Xbox One Xbox One nie łączy się z WiFi

240volt

Użytkownik
Użytkownik
Świeżak
Witam,

Mam w domu dwa rutery. Pierwszy który jest poza zasięgiem konsoli (główny) to TP link który łączy się z internetem radiowym od lokalnego dostawcy.
Drugi ruter też TP link to ten z którego korzystam i z którym chcę łączyć konsolę. Sieć mam skonfigurowaną tak że drugi ruter działa jako switch i połączony jest z głównym ruterem kablem.
Konsola widzi sieć ze switcha (do której jest podłączone kilka urządzeń po wifi i wszystkie działają), natomiast cały czas jest brak połączenia z internetem.
Próbowałem ustawić stałe IP dla konsoli na ruterze głównym ale to nie działa.
W menu wiązanie IP i MAC (rutera głównego) dodaję mac konsoli i nieużywany aktualnie adres ip np 192.168.2.111
Natomiast konsola po każdym resecie łączy się pod adres 192.168.2.106 lub inny.
Dodam że łącząc kablem konsolę z ruterem-switchem, wszystko hula bez najmniejszych problemów (np. teraz przy połączeniu kablem konsola jest na adresie 192.168.2.103).
Nie mam za bardzo możliwości sprawdzenia czy konsola działała by przy połączeniu bezpośrednio do wifi rutera głównego.
Jeżeli to pomoże mogę porobić zrzuty ustawień ruterów.

Uprzejmie proszę o pomoc :)
Pozdrawiam
 

Johny Mielony

Xbox One
Xbox One
Użytkownik
Świeżak
W drugim routerze wyłącz DHCP jeśli jest włączone, wyłącz routing, a WiFi zmostuj ze switchem. Jeśli chcesz żeby wszystko było w jednej podsieci.
Prościej jest zrobić drugą podsieć na drugim routerze i cały ruch kierować na ten pierwszy.
W tym celu podepnij pierwszy router do portu WAN drugiego routera.Utwórz stały adres ip dla drugiego routera w tym pierwszym, np. 192.168.2.2, albo zostaw automatycznie. W drugim routerze skonfiguruj WAN podając ten utworzony adres ip, a jako bramę ustaw adres pierwszego routera, najpewniej będzie to 192.168.2.1, albo zostaw automatyczne jeśli to oprogramowanie routera pozawala na automatyczny adres na WANie.
W tym drugim routerze skonfiguruj w LAN już inną sieć, np. 192.168.3.X, włącz DHCP, skonfiguruj WiFi jak zwykle, ale z inną nazwą niż na tym pierwszym.
 

rychu8818

Użytkownik
Użytkownik
Świeżak
@240volt zamiast wiązania IP/MAC zrób w zakładce DHCP rezerwacje adresów i pamiętaj że Xbox ma dwa MAC adresy jeden od LAN drugi od Wi-Fi. Robiąc switcha z routera poszukaj jeszcze zakładki ipv6 i wyłącz serwer DHCPv6. A sprawdzenie wifi w konsoli czy działa możesz zrobić hotspotem z telefonu.
 

240volt

Użytkownik
Użytkownik
Świeżak
Koronawirus więc mam w końcu czas zająć się konfiguracją tych sprzętów :)

Mam pytanko co do tego:
Utwórz stały adres ip dla drugiego routera w tym pierwszym, np. 192.168.2.2,
Czy ten stały adres mam ustawić poprzez rezerwację adresów (w zakładce DHCP), czy wiązanie IP i MAC?
Pozdrawiam
 

Johny Mielony

Xbox One
Xbox One
Użytkownik
Świeżak
Dowolnie. Lepiej przypisać IP do MAC.
 

240volt

Użytkownik
Użytkownik
Świeżak
Johny Mielony

Dzięki za pomoc wszystko śmiga!

Generalnie cała operacja się udała. Drugi ruter działa bez problemów. Wszystkie urządzenia się łączą. Nawet osuszacz powietrza z WiFi którego za nic nie mogłem połączyć, załapał bez problemu.

