produkcji sprzętu a oprogramowania. „Chcieliśmy wyjaśnić, że to się nie zmieniło – musisz wejść w tryb online, aby ściągnąć aktualizację, później nie musisz w ogóle być połączony” – zapewnił Whitten. Podobno łatkę będzie dało się pobrać nawet przy pomocy Internetu ze smartfona.

Instalacja gier i Kinect


Kolejną istotną sprawą jest to, że gry wydane na płycie w dalszym ciągu trzeba będzie instalować na dysku twardym konsoli. Do uruchomienia tytułu kupionego w wersji fizycznej będzie potrzebne włożenie płyty do odtwarzacza (tak jak dotychczas było na Xboksie 360). Microsoft nie rezygnuje z Kinecta, który będzie musiał być podłączony. „Wierzymy, że Kinect jest ważną częścią architektury” – powiedział Whitten. Firma chce dać deweloperom opcję skorzystania z jego możliwości.

Jakie funkcje znikną?


W innym wywiadzie, tym razem przeprowadzonym przez serwis Polygon, Whitten dodał, że zmiana w polityce firmy była szykowana od dłuższego czasu, bo Microsoft widział reakcję ludzi po ujawnieniu Xboksa One. Odejście od wcześniejszej polityki wiąże się z usunięciem niektórych funkcji. W Xbox One zabraknie możliwości podzielenia się biblioteką gier z 10 użytkownikami, uzyskania dostępu do posiadanego katalogu tytułów z konsoli innej osoby oraz opcji uruchomienia gry bez płyty.

Co jeszcze wiemy?

Zmiana polityki, którą dogłębnie opisaliśmy w nocy, przyniesie parę innych ciekawostek. Przykładowo, jeśli zainstalujemy grę z płyty na konsoli znajomego, otrzyma on opcję kupna jej w wersji cyfrowej, co da mu możliwość kontynuowania zabawy bez nośnika. Mówiąc inaczej, nie będzie trzeba instalować ponownie tytułu ani nabywać własnej kopii fizycznej. Odejście od konieczności weryfikowania konsoli online co 24 godziny nie znaczy, że w trybie offline zagramy we wszystkie gry lub wykorzystamy każdą z ich funkcji. Produkcje korzystające z chmury (wsparcia zewnętrznych serwerów) lub zawierające multiplayer będą wciąż wymagały utrzymywania połączenia z siecią.

Polityka może ulec zmianie

Jeszcze jedną godną odnotowania kwestią jest to, że Marc Whitten nie mógł zapewnić o tym, że Microsoft nie zmieni powyższej polityki w przyszłości. Wydaje się więc możliwe, że z czasem sytuacja na Xboksie One ulegnie zmianie. Może korporacja zrozumiała swój błąd, jakim był „frontalny atak”, i zamierza stopniowo przyzwyczajać graczy do swojej koncepcji. Czy ją zaakceptujemy? Trudno powiedzieć, ale przykład Steama, pecetowej platformy, która narzuca na kupowane gry pewne ograniczenia, pokazuje, że wcale nie jest to przesądzone. Na starcie pomysł firmy Valve spotkał się z ostrą krytyką, a dzisiaj jest standardem na rynku.


Xbox One i nowa polityka DRM – informacje o funkcjach i wymogach
 

Altres

V.I.P
V.I.P
Użytkownik
"podzielenia się biblioteką gier z 10 użytkownikami, uzyskania dostępu do posiadanego katalogu tytułów z konsoli innej osoby oraz opcji uruchomienia gry bez płyty." I teraz wszystkim hejterom bardzo dziękuję za to że przez waz straciłem jedną z fajnych funkcjonalności które chciałem wykorzystać w xbox one.

Jechu niby tak ale mam do kolegi 1200 km to jednak trochę jest, a to już jest problem. I swoją drogą gdzie innowacje w PS4 ?? To jest dopiero stara konsola na sterydach.
 

