Dead Space

Mariusz512

Użytkownik
Użytkownik

Zapowiedź Gry:

Jedną z ciekawiej zapowiadających się gier końcówki tego roku jest Dead Space autorstwa Electronic Arts, firmy przez wiele osób postrzeganej jako producent pięćdziesiątej FIFY i setnego Maddena. Ostatnio jednak Elektronicy coraz odważniej atakują rynek całkowicie nowymi pozycjami, do których należą również, rozgrywające się na dryfującym okręcie wydobywczym USG Ishimura, przygody Isaaca Clarka, który imię i nazwisko odziedziczył po wielkich postaciach literatury science fiction – Arthurze C. Clarku i Isaacu Asimovie.

Pokaz Dead Space, podobnie jak i wielu innych gier, rozpoczął się w małej salce, którą niemal w całości wypełniał olbrzymi telewizor. Autorzy programu przedstawili dziennikarzom fragment jednego z poziomów, w którym znajdowało się sporych rozmiarów pomieszczenie o zerowej grawitacji. Zapewne mieliście okazję zobaczyć już coś podobnego na jednym z licznych zwiastunów gry, kiedy to Clark odbija się od powierzchni ściany, by następnie dzięki magnetycznym butom bezpiecznie wylądować na przeciwległym końcu pokoju.

Nie dość, że cała akcja wygląda naprawdę nieźle, to jeszcze dzięki temu zabiegowi, w przerwach pomiędzy eliminacją zamienionych w przerażające mutanty załogantów Ishimury, udało się przemycić niezbyt skomplikowane zagadki logiczne. Co ciekawe, do ich rozwiązania w znacznym stopniu przyczynia się broń działająca na zasadzie Gravity Guna, z doskonale znanej każdemu fanowi przygód Gordona Freemana gry Half-Life 2. Wystarczy wycelować w interesujący nas obiekt, przyciągnąć go do siebie, a następnie wystrzelić w żądanym kierunku. Powyższy opis nie dotyczy jedynie obiektów nieorganicznych. Kiedy spotkamy na swej drodze mutanty posiadające coś w rodzaju przyrośniętego do ciała worka wypełnionego wybuchającą substancją, możemy odciąć od nich ową część, przyciągnąć ją do siebie i następnie cisnąć nią w zbliżających się przeciwników. Nastąpi wybuch, a my pozbędziemy się pełzających i wyjących wniebogłosy istot.

Kiedy w Dead Space zamierzamy skorzystać z podręcznego menu, aby na przykład użyć do czegoś któregoś z noszonych przez Isaaca Clarka przedmiotów, akcja gry nie zatrzymuje się. Wszystko przez cały czas rozgrywa się w czasie rzeczywistym.

Co ciekawe jednak, w przypadku tej produkcji takie wymuszanie na graczu ciągłej uwagi wcale nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie, konieczność stałej obserwacji najbliższego otoczenia przyczynia się do zwiększenia napięcia i potęguje wylewający się z ekranu telewizora ciężki klimat. Tym bardziej, że wszelkie menusy w Dead Space prezentowane są jako swego rodzaju hologramy i nie przesłaniają widoku na to, co dzieje się kawałek dalej. Dodatkowo, są one wyświetlane jako w pełni trójwymiarowe obiekty, toteż, obracając nieco obraz, możemy zobaczyć dany hologram z drugiej strony.

Od czasu do czasu odnajdujemy w którymś z pomieszczeń statku kosmicznego specjalny panel, pozwalający na ulepszenie dźwiganej przez Isaaca broni. Wielokrotnie będziemy mieli też okazję natknąć się na sklep, w którym zakupimy na przykład apteczki czy środek o nazwie stasis. Ten ostatni bardzo ułatwia walkę z wszelkimi maszkarami. Potraktowane stasis monstrum zaczyna poruszać się w zwolnionym tempie, co pozwala na przykład na dokładniejsze wycelowanie w którąś część jego ciała czy też – po spowolnieniu całej hordy nacierających przeciwników – na spokojne zajęcie się nimi po kolei.

W trakcie prezentacji autorzy Dead Space wcale nie kryli swej fascynacji serią filmów o Obcych. Wyznali, że ich zamiarem nie było stworzenie gry, która przez dwanaście czy piętnaście godzin, jakie mają wystarczyć do ukończenia całej przygody, non stop starałaby się przerazić siedzącego przed telewizorem czy monitorem gracza. Dead Space ma być idealnym mixem horroru oraz gry akcji i jeżeli wierzyć w te zapewnienia, to po tym, co miałem okazję zaobserwować na pokazie, autorom udało się osiągnąć zamierzony cel w stu procentach.

Momentami można mieć wręcz wrażenie, że produkt Electronic Arts przypomina nieco BioShock, pomijając fakt, że jego akcja rozgrywa się w kosmosie, a nie w głębinach oceanu. A to, chyba jedna z lepszych rekomendacji, aby po Dead Space sięgnąć i przekonać się, czy mamy do czynienia z produkcją zasługującą na najwyższe uznanie. USG Ishimurę będziemy mogli zwiedzać od 31 października, bowiem właśnie na ten dzień przewidziano premierę programu.

