Zasilanie napędu xbox 360 z komputera.

graveler

Użytkownik
Użytkownik
Witam,
Poniżej opiszę jak przygotować kabelek do zasilania napędu z Xbox 360 w komputerze PC z przełącznikiem do otwierania tacki napędu.

Są dwa sposoby. Jeden przerabiając wtyczkę od zasilacza, drugi bez ingerencji w zasilacz. Opiszę ten drugi - droższy ale wygodniejszy w użyciu.
Nasz komputer/zasilacz musi być wyposażony we wtyczkę SATA – nie można stosować przejściówki z Molexa na SATA gdyż nie ma tam zasilania 3v.

A więc potrzebne będą:
- Komputer lub zasilacz z wtyczką SATA
- Wtyczka zasilająca SATA (męska) lub kabel KABEL SATA ZASILAJĄCY(koszt ok 10zł)
- Kabel zasilający z napędu konsoli
- Włącznik 3-y stopniowy do otwierania / zamykania tacki napędu (koszt ok 2zł)
- Kilka luźnych kabelków, izolacja, bądź rurki termokurczliwe, lutownica i cyna bądź specjalne łączniki do kabelków. Oczywiście wszystko można zrobić bez użycia lutownicy i cyny ale nie polecam :)



Zaczynamy ;)
1. Przecinamy kabel zasilający napęd xboxa na 2 części:
Tak wygląda schemat wtyczki:



patrząc od tej strony:



Pin 9 nie będzie nam potrzebny więc go usuwamy – najlepiej podważyć igłą plastik i wyciągnąć kabelek:



2. Teraz przygotowujemy kabel zasilający SATA:
Jeżeli posiadamy taki jak na zdjęciu, to odcinamy jedną wtyczkę SATA:



Poniżej schemat wtyczki:



3. Mamy więc praktycznie wszystko przygotowane, więc zabieramy się za lutowanie.
Najlepiej zacząć od połączenia czarnych kabelków GND. Wtyczka xbox łączymy kabelki 0,2,4,6 i na końcu dajemy jakiś krótki kabelek:



Teraz podobnie łączymy ze sobą 2 kabelki z wtyczki sata i też kończymy jakimś jednym wspólnym kabelkiem:



Analogicznie łączymy ze sobą piny 1 i 3 we wtyczce od napędu (12v)
Następnie przygotowujemy włącznik, przylutowując do niego kabelki wtedy będzie łatwiej połączyć wszystko razem:



Ostatecznie łączymy wszystko wg poniższego schematu:



Efekt prawie końcowy:



Na końcu całość można owinąć / zabezpieczyć izolacją:



I kabelek gotowy :)

I jeszcze drugi sposób na zasilanie z molexa to przerobienie zasilacza:
Będziemy potrzebować wtyczkę Molex (męską) gdzie jeden z czarnych kabelków posłuży nam do zasilenia 3v.
Wszystko lutujemy jak wyżej, tylko dodatkowo przy wtyczce zasilacza należy odciąć wtyczkę SATA i przylutować tam wtyczkę molex:



To chyba wszystko, mam nadzieję że się przyda. Osobiście używam zewnętrznego zasilacza z włącznikiem zasilania, który doskonale sprawdza się przy flashowaniu napędów i triku z tacką :)
Wszelkie uwagi, sugestie są jak najbardziej mile widziane:) Może można by było zrobić coś lepiej – człowiek uczy się całe życie;)
 

cru5h

Użytkownik
Użytkownik
Pytanie mam co do opcji z molex:

Skąd się tam weźmie 3,3V jak w molex mamy 2x GND 1x12V 1x5V, a na wtyczce nie ma żadnego reduktora? Wychodzi na to że wersja z molexa zamiast 3,3V ma podpięte GND. Sprawdzałeś czy to działa?

Odnośnie przełącznika, to wystarczy chyba tylko stykowy typu "microstick" bo aby otworzyć tacke wystarczy tylko sygnał a nie stałe połączenie....

Ogólnie fajny tutek. Pozdro
 

graveler

Użytkownik
Użytkownik
Jak widać na przed ostatnim zdjęciu połączyłem 3v z wtyczki sata z jednym z gnd molexa. Czyli w molexie miałem odpowiednio 12v gnd 3v i 5v. Tylko w dalszej fazie trzeba pamiętać który pin GND to w rzeczywistości 3v a nie GND :)

Co do włącznika to powinie wystarczyć zwykły przełącznik. Jak miałem akurat taki :)
 

Qazimodo

Użytkownik
Użytkownik
ale jak podepniesz takiego molexa gdzie połączyłeś +3,3V z masą [czyli - minusem]
to nastąpi zwarcie ! i komp się wyłączy o ile zadziała zabezpieczenie w zasilaczu w PC
więc jest źle
 

graveler

Użytkownik
Użytkownik
Na tym zdjęciu widać że 3.3vz wtyczki sata połączone jest z jednym z dwóch GND na wtyczce molex:



Wtedy na wtyczce molex masz żółty 12v, czerwony 5v, czarny - GND, drugi czarny 3.3v. Oczywiście nie możesz podłączyć do tej wtyczki niczego innego niż przygotowany kabelek.

Wtedy zamiast 2x GND jak w oryginalnej wtyczce SATA masz tylko po jedno GND i to w zupełności wystarczy.
 