Niestety radość z grania nie trwała zbyt długo. Po jakiejś godzinie grania zaczęło mnie wylogowywać z konta, co oczywiście wiązało si z wywaleniem z gry. Po jakiś 3 razach konsola przestała łączyć się z wifi. W diagnostyce połączenia na konsoli pisze że nie może połączyć sie z DHCP.

Obstawiam dwie możliwości.
Zauważyłem ze konsola robi się dość ciepła podczas pracy. Gdy ją wyłączyłem na 2 godziny znów połączyła się z wifi ale tym razem tylko około 10 minut. Pracowałem kiedyś w serwisie kolektorów danych i tam częstą przyczyną były zimne luty, które lubiły ujawnić się po rozgrzaniu sprzętu.

Druga opcja, widzę jakieś problemy z podwójnym NAT załączam screeny. Może ktoś coś wie o co z tym chodzi?
IMG_20200329_192950.jpg
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Johny Mielony

Xbox One
Xbox One
Użytkownik
Świeżak
Wielu ludzi ma problemy z WiFi Xboxa One. Ja też miałem dziwne sytuacje, takie, że po włączeniu konsoli restartował się router. Zwłaszcza, że przez pewien czas na początku wszystko działało poprawnie. W efekcie wylogowywało mnie na konsoli. Do tego musiałem ponownie konfigurować wifi w konsoli. Po pewnym czasie, i sporej dozie irytacji, porzuciłem dochodzenie dlaczego tak się dzieje i podpiąłem konsolę kablem. Od tej pory żadnych problemów.
Więc jeśli możesz to podepnij kablem.

NAT to odrębna sprawa. Musisz otworzyć i przekierować porty na konsolę. Z racji na dwa routery musisz to zrobić na obydwu.
Na routerze który ma bezpośredni dostęp do internetu otwierasz te porty i przekierowujesz na adres IP drugiego routera. Na drugim routerze robisz to samo, ale tam już przekierowujesz te porty na adres IP konsoli.
Jeśli taki zabieg nie przyniesie żadnego efektu, to skontaktuj się z dostawcą i dowiedz czy oni nie blokują tego po swojej stronie. Jeśli blokują, to musisz poprosić o odblokowanie.
 

rychu8818

Użytkownik
Użytkownik
Świeżak
Jak Masz podłączać konsole kablem to wracaj do poprzedniej konfiguracji ze switchem. W Twoim przypadku (internet radiowy czyli najprawdopodobniej kolejny NAT) będzie to najlepsze rozwiązanie.
 
Ostatnia edycja:

240volt

Użytkownik
Użytkownik
Świeżak
Zadzwoniłem do dostawcy internetu (wiejski internet radiowy) i Panowie z obsługi technicznej "wyłączyli mi NAT na antenie" dzięki czemu został mi tylko NAT na głównym ruterze. Nie miałem jeszcze czasu po testować podczas grania ale chyba problem został rozwiązany, status NAT na konsoli: otwarty (chyba pierwszy raz w życiu).

Doszedł mi mały problem poboczny. Ponownie zamieniłem swój ruter na switch, wyłączając w nim DHCP i przekładając mu kabel z WAN do LAN.
Niestety chyba pominąłem jakiś krok i za nic nie mogę znaleźć po jakim IP wejść na mój ruter. Ruter główny ma adres 192.168.2.2, kiedyś (czyli zanim zacząłem kombinacje z drugą podsiecią) mój ruter miał adres 192.168.2.3.
Jak sprawdzam poprzez ipconfig na komputerze nie widzi całkowicie mojego rutera-switcha.
Ma ktoś pomysł co zrobiłem źle?
 

rychu8818

Użytkownik
Użytkownik
Świeżak
Zadzwoniłem do dostawcy internetu (wiejski internet radiowy) i Panowie z obsługi technicznej "wyłączyli mi NAT na antenie" dzięki czemu został mi tylko NAT na głównym ruterze. Nie miałem jeszcze czasu po testować podczas grania ale chyba problem został rozwiązany, status NAT na konsoli: otwarty (chyba pierwszy raz w życiu).

