Kto ma więcej lepszych tytułów na wyłączność?

Status
Temat zamknięty. Nie możn a w nim odpowiadać.

Pavel

Użytkownik
Użytkownik


Portal Industry Gamers przygotował bardzo (mam na myśli BARDZO) szczegółowy raport na temat ekskluzywnych tytułów na Xboksa 360 i PlayStation 3. Gry na wyłączność poddano analizie i przeglądowi ze wszystkich stron, ze względu na twórców, oceny czy okres, w którym się ukazały. Gotowi? Zaczynamy.


Najważniejsza z tabelek , które znajdziemy w artykule to ogólne spojrzenie na ilość i kondycję ekskluzywnych produkcji. Jak widzimy, na 27 października zeszłego roku platforma Microsoftu doczekała się 218 gier na wyłączność, których średnia ocen to 66,60. W przypadku konkurentki z Sony natomiast, jest to zaledwie 60 gier, ocenianych średnio na 75,60. Kolejna pozycja to podział ze względu na oceny. W konkurencji na gry z najwyższej kategorii, powyżej 90, mamy remis, obie konsole dostały 9 takowych. Przedział 80-89 to dwukrotna przewaga Xboksa - 36 do 18. Im dalej w tabelkowy las tym bardziej wzrostowy trend się umacnia, co w dolnych partiach nie jest powodem do chluby.

Kolejny punkt to podział ze względu na datę wydania. W pierwszym roku swego żywota Xbox dostał aż 75 "exclusive'ów" (co nie dziwi tak mocno, gdyż nie miał wówczas konkurencji), PS3 zaś w analogicznym okresie otrzymała ich 18. Z każdym kolejnym rokiem notowaliśmy spadek tej liczby w przypadku sprzętu MS i wzrost w przypadku PS3, co jest procesem jak najbardziej naturalnym. W piątym roku obecności Xboksa 360 na rynku mieliśmy do czynienia z 13 grami na wyłączność. Jeśli chodzi o PS3 to do momentu, który obejmuje raport nie miała jeszcze okazji zdmuchnąć piątej świeczki na urodzinowym torcie, jednak w czwartym roku ich 10.

Oceny gier z poszczególnych lat wahają się od 70,56 i 71,06 w roku pierwszym (odpowiednio X360 i PS3) do 70,23 w piątym roku Xboksa i 76,90 w czwartym roku PS3. Pierwszy rok życia Xboksa to 2 pozycje ze średnią ocen powyżej 90, każde kolejne 12 miesięcy przynosiło tylko jedną grę z tego przedziału. Pierwszy rok to jednak prawdziwy renesans jeśli mówimy o tytułach ze średnią 80-89, kiedy to biała skrzynka Microsoftu dostała aż 19 takowych. Na PS3 natomiast w roku debiutu nie uświadczyliśmy żadnej gry ze średnią powyżej 90, w drugim roku były już 2 takowe, w trzecim aż 4, w piątym z kolei 3.

Czas na wydawców. Pierwsza trójka pod względem średniej ocen wydanych gier na wyłączność na Xboksie to Rockstar (80.50), LucasArts (77,70) i Electronic Arts (76,35), na szarym końcu znalazło się Brash Entertainment z zawrotną oceną 43,00. Na PS3 znajdziemy jedynie sześciu ekskluzywnych wydawców: Atlus (84,50), SCE Europe (84,33), SCE (80,10), SEGA (77,33), Namco Bandai (71,75), listę zamyka NIS (58,00).

Byli wydawcy, czas na deweloperów. Najwyższą średnią ocen na Xboksie mają BioWare i Epic (93,50). Na PS3 palmę pierwszeństwa dzierży Naughty Dog (92,00).

Na koniec przyjrzyjmy się rozkładowi na deweloperów 1st Party oraz 3rd Party. Na Xboksie deweloperzy "1st Party" stworzyli 3 tytuły ze średnią powyżej 90, na PS3 natomiast 7. Studia zewnętrzne wyprodukowały 6 pozycji z najwyższej półki na Xboksie i tylko 2 na PS3.

Jak pisałem na wstępie analiza obejmuje okres do 27 października 2009, więc siłą rzeczy nie uwzględnia kilku dużych i ważnych gier. Warto też podejść do powyższych treści z pewną rezerwą, bo to tylko liczby. Pozwólcie, że posłużę się piłkarskim powiedzeniem: "Statystyki nie biegają po boisku i nie strzelają bramek."się piłkarskim powiedzeniem: "Statystyki nie biegają po boisku i nie strzelają bramek."