Qazimodo

Użytkownik
Użytkownik
aaa kapuję to jest tylko przejściówka żeby + 3,3V pociągnąć z sata bez stabilizatora dodatkowego
ale znając złośliwość rzeczy martwych i niewiedze ludzi ktoś kiedys wepnie to pod molexa od PC
i będą jaja :D [tak sie raczej nie robi bo standard to standard :) ]
 

graveler

Użytkownik
Użytkownik
znając złośliwość rzeczy martwych i niewiedze ludzi ktoś kiedys wepnie to pod molexa od PC
i będą jaja :D [tak sie raczej nie robi bo standard to standard :) ]
Dlatego też nie polecam drugiego sposobu ale daję jako przykład że można :)
 

-=DEXTER=-

Pomocnik
Pomocnik
Użytkownik
ja mam problem innej natury :p zbudowalem na plytce ukladzik ze stabilizatorem, dalem 2 przelaczniki - jeden od tacki, drugi wylacza i wlacza zasialnie napedu. Wszystko smiga pieknie, nawet mam diody sygnalizujaca prace, do czasu az podlacze kabel SATA. Wtedy zasilanie jest non stop wlaczone i przy flashu trzeba wypinac wtyczke. Wiem ze to daltego ze jest gnd w kablu sata bo przelacznik od wlaczania zasilania wstawilem w gnd od zasilania.

I tu pytanie - jak zrobic zeby wylaczac i wlaczac zasilanie przelacznikiem na plytce?
 

graveler

Użytkownik
Użytkownik
Podeślij zdjęcie albo schemat wg którego lutowałeś. A spróbuj dać przełącznik od zasilania na 12v a nie gnd i wtedy zobacz.
 

=ESTE=

Użytkownik
Użytkownik
Czy Włącznik 3-y stopniowy użyty w pierwszym sposobie służy tylko do otwierania\zamykania tacki czy służy też do włączania\wyłączania Zasilania Napędu? jeżeli tylko do obsługi tacki, to w jaki sposób wyłączyć zasilanie napędu podczas flashu na jednym Kompie? Zasilanie trzeba by było chyba wziąć z innego źródła niż komputer na którym wgrywamy Firmware. Np. z drugiego kompa lub samego zasilacza komputerowego.
 

graveler

Użytkownik
Użytkownik
Dokładnie tak, włącznik 3 pin służy tylko do otwierania i zamykania napędu. Osobiście używam zew zasilacza ze starego kompa.

Nie mam za dużo czasu bo dorobiłbym przełącznik zasilania do tego i byłoby już kompletne urządzenie do flashowania :)
 

mk1981

Użytkownik
Użytkownik
Witam
Które napięcie odpowiada za całkowite wyłączenie napędu? Chodzi mi o metoda PMT hack. W pewnym momencie trzeba wyłączyć i włączyć napęd-a chce to zrobic za pomocą wlacznika suwakowego- pytanie tylko które napięcia muszę odłączyć- a dokładnie które piny wtyczki?
 

graveler

Użytkownik
Użytkownik
Spróbuj 12v i gnd, bo 3.3 to tylko otwieranie tacki.
 

mk1981

Użytkownik
Użytkownik
No zaraz zaraz... Przecież 3.3V z wtyczki (pin nr 6) zasila układ a nie tacke.... Coś mi tu nie pasuje....
 

graveler

Użytkownik
Użytkownik
sorry - masz racje 8 to eject - zapędziłem się. No to wypadałoby odciąć wszystkie na raz.
 

RasQba

Użytkownik
Użytkownik
Do PMT wystarczy tylko zasilanie 3,3v ( pin 6 ) i 5v to obok pinu 6. Wyłącznik na lini z 3,3v i wszystko smiga.
 

marcinparada

Użytkownik
Użytkownik
Panowie mam pewien pomysł na zasilanie napędu - zwracam się do was z prośbą o rady techniczne (wykonaniem zajmie się mój stary znajomy, na którego wołam - 'Pan Lutownica').
Pomysł jest taki: Posiadam sprzęt lizard360. Z przełącznika power/eject za pomocą kabelka zasilającego napęd chciałbym 'wpaść' w zewnętrzny zasilacz takiego typu:

Czyli wydaje mi się, że wystarczy przerobić kabelek zasilający napęd aby jego jedna z końcówek była zakończona złączem IDE.

Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce? Zastanawia mnie jeszcze ryzyko ew. zwarcia. Czy jeśli pójdę do fachowcy z kabelkiem zasilającym napęd i końcówką IDE da się to technicznie połączyć?

Idea zasilania za pomocą takiego zasilacza bardzo mi się podoba - a najważniejsze jest to, że jest bardzo tania i prosta w założeniach ;)

Podpiąłem się pod ten temat, gdyż mój pomysł ściśle z nim jest związany a sam nie mam uprawnień zakładania tematów. Przeszukałem forum i nie znalazłem informacji która by była na miejscu ;)
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
 

maker3

Xbox One
Xbox One
Użytkownik
W końcówce molex nie ma napięcia 3,3V.
 

NaPeK

Użytkownik
Użytkownik
taki bajer zasili Ci napęd dla lizard'a PMT Lite (USB Power Unit + PMT probe) jak Probe v3 (1741208788) - Aukcje internetowe Allegro

ogolnie do odczytu i zapisu firmware w 95% napedow potrzebujesz tylko 3,3V i 5 V, a 12v tylko do wysowania tacki (co mozesz zrobic recznie)
 

maker3

Xbox One
Xbox One
Użytkownik
Gdzie można tanio kupić kabel SATA z pierwszego postu?
Jak patrzę to albo drogo, albo 4 żyłowy lub nie umieją potwierdzić, że kabel ma 3,3V.
 

Do góry Bottom