Doszedł mi mały problem poboczny. Ponownie zamieniłem swój ruter na switch, wyłączając w nim DHCP i przekładając mu kabel z WAN do LAN.
Niestety chyba pominąłem jakiś krok i za nic nie mogę znaleźć po jakim IP wejść na mój ruter. Ruter główny ma adres 192.168.2.2, kiedyś (czyli zanim zacząłem kombinacje z drugą podsiecią) mój ruter miał adres 192.168.2.3.
Jak sprawdzam poprzez ipconfig na komputerze nie widzi całkowicie mojego rutera-switcha.
Ma ktoś pomysł co zrobiłem źle?
Szybciej będzie ustawienia fabryczne i ponowna konfiguracja, ale jak chcesz się bawić to odłącz kabel doprowadzający internet z głównego routera i ustawiaj statyczne IP.
Przykład: jak router jest na adresie 192.168.2.2 to ustaw statyczne IP 192.168.2.100 i maska 255.255.255.0 żeby zalogować się na router bramy i DNS nie trzeba ustawiać.
 

240volt

Użytkownik
Użytkownik
Świeżak
Dobra. Ten j@#$%^ s!@#$% zwany Xbox one chce mnie wykończyć psychicznie.
Wczoraj wszystko działało, dziś jest to:
IMG_20200331_190042.jpg


Błagam o pomoc...
 

Johny Mielony

Xbox One
Xbox One
Użytkownik
Świeżak
Koniecznie musisz używać WiFi? Jeśli tak to może zastosuj urządzenie o nazwie wireless bridge, niepoprawnie zwane po polsku wzmacniaczem wifi, i podłącz to kablem do konsoli. Wystarczy też zwykły router wifi działający w trybie klienta.
 

240volt

Użytkownik
Użytkownik
Świeżak
Jeżeli to pomoże to chyba się skuszę. Możesz polecić jakiś nie za drogi sprzęt? Problem w tym że nie mam jak puścić kabla żeby żona się nie czepiała, a kucie ścian odpada bo mieszkanie tymczasowe...

Czy jest szansa że ten bridge po połączeniu do mojego rutera-switcha (po wifi) będzie działał prawidłowo ?
 

Johny Mielony

Xbox One
Xbox One
Użytkownik
Świeżak
Czy jest szansa że ten bridge po połączeniu do mojego rutera-switcha (po wifi) będzie działał prawidłowo ?
Szansę oceniam na 50%. Jest możliwość, że to nie samo wifi jest problemem, a jest to bardziej złożone.

Na próbę możesz użyć tego drugiego routera w trybie klienta, jeśli jego oprogramowanie na to pozwala. Ja na wszystkich swoich routerach instaluję OpenWRT, a na tych stockowych różnie z tym bywa.
 

szlovak

Użytkownik
Użytkownik
Ja kiedyś jak miałem dwa rutery to drugi podpiąłem do pierwszego: LAN pierwszego do LAN drugiego rutera, żadnego WAN pomiędzy ruterami. I wtedy na drugim DHCP ma być wyłączone i jeśli masz to w ruterze to włączasz na drugim Access Point Mode, żeby nie próbował niczego rutować. Access Point działa jak taki głupi switch tylko jakby gniazdka miały WiFi i on nie przydziela sam wtedy żadnych adresów. A jak nie masz AP to przynajmniej ustawiasz taką samą podsieć i łączysz jak powiedziałem. Też tak robi łem na ruterze co nie miał AP. A poza tym Tp link to nie firma, ani Dlinki, Asusy, broń boże Pentagram. Ja mam Netgeara R7000, ewentualnie oprócz Netgear to jeszcze Liknsysy (no i oczywiście Cisco) chyba tylko bym polecał. Bez zabaw w zmiany firmware, bo często inne firmware przycinają pasmo i mają inne problemy. U Ciebie może być problemem sam ruter też. W obecnych czasach 90% sprzętu w sklepach to często szmelc


Edit: Lan do Lan wtedy jak ruter nie ma tego trybu AP, jak ma to można też do WAN, ale na LAN też musi działać. Po prostu to żadna różnica wtedy.
 
Ostatnia edycja:

Do góry Bottom