Jechu

V.I.P
V.I.P
XBOX MANIAK
Użytkownik
Game Master
PSforum.pl
Czyli mamy x360 na sterydach z obowiązkowym Kinectem. To gdzie te innowacje poza TV? :D

@Altres To teraz możesz pożyczyć grę znajomemu i wyjdzie na to samo.
Jechu niby tak ale mam do kolegi 1200 km to jednak trochę jest, a to już jest problem. I swoją drogą gdzie innowacje w PS4 ?? To jest dopiero stara konsola na sterydach.
To musisz znaleźć jakiegoś bliżej :p Mi to pasuje, że nie ma innowacji, bo od nexgenów oczekuje jedynie większej wydajności i braków ograniczeń w grach jak ma to miejsce teraz.
 

peh

Banned
Przykładowo, jeśli zainstalujemy grę z płyty na konsoli znajomego, otrzyma on opcję kupna jej w wersji cyfrowej, co da mu możliwość kontynuowania zabawy bez nośnika. Mówiąc inaczej, nie będzie trzeba instalować ponownie tytułu ani nabywać własnej kopii fizycznej.
To jest jakaś miazga :D a szczególnie fragment o tym, że aby pograć musimy mieć płytę cały czas albo kupić wersje cyfrową - normalnie odkrycie roku, geniusze :D zachowali status quo i nazwali to zmianą polityki i chwalą się tym w serwisach branzowych :D Nie mam słów.

I swoją drogą gdzie innowacje w PS4 ?? To jest dopiero stara konsola na sterydach.
Podstawową innowacją każdej konsoli jest jej architektura, nowa konsola ma nadążyć przede wszystkim za zmianami technologicznymi na rynku, tudzież wyprzedzać dostępne urzadzenia o ile jest to mozliwe i wykonalne. Wszelkie inne innowacje to po prostu dodatek bo konsola słuzy do gier, jeżeli robi się większą otoczkę niż środowisko naturalne konsoli jako urzadzenia i schodzi ono na dalszy plan to co to jest już za urządzenie ? Innowacje innowacjami ale w granicach rozsądku, Ps4 jeszcze nie ma, nie ma czego narazie oceniać. Wbrew pozorom PS3 było większym centrum multimedialnym niż X360 więc PS4 nie będzie inne pod tym względem, nawet pod kątem gier i technologii wypada na ten moment lepiej więc nie wiem o czym ty mówisz.
 

Rychu1988

Świeżak
Świeżak
Niezbadane są wyroki M$, cały czas zastanawiam się o co w tym wszystkim chodzi. Na dodatek jeszcze EA gra dobrego wujka i wywala online pass'y. Czyżby cisza przed burzą?
 

ariel111c

Użytkownik
Użytkownik
Za mała ilość pre-orderów względem PS4. Co za mózgi :glee:
 

paul323

Użytkownik
Użytkownik
Nie zdziwie się jak microsoft 2 miesące po premierze, znowu zmienią polityke. To się nazywa chwyt marketingowy, teraz powiedzieli ludzią że nie będzie blokady używek żeby tylko kupili ich produkt.

Napisane za pomocą palców
 

x360gltich

Użytkownik
Użytkownik
Nie zdziwie się jak microsoft 2 miesące po premierze, znowu zmienią polityke. To się nazywa chwyt marketingowy, teraz powiedzieli ludzią że nie będzie blokady używek żeby tylko kupili ich produkt.

Napisane za pomocą palców
Może być tak, ale skąd wiesz, że Sony tego nie zrobi? ;)
 

mich2406

Użytkownik
Użytkownik
Może być tak, ale skąd wiesz, że Sony tego nie zrobi? ;)
Widać, ze nie oglądałeś konferencji SOny, gdzie padło i było na slajdzie "no DRM on PS4 for always", podczas gdy MS nie daje żadnej gwarancji, że nie zmieni polityki np. po pół roku :)
 

paul323

Użytkownik
Użytkownik
Może być tak, ale skąd wiesz, że Sony tego nie zrobi? ;)
Bo sony nie jest glupie, wie że jak by to zrobili to by sobie zepsuli reputacje i ludzie nie kupowali by ich produktów.