Źródło: http://polygamia.pl/Polygamia/1,94534,7935842,Kto_ma_wiecej_lepszych_tytulow_na_wylacznosc_.html
 

Jacław

V.I.P
V.I.P
Użytkownik
PSforum.pl
No to teraz tylko odliczać do wojny w topicu:)

@topic: mi tam bardziej leżą te z PS3, ale Forza też bardzo mi się podoba.
 

brad1906

Użytkownik
Użytkownik
Wydaje mi się ze jest chyba więcej ex na ps3 niż 60, mimo że mam x-klocka i pewnie ex z xboxa mają też PC wersje :)
 

strusic

Użytkownik
Użytkownik
Widać Sony poszło na jakość. Ale co to za jakość, skoro mi tam żaden ex nie podchodzi. :p
Wolę Halo. xP
 

D4Ru73K

Banned
Użytkownik
Zanim zacznie się wojna, to sugerowałbym magiczną liczbę 218 podzielić przez 3, a jeśli liczy się dla Was jakość, to przez 4. Większość tytułów można spokojnie sprawdzić na wikipedii. Podejrzewam, że po tytułach nie znacie nawet połowy gier. Duża ilość z tej liczby to mangowe cuda na kiju i tytuły wydawane tylko na rynku japońskim. Oczywiście wśród tych exclusives zostały zawarte też tytuły, które wyszły zarówno na x360 i PC, co oczywiście z miejsca skreśla tytuł jak ekskluzywny...

Pytanie w temacie jest dwuczłonowe. Kto ma więcej exclusives? Oczywiście, że Microsoft. Kto ma lepsze exclusives? Oczywiście, że Sony. Widać to np. po 5 miesiącach tego roku. Sony 8 tytułów w tym roku do dnia dzisiejszego. Microsoft tylko jeden, Alan Wake.
 

voltan91

XBOX MANIAK
XBOX MANIAK
Użytkownik
Jestem tego samego zdania co D4Ru73K.
Wydaje mi się, że PS3 ma jednak mocniejsze EX'y niż X.
 

Jechu

V.I.P
V.I.P
XBOX MANIAK
Użytkownik
Game Master
PSforum.pl
Tylko że "exy" które są na klocka, są także i na pc.
A analiza jest na październik 2009 więc nie ma m.in. Heavy Rain, MAG, God of War :)
Ogólnie porównanie konkretne :D
 

promi

Użytkownik
Użytkownik
nie karmcie troli.
 

AnarchyMen

Użytkownik
Użytkownik
Mhy mówicie o tym ,że gry z xboxa wychodzą na pc racja ale pc to też platforma Microsoftu więc wiadomo ,że wolą na niej zarabiać spójrzmy na ps3 takie litle big planet też zostało wydane na psp modnation racer itp. nie mówię tu o Gowie 3 czy Havy Rainie ale o tym ,że każdy chce zarabiać jak najwięcej ze swoich platform
 

virus666

Użytkownik
Użytkownik
Gdybym miał swoje porównanie robić w kwestii exów to xboxa miałem tylko dla gerasów i mass effect a ps3 kupiłem dla całej reszty czyli uncharted, heavy rain, god of war i chociażby wymienione wyżej lbp. A co do ilości to zgadzam się przedmówcą, że ilość exów to nie jakość bo kto grał w gry typu dancing stage universe czy dream club? Ja nawet nie wiedziałem że istnieją dopóki nie uruchomiłem wikipedii przed chwilą.

List of video games exclusives (seventh generation) - Wikipedia, the free encyclopedia

Link z najbardziej kompletną bazą exów imo gdyż nowe tytuły typu alan wake już się tu znajdują. Jak chcecie to zjarzyjcie
 

Altres

V.I.P
V.I.P
Użytkownik
!AnarchyMen że co ??????????? PC platformą MS ????? zwariowałeś PC nie jest niczyją platformą wiele firm ma procesory karty graficzne płyty główne itp że MS stworzył windowsa nie daje mu praw do PC jako jego platformy to jest tylko jedno oprogramowanie , gdyby PC było platformą MS to linux był by nie legalny i by nie istniał , ludzie proszę was myślcie i sprawdzajcie jak coś piszecie MS ma tylko 1 platformę jest nią xbox 360 Sony ma PS i PSP.

A co do tematu to jak dla mnie MS ma lepsze exy są tam tytuły które bardziej mi przypadają do gustu .
 

Touch!

V.I.P
V.I.P
Użytkownik
i co z tego że mamy 218, a ps3 60 jak oni mają lepsze. Np. taki haevy rain.
 

DeluVegaz

Użytkownik
Użytkownik
"Nie ilosc lecz jakosc"
 

sloniu

trolololololo
V.I.P
Użytkownik
Zamykam bo się zaraz wojna zrobi.
 
Status
Temat zamknięty. Nie możn a w nim odpowiadać.

Do góry Bottom