Źródło: gry-online

Galeria: http://www.gry-online.pl/S026.asp?ID=5774
Filmy: http://www.gametrailers.com/game/5563.html
 

cjb

Banned
Użytkownik
Odp: Dead Space

zapowiada się dobry tytuł do tego na gry-online pisze że gra na X360 będzie w języku polskim, przynajmniej napisy, na ********** już jest ale wersja usa ;(
 

marqs75

Użytkownik
Użytkownik
Odp: Dead Space

Czekam na ten tytuł jak na nic innego 24.10.08 odliczam sekundy i nie moge sie doczekać




 

cjb

Banned
Użytkownik
Odp: Dead Space

marqs75 napisał:
Czekam na ten tytuł jak na nic innego 24.10.08 odliczam sekundy i nie moge sie doczekać




bez przesady gra będzie dobra, ale teraz wychodzą lepsze rzeczy !
 

Mr.Hankey

V.I.P
V.I.P
Użytkownik
Odp: Dead Space

A skąd taka teoria? Grałeś w Dead Space i te "lepsze rzeczy", że już oceniasz? Śmieszy mnie takie podejście... Zresztą patrząc na oceny prasy to faktycznie można na DS czekać z wywieszonym ozorem np. bardzo mozna 9 w N+. W zupełności zgadzam sie z użytkownikiem marqs75, razem z Gears Of War 2 i Fable 2 Dead Space tworzy listę najbardziej wyczekiwanych tytułów tego roku.
 

kepaic

Użytkownik
Użytkownik
Odp: Dead Space

Mr.Hankey napisał:
Gears Of War 2 i Fable 2 Dead Space tworzy listę najbardziej wyczekiwanych tytułów tego roku.
Dokladnie, ja bym dodal jeszcze FarCry2. Szkoda ze nie ma jeszcze DS w PAL, ale przynajmniej nie powychodzi wszsytko naraz tylko w tygodniowych odstepach, i tak za malo czasu zeby to wszytko ogarnac (jest 4:00 rano a mi sie nie chce przestac grac w Fable2)
 

gpiorzel

Użytkownik
Użytkownik
Odp: Dead Space

Uu, widze że ta gierka to cicha woda na jesień, nie grałem ale po recenzjach oceniam że naprawdę dobra gra!! min. 9.0 na gamespot.
 

wandal10

Użytkownik
Użytkownik
Odp: Dead Space

w dziale download , rapidshare jest dead space i to w jezyku polskim (jeden z uzytkownikow tak napisal ze sa polskie napisy)
 

gooralesko

Świeżak
Świeżak
Odp: Dead Space

tak tak, jest już wersja PAL z polskimi napisami :)
 

soql

Świeżak
Świeżak
Odp: Dead Space

Gra dostała bardzo wysokie noty. Ja już czekam na realizację mojego preordera :) ;D
 

dzikiskunks

Banned
Użytkownik
Odp: Dead Space

Na Gry.wp.pl piszą, że w tym Dead Space jest jakieś feler ze sterowaniem. Czy ktoś już w to grał i czy rzeczywiście trudno jest sterować?
 

tonyjaa

Użytkownik
Użytkownik
Odp: Dead Space

Zwalone sterowanie jest tylko w wersji PC ;)
 

kepaic

Użytkownik
Użytkownik
Odp: Dead Space

Niee, gralem ze 40minut i steruje sie jak w kazdym innym TPP, jest elegancko. Mozliwe ze na PC cos skaszanili.
 

gpiorzel

Użytkownik
Użytkownik
Odp: Dead Space

Hehe, dobrze im tak, Płacę żądam, a że konsolowe tytuły sporo droższe to i wymagania wyższe :p
 

Furson

Użytkownik
Użytkownik
Odp: Dead Space

płace żądam ? na tym forum to zly dobor slow .
 

Mr.Hankey

V.I.P
V.I.P
Użytkownik
Odp: Dead Space

Powiem krótko. Dla mnie Dead Space to najlepsza gra w jaką grałem w tym roku, a grałem sporo :) Świetna grafika, dźwięk, no i przede wszystkim ten klimat - rewelacja. Nie grałem jeszcze co prawda w GOW2 i Fable2 ale już wiem, że przebić dzieło EA będzie im bardzo ciężko...
Moim zdaniem bardzo mocne 9/10.
 

wandal10

Użytkownik
Użytkownik
Odp: Dead Space

Gra zarabista wymiata poprostu czekalem na taka gre od dawna klimat zajebisty itd. :)
 

slickers

Świeżak
Świeżak
Odp: Dead Space

Jako fan horrorów i gier po prostu ambitnych szczerze polecam!! Gierka wymiata!!
 

Pavel

Użytkownik
Użytkownik
Odp: Dead Space

Kurde, pograłem troche no i musze powiedziec ze giera kapitalna, klimatem przytłacza, grafika piękna, podobała mi się bardzo scena początkowa z potworami (pierwsza w ktorej pojawiły sie potwory), naprawde jezeli gra utrzymuje taki poziom przez caly czas to jeden z typow do gry roki :) no ja wracam do DS :)
 

Do góry Bottom