Napisane za pomocą palców
 

Huntexx

Użytkownik
Użytkownik
Bo sony nie jest glupie, wie że jak by to zrobili to by sobie zepsuli reputacje i ludzie nie kupowali by ich produktów.


Napisane za pomocą palców
A biorac pod uwage to, ze Sony produkuje nie tylko konsole i pare tabletow (jak M$), tworcy PS mogliby stracic o wiele wiecej niz ojcowie Xboxow :)

Wysłane z mojego GT-S6500D
 

mk89

Użytkownik
Użytkownik
Bo sony nie jest glupie, wie że jak by to zrobili to by sobie zepsuli reputacje i ludzie nie kupowali by ich produktów.


Napisane za pomocą palców
Raz już przecież zrobili podobny numer z PS3 :>
 

Coller22

Użytkownik
Użytkownik
"Polityka może ulec zmianie" wszystko w temacie :) czyli najprościej mówiąc "kupcie naszą konsolę a za miesiąc i tak was u****y z używkami i wymogiem stałego połączenia z netem" i to jeszcze bardziej utwierdza mnie w moim przekonaniu żeby kupić ps4
 

OPTIM xD

Użytkownik
Użytkownik
A ja dalej zostaje przy pierwszym wyborze jakim jest XboxONE. :3
 

Matek17

Banned
Użytkownik
Do uruchomienia tytułu kupionego w wersji fizycznej będzie potrzebne włożenie płyty do odtwarzacza (tak jak dotychczas było na Xboksie 360)
Czy tylko ja uważam, że jest to uciążliwe? Rozumiem, że chodzi tu o zabezpieczenie przed piractwem, ale chciało by się siąść na fotelu i od razu z miejsca włączyć grę lub po chwili odpalić następna. To nie... Trzeba jeszcze przez 10 minut przerzucać płyty. Może mała drobnostka, ale wchodzimy w nową generację i mogli by coś z tym zrobić :playful:
 

Jechu

V.I.P
V.I.P
XBOX MANIAK
Użytkownik
Game Master
PSforum.pl
Zawsze możesz kupić grę w wersji cyfrowej i problem masz z głowy.

Wysłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 4
 

JaZz

PlayStation 4
Ryżownik
V.I.P
XBOX MANIAK
Użytkownik
nie wierze.. co news to lepszy..
normalnie próbują nas wydymać w biały dzień... :O
 

Onicniepytaj

Ryżownik
Ryżownik
Xbox One
Użytkownik
"Polityka może ulec zmianie" wszystko w temacie :) czyli najprościej mówiąc "kupcie naszą konsolę a za miesiąc i tak was u****y z używkami i wymogiem stałego połączenia z netem" i to jeszcze bardziej utwierdza mnie w moim przekonaniu żeby kupić ps4
haha teraz oglądałem flesha na gryonline i właśnie było powiedziane "w przyszłości może się to zmienić" myślałem, że spadnę z krzesła :D. Oby tak nie było jak mówię, że podczas któreś aktualizacji cudownym sposobem dodają DRM + mus logowania co 24h.. :D buehehe.

PS. To jedno połączenie z internetem też mi śmierdzi jakimś zabezpieczeniem.. Nie ufam m$, iż to połączenie nic im nie da.. Bo jakby tak było to nie było by "wymagane".
 

starpaker

Użytkownik
Użytkownik
Mnie tylko ciekawi ile razy jeszcze zmieni się stanowisko Microsoftu w sprawie funkcji i ograniczeń związanych z nowym Xbox'em
 

barman_2000

Xbox One
Xbox One
Użytkownik
a niech sie zmienia co 5 minut, SONY przy PS3 tez co chwile zmienialo swoje postanowienia odnosnie wstecznej kompatybilnosci czy instalacji linuksa czy obecnie o bezplatnym graniu (zapewniali ze zawsze bedzie bezplatne) i jakos po nich nie jezdzicie tylko uwazacie za Boga... ja wiem ze Polakom nigdy nie mozna dogodzic, byly zabezpieczenia to MS zly bo cos tam, zdjeli zabezpieczenia to MS zaraz je pewnie przywroci... rany
 

Do góry Bottom